test

Bila sam pred odustajanjem, jer me “million” puta slagao, nisam, danas je oženjen, čeka bebu: Zašto je narkomanija bolest cijele porodice?

M. Ivanović

22/05/2022

07:00

Kada govorimo o bolesti zavisnosti važno je istaći da bolest nije samo povezana sa pojedincem kojeg pogađa, već i sa cijelom njegovom porodicom koja prolazi kroz razna iskušenja. Zato je važno uvijek napominjati koliko je uticaj složne porodice, i dobrih međuljudskih odnosa, važan za zdrav način odgajanja djece, jer nerijetko iz razorenih ili disfukcionalnih porodica dolaze alkoholičari, narkomani, kockari...

Narkomanija je bolest cijele porodice, a ne samo pojedinca. Jedan od prvih problema je negiranje da u porodici postoji zavisnik. Teško je priznati posebno ako mislite da ste ga-je lijepo odgojili…da ste dobar roditelji. I onda, “odjednom” imate zavisnika u kući. Teško se suočiti sa problemom i reći “ovo se dešava mojoj porodici”, jer prije toga je uvijek pitanje, “zašto se ovo meni dešava”?

Udruženje Preporod i sagovornik naše priče Jovan Bulajić, prepoznali su važnost uloge porodice u prevenciji i tretmanu bolesti zavisnosti, kao i težak položaj u kome se ona nalazi usljed negativnih posljedica koje zloupotreba droga donosi sa sobom u porodični dom.

“Smatramo da je uloga porodice ključna, kako u prevenciji zavisnosti tako i kao značajna podrška na putu ka oporavku. Preporod, još od 2006.godine, prepoznavajući ulogu članova porodice u procesu oporavka, uporedo sa servisima podrške samim zavisnicima/cama, pruža i servise podrške za roditelje i druge članove porodica zavisnika/ca. Ono što Preporod izdvaja u ovom segmentu, je detalj da pored stručne pomoći, roditelji zavisnika/ca mogu dobiti i iskustvenu podršku, koju volonterski pružaju roditelji momaka i cura koji su svoj problem zavisnosti već riješili i u stabilnom su oporavku”, kaže nam na početku razgovora izvršni direktor “Preporoda“ Jovan Bulajić.

Narkomanija razara porodicu, pa tako već razorene porodice sa narušenom i lošom komunikacijom često ne umiju da se bore sa situacijom koja ih je zatekla.

“Zavisnosti od samih početaka djelovanja, pristupamo kao problemu cijele porodice, a ona često pokazuje i reflektuje druge porodične poteškoće i često procesi interakcije u porodici mogu doprinijeti njenom održavanju i/ili pogoršanju”, objašnjava Bulajić dodajući da su “upravo članovi porodice oni koji često traže podršku i za sebe i za blisku osobu koja je u problemu zavisnosti, što potvrđuju i naše statistike”.

Ono što se kroz njihov rad sa zavisnicima pokazalo kao preprekama u započinjanju i održavanju oporavka članova porodice su odustajanje, egzistencijalna ugroženost, nespremnost na promjene, neprihvatanje problema i suzavisnost, naučena bespomoćnost odnosno normalizacija života sa problemom zavisnosti, izolovanost i manjak brige o sebi.

S druge strane, ono što pozitivno utiče na ishode i proces oporavka svih članova porodice je svjesnost o postojanju problema.

“Želja, odluka i motivacija za promjenom, rad na sebi i kontinuitet u savjetovanju dosljednost u postavljenim granicama i rad na komunikaciji, međusobna podrška članova porodice zajedničke aktivnosti, kao i prisustvo grupama podrške te međusobna povezanost članova, su ključni za oporavak“, napominje Bulajić.

Majke koja je željela da ostane anonimna ispričala je svoje iskustvo uz napomenu roditeljima, da ne odustaju.

“Tek danas, kada je moj sin potpuno oslobođen od zavisnosti, svjesna sam koliko sam ispravnu odluku napravila kada sam odlučila da ne odustanem u podršci sinu. Istina je da sam bila pred odustajanjem, jer me “million” puta slagao i poklekao, i opet se vraćao starom načinu. Nijesam tog momenta mogla biti svjesna da on u stvari nije mogao da prestane. Mogu zamisliti šta bi se desilo da sam i ja odustala od njega. Sam, vjerovatno, nikad ne bi uspio. Danas, zdrav on, zdravi svi mi, radi, privređuje, oženjen, čeka bebu“.

“Podršku Preporoda je za mene, kao majku, bila od presudnog značaja. Jer kad bih god bila pred odustajanjem, oni bi me hrabrili da “trčim trku do kraja”, kako su mi govorili”, kazala je danas srećna baka.

altamirarecovery.com

Važno je da porodica zavisnika prolazi svaki stadijum liječenja, kako bi se zajedno sa poboljšanjem psiho-fizičkog zdravlja samog pacijenta popravili i porodični odnosi, a samim tim i došlo do uspješnih rezultata liječenja.

Iz Preporoda su nam kazali da smatraju da psihosocijalna podrška porodici koja se suočava sa problemom zavisnosti treba da postane dostupna svim osobama zavisnim o psihoaktivnim supstancama i članovima njihovih porodica, te aktivno djeluju u ovom smjeru.

“Od 01.01.2020., a u okviru dugogodišnjeg regionalnog projekta “Biram oporavak” koji sprovodimo sa partnerskim organizacijama Izlazak iz Srbije i Proslavi oporavak iz BiH, u sve tri organizacije ukupno je pruženo 3927 servisa, za 952 korisnika. 49% servisa je pruženo članovima porodica, a 45,7% osobama zavisnim od droga. Ostali servisi su pruženi bliskim osobama: prijateljima, članovima šire porodice, radnim kolegama”, za kraj nam je istakao Bulajić.

Izvor (naslovna fotografija):

ilustracija, pinelandsrecovery.com

Ostavite komentar

Komentari (0)