test

FOTO: Vaše dijete ima skoliozu ili neki drugi problem? Pravac u školu plivanja kod profesorke Jelene!

Standard

02/12/2017

10:48

“Zar je već kraj, možemo li joooš?!” – povikali su uglas mališani iz Podgorice koji treniraju plivanje na bazenu hotela Verde u Donjoj Gorici, u trenutku kad im se na treningu pojavio reporter Standarda.

Na bazenu smo zatekli grupu najmlađe djece, od pet i po do sedam godina, s njihovom omiljenom instruktorkom plivanja i prvom učiteljicom u životu, Jelenom Osmajić (33).

Uprkos gromkom zvuku pištaljke i poziciji trenera koji mora biti strog, Jelena je vesela i strpljiva, na njenim trenizima nema nestašluka, a sa djecom koja su neodoljiva, sve se lako dogovori, pa i oko onoga što mališani ni pod razno ne smiju da rade kad su porodicom na plaži – da skaču u vodu!

Skakanje je ovdje obavezno, naravno, pod nadzorom instruktora, jer se tako oslobađaju u vodi. To je vještina koja se uči pod našim budnim okom, kako se ne bi desilo da skaču npr. jedni preko drugih… Na kraju svakog treninga, imaju pet do sedam minuta igre. Uvijek osmislimo drugačiju. Jedna od njih je skakanje u vodu, i tih pet minuta je namijenjeno opuštanju”, ispričala nam je Jelena pošto je odradila sportski pozdrav za grupom u kojoj je oko deset djece.

To je samo jedna od četiri grupe koje dolaze na časove plivanja u Verde, koji je inače jedino mjesto u Podgorici gdje se može trenirati u vodi.

Uprkos tome što Podgoričani nijesu poznati po sportovima u vodi, a i kako bi s obzirom na to da su se plivanju učili na brzacima Ribnice, Morače, Zete ili Cijevne, a i s druge strane, imali su jedan zatvoreni bazen u S.C. Morača koji je više bio zatvoren nego što je radio, škola plivanja Verdea pokazuje da smo vode itekako željni.

U njihovoj školi trenutno ima oko 340 djece, s kojima, osim Jelene, koja je jedina dama u ekipi instruktora, rade još Vasilije LjumovićNikola MijanovićAleksa Brkić i Goran Karanikić.

Djeca su podijeljena u četiri grupe, u zavisnosti od uzrasta.

U prvoj grupi su djeca od pet i po do sedam godina, u drugoj su mališani do devet godina,  u trećoj su oni do 12, i u četvrtoj su već oni stariji, do 16 godina koji treniraju vaterpolo. Trenige imaju tri puta nedjeljno.

Jelena, koja je profesor fiskulture, objašnjava zašto baš plivanje ima prednost u odnosu na ostale sportove.

Kod plivanja, svaki dio tijela radi – od glave do pete, kompletno tijelo se aktivira, svaki mišić je aktivan. Djeca se pravilno razvijaju, odnosno ispravljaju deformitete kičme, stopala, koljena… Najviše ima skolioze. Imamo dosta djece kojima su doktori preporučili plivanje upravo iz zdravstvenih razloga”, kaže ona.

Fudbalska, košarkaška ili rukometna lopta uvijek može da se nađe, “tereni” mogu da budu i hodnici po kućama kad kiša pada, ali kad je plivanje posrijedi… situacija je dugačija. Bazen se ne može improvizovati, pa je tako na Jeleninom treningu jedan jedini problem – kako da se završi.

“Uvijek me pitaju: ‘A, kako to da je kraj, pa sad smo došli?'”, kaže Jelena kroz smijeh.

“Vidjećemo se brzo, na narednom treningu učimo kako se roni”, kaže im ona, i tako im zagolica maštu do narednog susreta. A, gledaju se tri puta nedjeljno.

Kome je to malo, može da ugovori i individualni trening.

Za upis djeteta, neophodno je da se dostave izvod iz matične knjige rođenih, ljekarsko uvjerenje i dvije slike.

Ako mislite da u kući imate “kandidata” za nesvakidašnju vrstu sporta i zabave u Podgorici, detaljnije informacije možete da dobijete pozivom na broj 020/440 – 004 iliputem mejla [email protected].

Ostavite komentar

Komentari (0)