test

Ivanović za Standard: Publika obožava Kraj Sutjeske hladne vode, Bella ciao, Po šumama i gorama, a meni je čast kada dirigujem na svečanostima od državnog značaja

M. Ivanović

13/07/2021

15:54

'Muzika je dar naslijeđen od moje majke, koji danas nosi i moja petogodišnja kćer Rene. Taj dar su roditelji, u mojoj sedmoj godini života, usmjerili upisom u osnovnu muzičku školu 'Savo Popović' na Cetinju, gdje sam rođena i gdje danas živim i radim', započinje razgovor sa nama Petra Ivanović dirigentkinja podgoričkog KIC Pop hora, koja je osvojila crnogorski auditorijum s prvim svojim predstavljanjem. Za portal Standard, Ivanović je otkrila koje pjesme naša publika svih starosnih doba voli da čuje, kako se pjevalo i igralo uz 'Kraj Sutjeske hladne vode', i još mnogo toga...

“Kao jako talentovana djevojčica sa svojih 14 godina, upisom u srednju muzičku školu, svjesno ili ne , nametnuo se put ka mojoj “budućoj karijeri”. Kroz predan i profesionalan rad profesorice dirigovanja Irene Vuković desio se i momenat kada sam osvijestla da muzika kao poziv zaslužuje moje potpuno povjerenje i posvećenost. U tom periodu nisam imala “dirigenta idola”, ali sam upisom muzičke akademije u Sarajevu dobila vrhunskog profesora dirigovanja Ognjena Bomoštara, koji je rasplamsao moju energiju i strast prema dirigovanju. Ni danas nemam idola ali ono čemu se divim su rad, upornost i sposobnost švajcarskog dirigenta Philippe Jordana”, kaže na početku priče šarmantna dirigentkinja koja je magistrirala na FPN- smjer međunarodnih odnosa i to na temu “Muzika u spoljnopolitičkom životu Crne Gore s kraja 19. i početkom 20. vijeka” i na taj način prikazala kulturnu diplomatiju Crne Gore tog vremena.

Kao magistar političkih nauka Ivanović ističe koliko diplomatija i umjetnost tj. kultura jedne zemlje čine neraskidivu nit, odnosno da takav spoj ima važnu ulogu za razvoj crnogorskog društva.

“Na našim prostorima ne postoje preporuke za strategije planiranja kulturne diplomatije. Kulturna diplomatija se može voditi paralelno sa tradicionalnom javnom diplomatijom, kao i vojnim, ekonomskim i politickim osnovama. Svjesnim formiranjem strategija za djelatnost kulturne diplomatije, uključujuci pritom njena zvanična tijela i institucije, radi se mnogo više od zvanične prezentacije svoje zemlje i njene kulture. Na taj način zemlja oblikuje svoj međunarodni imidž. Značaj kulturne diplomatije mogao bi se istaći kroz riječi Giforda Malouna (Gifford D. Malone): Ako želimo da uspijemo u svojim nastojanjima da naiđemo na razumijevanje za svoje društvo i politiku, prvo moramo da razumijemo motive, kulturu, istoriju i psihologiji naroda sa kojim želimo da ostvarimo komunikaciju, naravno, i njegov jezik“, objašnjava, dodajući da namjerava da upiše i doktorske studije i na taj način usmjeri svoje znanje i iskustvo ka razvoju kulturne diplomatije Crne Gore.

KIC POP Hor održao je 10. jula na glavnom gradskom trgu u Danilovgradu koncert povodom 13. jula, Dana državnosti Crne Gore. O nastupu se još priča, pa se video sa ovog koncerta danima dijelio na društvenim mrežama. Upitali smo Petru na koje pjesme publika najbolje reaguje.

“Da, na svom 55. koncertu KIC POP HOR je 10. jula priredio prvu zvaničnu proslavu povodom 13. jula Dana državnost Crne Gore i u srcima Bjelopavlića rasplamsao iskrenu emociju, pjevajući s ljubavlju svoj antifašistčki repertoar, po kojem je prepoznat širom regiona. U raspjevano, iskreno i posebno veče u svom prepoznatljivom stilu desio se spektakularan koncert kojem su prisustvovali predsjednica Opštine Danilovgrad, čelnici državnih i brojnih gradskih organizacija UBNOR-a i antifašista, brojni građani, punog srca , gromkih glasova uz predivnu energiju koja se širila Trgom 9. novembar, pjevali su sa horom: Odiseju, Teče Tara, Bella ciao, Po šumama i gorama i dr. Koncert je završen opštenarodim veseljem gdje se na trgu pjevalo i igralo uz pjesmu “Kraj Sutjeske hladne vode”, izvedene u drugom bisu“, ponosno ističe.

KIC POP HOR-a je nakon odobrenja IZJZ 2. jula održao koncert pod nazivom ”Pjevajmo i volimo se” u bašti JU Dom starih ”Grabovac” u Risnu. Riječ je o prvom u nizu koncerata koje će ovog ljeta hor prirediti, a treći pod dirigentskom palicom prof. Petre Ivanović. Za štićenike doma, hor je predstavio repertoar sastavljen od popularnih evergrin domaćih i međunarodnih hitova, kao i dio antifašističkog repertoara hora, pa je publika uživala u izvođenju kompozicija, Računajte na nas, Dođi u 5 do 5, Kaćuša, Đon i drugim.

Crna Gora danas slavi Dan državnosti, u znak sjećanja na 13. jul 1878. godine, kada je na Berlinskom kongresu priznata kao samostalna država. Istog dana 1941. godine počeo je narodni ustanak protiv fašizma. Kako razgovor sa dirigentkinjom nije slučajno rađen baš na ovaj važan datum, upitali smo je na koji način publika reaguje kada se izvode patriotske-antifašističke pjesme koje i nekoliko decenija, vjekova dižu moral građanima kada je najteže.

“Naša najljepša ponosna Crna Gora danas obilježava Dan državnosti, u znak sjećanja na 13. jul 1878. godine, kada je odlukama Berlinskog kongresa postala međunarodno priznata država s punim međunarodno-pravnim subjektvitetom, i isti datum 1941. kada je počeo narodniustanak protiv fašizma. To je datum kojim slavimo slobodarstvo i ideje koje će vječno živjeti u meni i mojoj djeci”, kaže pa dodaje:

Foto: Novak Abramović

“Muzika je najčistija emocija i od antičkih vremena bila je nezaobilazan činilac svih državnih svečanosti. Tako su u starom Rimu, zvucima fanfara ili jednoj Kini udarima gonga, najavljivani izlasci na svečane tribine, uglednih domaćih i stranih ličnosti. Dirigovati na bilo kojoj svečanost od državnog značaja za mene čini veliku čast, privilegiju i ponos jer samo ličnim primjerom pokazujemo poštovanje prema državi, domovini ili zemlji koja nam je postala domovina, sa svim njenim manama i vrlinama.

Antifašističke pjesme su pjesme koje daju posebnu emociju, zato što su u tom periodu one podizale borbeni moral naših predaka koji su nam svojom hrabrošću i žrtvom obezbijedili mir koji danas imamo. TO DANAS I ZA VJEKE VJEKOVA MORA DA SE POŠTUJE IZNAD SVEGA”, napominje Ivanović.

Pjesme koje su možda zaboravljene i nemaju prilike da se izvode često, pa mlađi i ne znaju za njih kroz hor uspjela je da približi “novoj generaciji” publike, a otrkrila nam je i koje su se to numere na ovaj način “vratile”.

“Obzirom da sam dirigentsku palicu KIC pop hora preuzela u februaru 2020. godine, tj. pred samo izbijanje pandemije Korona virusa, moj angažman do sada obilježila SU 2 koncerta: za 3. rođendan hora 1. marta 2020. god (nakon čega je država zatvorena) i od 15. juna ove godine kada smo nakon dobijanja odobrenja za rad od IZJZ, počeli sa intezivnim probama koje su rezultirale koncertom u Danilovgradu i koncertom koji će se desiti 16. jula u JU Centar za kulturu u Kolašinu.

Za tako kratak period rada “vraćena” je kompozicija poznate grupe YU rock Misija “Za milion godina” koju je hor pjevao za svoj 3. rođendan, a od septembra nas čeka rad na novim kompozicijama i zvaničnoj himni hora “Muzika”. U vrijeme zatvorene države hor je snimio i tri spota od kuće: Himnu Crne Gore i kompozicije “Uz maršala Tita” i “Za milion godina”, otkrila nam je Ivanović.

Na naše pitanje kolika je odgovornost držati dirigentsku palicu KIC POP HORA i pored toga što ima dugogodišnje iskustvo u radu sa horovima, još od studenskih dana…

“Dirigentska palica KIC POP HORA ni u mislima mi nije bila a do saznanja da KIC POP HOR ima audiciju za novog dirigenta, došla sam sasvim slučajno. Izazov je bio velik, jer sam preuzela hor koji je veoma dobro organizovan, uz podršku NVO “Kutak” i fantastične menadžerke hora Sanju Radusinović i Snežanu Burzan-Vuksanović. Ne smijem zaboraviti i vrlo zainteresovane članove hora kojima je mnogo stalo do kvalitetnog zvuka, odličnih koncerata i generalno nove ljestvice u napretku hora.

Najbolji dio sebe dajem kada mi se postave najteži zadaci, jer im ne prilazim sa “otežavajućom ili olakšavajućom” okolnošću, jednostavno idem srcem i tu nikad ne omanem.

Ja moram da istaknem da imam dugogodišnje iskustvo u radu sa horovima, još od studenskih dana, na Cetinju sam oformila hor učenika osnovnih i srednjih škola koji je prepoznat kao reprezent kvaliteta, kako na lokalnom tako i na državnom nivou, te mi je angažman u KIC pop horu stigao kao logičan slijed na ljestvici mog profesionalnog rasta“, objašnjava te pritom nam otkriva da joj je četiri godine horsko pjevanje, predavala Zoja Đurović, nekada razredna, danas koleginica. 

“Savjete oduvijek imam od svog profesora iz studenskih dana sa kojim sam i danas u kontaktu, a sa Zojom (Đurović) je “saradnja” bila u vidu odnosu razredna – učenik. Vjerujem da ćemo u nekom budućem vremenu ostvariti profesionalnu saradnju, obzirom da smo sada kolege u poslu koji obožavamo (smijeh)”.

Planovi koje ima sa svojim horom su ambiciozni pa su u pripremi brojni projekti.

“Zbog Korone nijesmo radili godinu ipo dana, pa smo u horu sve planove odložili. Želimo da osvježimo repertoar, želimo da snimimo himnu hora “Muzika”, želimo da dalje nastupamo po regionu. Već par godina nas čekaju Skoplje, Ljubljana, Tuzla, no sačekajmo kraj epidemije, pa ćemo nas tri u savjetu hora sve lakše i bezbrižnije planirati i realizovati“, zaključije dirigentkinja.

Ostavite komentar

Komentari (0)