test

Izbori u Ulcinju i Beranama u susret novoj Vladi Crne Gore

Standard

24/03/2022

18:09

Izbori u Ulcinju i Beranama koji će se održati u nedjelju 27. marta, osim borbe za lokalnu vlast, pokazaće rejting političkih partija, u trenutku pregovora o formiranju nove manjinske Vlade Crne Gore.



Odavno su lokalni izbori u Crnoj Gori teren za preispitivanje državne politike i mjerenja partijskog rejtinga, prije nego što su u funkciji rješavanja lokalnih problema, kaže politički analitičar Dragiša Janjušević za Radio Slobodna Evropa.

Da su ovi izbori i jedan od razloga odugovlačenja formiranja Vlade potvrdio je mandatar Dritan Abazović rekavši da prijedlog sastava njegovog kabineta još nije podnesen “jer političke partije kalkulišu zbog lokalnih izbora u Ulcinju i Beranama”.

Janjušević očekuje da nakon izbora, mandatar Dritan Abazović saopšti sastav i program nove Vlade:

“Lokalni izbori su dodatni izgovor za odlaganje izbora manjinske Vlade. Iako je sve bilo skoro dogovoreno, odjednom su se ispostavili neki novi zahtjevi, a zbog rejtinga određenih političkih partija pred lokalne izbore”.

Naime lokalni izbori u ove dvije opštine dolaze u vrijeme žestokih međupartijskih sukoba članica dosadašnje vlasti, prosrpskog Demokratskog fronta, Demokrata i Građanskog pokreta URA, nakon što je izglasano nepovjerenje njihovoj Vladi koja je trajala 14 mjeseci, a godinu i po nakon pobjede na parlamentarnim izborima.

Pokušaj lidera URA Dritana Abazovića da napravi novu Vladu sa prosrpskom Socijalističkom narodnom partijom, koalicionim partnerom Demokratskog fronta na parlamentarnim izborima, i strankama manjinskih naroda Albanaca i Bošnjaka, njegovi doskorašnji partneri ocijenili su izdajom narodne volje sa izbora avgusta 2020.

Dodatne tenzije unosi činjenica da će Abazoviću za formiranje Vlade, dati opoziciona Demokratska partija socijalista (DPS) Mila Đukanovića, koja je izgubila prethodne izbore.

Ulcinj je grad sa većinskim albanskim stanovništvom, a Berane predstavlja jedno od ključnih uporišta prosrpskih političkih partija. Na izborima u Ulcinju učestvuje šest izbornih lista o kojima će se izjašnjavati 20.392 birača dok će u Beranama 23.525 punoljetnih građana birati između osam partija i koalicija.

Borba za srpske glasove u Beranama

Ključni konkurenti na izborima u Beranama, na sjeveru Crne Gore, u kome dominatno žive Srbi su prosrpske političke partije koje su do sada činile vladajuću većinu na državnom nivou: koalicija Demokratskog fronta, Demokrata, Socijalistička narodna partija i politička organizacija “Berane sad” koju predvode čelnici oborene Vlade – premijer Zdravko Krivokapić, ministri Jakov Milatović i Milojko Spajić.

Ministri Spajić i Milatović u direktnoj kampanji su uglavnom promovisali postignute ekonomske rezultate Krivokapićeve Vlade, kao što su povećanje zarada i socijalni benefiti za ugrožene, najavljujući povećanje penzija…

Đukanovićeva DPS ih je optužila da “zloupotrebom državnih resursa vode funkcionersku kampanju”, iako je godinama upravo DPS optuživana da zloupotrebljava državne resurse u izborne svrhe.

Prethodne četiri godine okosnica vlasti u Beranama bila je Socijalistička narodna partija, koja je na poslednjim parlamentarnim izborima bila u koaliciji sa Demokratskim frontom.

Izbori u Beranama će pokazati da li će SNP uspjeti da zadrži vlast, s obzirom na njihovu odluku da uđu u buduću Vladu Dritana Abazovića, a koju će podržati Đukanovićeva DPS i ostale stranke sadašnje opozicije u crnogorskom parlamentu.

SNP je bila glavna meta političkih napada partija predvođenih Demokratskim frontom i Demokratama koje su oštro protiv formiranja nove Vlade i traže vanredne parlamentarne izbore.

“U Beranama se mjeri rejting SNP-a koji je u procesu formiranja manjinske Vlade, što je za njih kao partiju teška odluka. Evo odložena je sjednica Vlade, vjerovatno, da se ne bi neke odluke odrazile na izbore koji su za tri dana”, kaže Janjušević ocjenjujući da se radi o društvenoj anomaliji političkog sistema jer se lokalni izbori posmatraju neadekvatno

Demokratska partija socijalista izlazi sa širokom koalicijom manjih opozicionih stranaka, a kampanju temelji na kritici partija koje su vladale na državnom nivou kao i ministara Krivokapićeve vlade a koji su učesnici beranskih izbora.

I nekoliko manjinskih partija, proruska Prava Crna Gora i prosrpska Ujedinjena u trci su za 35 odborničkih mandata.

Ključne poruke svih stranaka na izborima u Beranama je da žele da oporave privredu i da zadrže mlade u tom gradu.

Ulcinj: Borba za albanske glasove

U Ulcinju najjužnijoj crnogorskoj opštini u kojoj 70 odsto stanovništva čine Albanci za mjesta u lokalnom parlamentu nadmeću se tri političke partije i tri koalicije.

Kampanja je bila mirna a ključna tema je bila budućnost Ulcinja, kaže novinar iz tog grada Mustafa Canka:

“Kampanja je trajala kratko, bila je intenzivna, usredsređena na lokalne probleme. Zna se šta treba činiti i raditi, jer je Ulcinj u velikom zaostatku za drugim opštinama na crnogorskom primorju. Pažnja je usmjerena oko razvojnih i infrastrukturnih pitanja zajednice”.

U prethodnom četvorogodišnjem periodu na vlasti u Ulcinju bila je Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića sa manjim koalicionim partnerima. Njihov doskorašnji predsjednik opštine Ljoro Nrekić i njegovih pet saradnika optuženi su pred Višim sudom u Podgorici za zloupotrebu službenog položaja odnosno za partijsko zapošljavanje u ulcinjskoj lokalnoj upravi.

Na izborima 27. marta Đukanovićeva DPS ide sa Bošnjačkom strankom.

Zajedno nastupaju i Demokratska Unija Albanaca i Demokratski savez dok su se za samostalan nastup odlučili Demokratska snaga Forca, Demokrate i Patriotsko komitski savez.

Jedna od novina na ovim izborima je što su predizbornu koaliciju, po prvi put u ovom gradu, formirale albanske nacionalne stranke i građanske partije.

To je koalicija koju čine Abazovićev Građanski pokret URA, Demokratska partija, Albanska alternativa, Socijaldemokrate i Socijaldemokratska partija.

Veoma aktivan u kampanji je bio potpredsjednik sadašnje Vlade i mandatar buduće Dritan Abazović.

Na pitanje da li su se kroz kampanju provlačile i državne teme, Canka kaže da se nije mogla zaobići činjenica da je mandatar za sastav nove Vlade iz tog grada:

“Kroz kampanju se provuklo da će Abazović biti novi premijer i da će još nekoliko ministara biti iz Ulcinja i da će to biti ‘najulcinjskija’ Vlada Crne Gore. Onda se to nastoji iskoristiti, da je posljednji trenutak da Ulcinj iskoristi potencijale da bude barem u rangu srednje razvijenih gradova u Crnoj Gori”.

Nakon što Abazović saopšti sastav i program nove Vlade ona treba da bude izglasana u Skupštini.

Održavanje sjednice parlamenta na kojoj će Vlada biti izglasana krajnje je neizvjesno jer potpredsjednik Skupštine Strahinja Bulajić, iz Demokratskog fronta koji predsjedava parlamentom odbija da zakaže sjednicu do postizanja dogovora oko nove vlade ali u kojoj bi participirao DF.

Od preuzimanja dužnosti predsjedavajućeg, početkom februara, nakon smjene Alekse Bečića sa mjesta predsjednika parlamenta, Bulajić nije zakazao ni jednu sjednicu iako je više od sto akata na čekanju za usvajanje.

Izvor: RSE
Izvor (naslovna fotografija):

FIlip Filipović

Ostavite komentar

Komentari (0)