test

Lažna državna revizorka zaposlena kao generalna direktorica kod Vesne Bratić

Standard

07/05/2021

07:14

Nakon odluke ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić da za kontrolu budžetske jedinice angažuje osobe koje nijesu zaposlene u Državnoj revizorskoj instiuciji DRI, a predstavljaju se kao državni revizori, jednu od njih Vlada postavlja ni manje ni više nego na čelo Direktorata za unutrašnju reviziju i nadzor rada državne uprave u resoru Bratić.



Vlada Crne Gore je, na predlog Bratić, imenovala Slavicu Drašković za vršiteljku dužnosti generalne direktorice Direktorata za unutrašnju reviziju i nadzor rada državne uprave u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta.

U obrazloženju odluke, Bratić je navela da je članom 61 Zakona o državnim službenicima i namještenicima propisano da se u slučaju prestanka mandata starješini organa uprave ili licu koje vrši poslove visokog rukovodnog kadra može odrediti vršilac dužnosti do imenovanja, odnosno postavljenja u skladu sa zakonom, a najduže do šest mjeseci.

Sa Slavicom Drašković su, kako je Pobjeda ranije pisala, Ministarstvo prosvjete i Ministarstvo zdravlja sklopili ugovore na poslovima kontrole budžetskih jedinica, predstavljajući je kao državnog revizora, uprkos tome što ona nije zaposlena u Državnoj revizorskoj instituciji.

Drašković je sama priznala da nije državna revizorka i to u mejlu upućenom Fondu PIO u kojem ih moli da njene nadležnosti „ne poistovjećuju sa poslovima DRI“.

Ona je položila revizorski ispit 21. januara ove godine, a licencu joj je izdala NVO Institut internih revizora. To što je položila taj ispit ne čini je državnom revizorkom, jer bi za to trebalo da bude zaposlena u DRI, a na osnovu javnog konkursa. 

Drašković nije ni unutrašnja revizorka, u skladu sa važećim propisima o sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru, jer da bi to bila morala bi biti zaposlena kao unutrašnji revizor u nekoj od državnih institucija. Zatim, ona ne može biti ni komercijalni revizor, u skladu sa Zakonom o reviziji, jer nema licencu Ministarstva finansija. Dakle, Drašković nije revizorka po važećim zakonima koji uređuju tu djelatnost u državi Crnoj Gori.

Nju su, ipak, angažovale ministarke zdravlja i prosvjete, kulture, nauke i sporta Jelena Borovinić-Bojović i Vesna Bratić, a svaka joj za te usluge plaća po hiljadu eura mjesečno.

– Od osnivanja Državne revizorske institucije 2004. ovakav slučaj nijesmo imali – kratko su Pobjedi komentarisali činjenicu da se Slavica Drašković predstavlja kao državna revizorka.

U saopštenju koje su objavili na svom sajtu Senat DRI je naveo da je više državnih organa i institucija, među kojima Univerzitet i Fond zdravstva, prijavilo da se određeni broj lica, koja nijesu izabrana u zvanje državnog revizora u skladu sa zakonom, legitimiše kao državni revizor i zahtijeva dokumentaciju radi sprovođenja revizije, te da potpisuje zapisnike i vrši druge radnje sa potpisom državnog revizora.

– Zakonom o DRI je propisano da poslove revizije može obavljati isključivo državni revizor zaposlen na osnovu javnog oglasa u ovoj instituciji. Za ovaj posao može biti izabrano lice koje ima visoku stručnu spremu, najmanje pet godina radnog iskustva u struci i položen ispit za državnog revizora. Lica koja su položila državni revizorski ispit, a nijesu svojstvo državnog revizora stekla shodno članu 45 Zakona o DRI nemaju pravo vršiti bilo koju radnju iz nadležnosti DRI, niti se potpisivati kao državni revizori, posebno ne na bazi zaključenih komercijalnih ugovora za pružanje usluga trećim licima – naveli su ranije iz DRI i ukazali da su svi subjekti revizije dužni da, od lica koje se predstavlja kao revizor, traže pisano punomoćje potpisano i ovjereno od strane DRI.

Za slučaj da ovo punomoćje ne posjeduju, iz DRI pozivaju da ih o tome obavijeste. 

Ekspertkinja u dva resora

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović je 8. februara potpisala ugovor o pružanju ekspertsko konsultantskih usluga sa Slavicom Drašković, koji važi od 8. januara, a može trajati najduže 120 radnih dana.

Tim ugovorom Drašković ima obavezu da usluge obavlja profesionalno i samostalno i da odmah po zahtjevu naručioca (ministarke Borovinić-Bojović) pristupi otklanjanju uočenih nedostataka i propusta u obavljanju poslova. Za to joj je ugovorena mjesečna naknada od hiljadu eura.

Ministarka je Drašković dala i ovlašćenje da može da pristupi kompletnoj dokumentaciji Ministarstva zdravlja, Instituta za ljekove i medicinska sredstva, ZU Apoteke CG Montefarm i Fondu za zdravstveno osiguranje.

Uz to, ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić, koja je takođe angažovala Slavicu Drašković da izvrši reviziju poslovanja resora kojim rukovodi, dotičnu osobu u službenim dopisima tituliše državnom revizorkom.

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić je 4. januara angažovala kao revizorku Slavicu Drašković i potpisala ovlašćenje da može da ima pristup kompletnoj dokumentaciji koja je u posjedu Ministarstva, u cilju „ispunjenja obaveza iz Ugovora o pružanju ekspertsko-konsultantskih usluga“.

Što se tiče kvalifikacija Slavice Drašković, ona je, kako je objavljeno na njenom profilu na Linkedinu, završila Pomorski fakultet i vodi se u registru NVO Institut internih revizora.

SDT pokrenulo izviđaj

Pobjeda je ranije objavila da je Specijalno državno tužilaštvo SDP pokrenulo izviđaj protiv ministarske prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić zbog sumnje da je oštetila državni budžet za više od 15.000 eura. Ona je taj novac izdvojila za angažovanje eksperata i konsultanata koji vrše reviziju u njenom resoru, a koji nisu licencirana niti zapošljeni u Državnoj revizorskoj instituciji (DRI), što bi bila obaveza.

Prema saznanjima Pobjede, osim što su provjeravali poslovnu dokumentaciju, eksperti i konsultanti Vesne Bratić su vršeći pritisak došli i do dosijea zaposlenih.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Slavica Drašković

Ostavite komentar

Komentari (0)