test

Marković: Važno je da se utvrde motivi i pravni osnov postupanja prema urednici Standarda u Beogradu

Standard

21/10/2020

12:05

Predsjednik Komisije za istrage napada na novinare i urednik DAN-a Nikola Marković izrazio je zabrinutost povodom zadržavanja, nadzora i provjera direktorice i urednice portala Standard Jasmine Muminović, na beogradskom aerodromu Nikola Tesla.

“Kao predsjednik Komisije sa zabrinutošću gledam na sve pritiske na kolege, posebno kada trpe posljedice zbog svoje uređivačke politike, bez obzira da li ti pritisci dolaze iz Podgorice, Beograda ili Zagreba…”, ocijenio je Marković.

Podsjećamo, urednica Standarda je dva puta u šest dana držana na pasoškoj kontroli beogradskog aerodroma, bez ikakvog objašnjenja.

Ona je proteklih dana, iz privatnih medicinskih razloga, boravila u Beogradu sa sestrom, ali se srpska policija odmah na graničnom prelazu na aerodromu “Nikola Tesla” potrudila da joj ukaže da je pod posebnim provjerama i nadzorom, što su juče potvrdili ponovnim zadržavanjem na odlasku iz Srbije.

Iz komunikacije sa graničnim policajcima, Muminović  je razumjela da je pod posebnim nadzorom u Srbiji, a prema njenom mišljenju razlog može da bude isključivo uređivačka politika portala i već viđeno maltretiranje njenog kolege Samira Rastodera u Kraljevu, gdje je bio na novinarskom zadatku.

“Važno bi bilo da naši nadležni organi i ovaj slučaj procesuiraju i rasvijetle do kraja, a ne da to ostane samo na formalnoj inicijativi bez stvarnog epiloga, kao što je bilo u slučaju Samira Rastodera. Jako je važno da se utvrde motivi ovakvog ponašanja i otkloni svaka nedoumica. Nažalost, dosadašnja iskustva ne daju nam mnogo nade za optimizam. Tako je Komisija u slučaju Samira Rastodera od Uprave policije i tužilaštva zatražila izjašnjenje i spise predmeta u vezi sa postupanjem službenika MUP-a Srbije i BIA”, kazao je Marković.

Kako objašnjava, iz Vrhovnog državnog tužilaštva obavijestili su da je „u izvještaju zamjenika rukovodioca Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici Tu.br. 904/19 od 14.1.2020. godine, utvrđeno da u tužilaštvu nije formiran predmet povodom tog događaja.

Iz Uprave policije dostavljen je dopis broj 01-215/20-2680/2 od 31.1.2020. godine, u kojem je navedeno da je urednik portala „Standard“, Samir Rastoder, dana 30.5.2019. godine u službenim prostorijama CB Podgorica podnio prijavu u odnosu na postupanje policijskih službenika MUP-a Srbije i Bezbjednosno informativne agencije Srbije prema njemu. O sadržini prijava i pritužbe novinara Rastodera upoznato je i ODT u Podgorioci, koje je naložilo da se o predmetnom događaju i podnijetoj prijavi putem NCB INTERPOL-a Podgorica obavijesti NCB INTERPOL Beograd, kako bi, zbog mjesne nadležnosti, bio upoznat nadležni tužilac u Srbiji sa ciljem preduzimanja mjera i radnji na okolnosti podnijete prijave. Postupajući po navedenom nalogu, 2.6.2019. godine, NCB INTERPOL Podgorica uputio je prijavu NCB INTERPOL Beograd i zatražena je provjera pravnog osnova i razloga za postupanje službenika MUP-a Srbije i BIA.

NCB INTERPOL Beograd je, 4.6.2019. godine, dostavio odgovor NCB Podgorica, u kojem se navodi da je predmetna prijava proslijeđena nadležnoj policijskoj stanici Republike Srbije, na dalju nadležnost te će povratno informisati o ishodu preduzetih mjera. Takođe, dana, 8.11.2019. godine, NCB INTERPOL Podgorica je obnovio zahtjev NCB INTERPOL Beograd, sa najvećim stepenom hitnosti, ali do navedenog datuma nije odgovoreno.

“Iz UP obavijestili su Komisiju da se prijava novinara Rastodera tretira kao događaj u kojem je postupanje i utvrđivanje činjenica i okolnosti iz prijave po nalogu ODT iz Podgorice, a zbog mjesne nadležnosti, povjereno nadležnim organima Republike Srbije. Kao što vidite, ni ovaj slučaj nažalost nije riješen”, kazao je Marković.

Izvor (naslovna fotografija):

Komisija ce u skladu sa svojim ovlaštenjima vršiti legitiman pritisak na nadležne da ovaj slučaj ne bude samo jos jedan u nizu nerazjašnjenih napada na život Olivere Lakić

Ostavite komentar

Komentari (0)