test

Onlajn kursevi EUSAIR Kanala za učenje prepoznati kao „obavezan“ alat u planiranju zelene infrastrukture

Standard

20/05/2022

10:42

U eri brzog ekonomskog razvoja prednost je data takozvanoj ''sivoj infrastrukturi'' koja je otvorila put različitim konfliktima, degradaciji zemljišta, rasipanju vodnih resursa i zagađenju. Sva ova pitanja dodatno su pogoršana su klimatskim promjenama, koje predstavljaju veliku životnu prijetnju u oblasti kao što je jadransko-jonski region, koji je u velikoj mjeri izložen poplavama, sušama i lošim vremenskim uslovima.

Planiranje zelene infrastrukture smatra se kao uspješan alat za testiranje u cilju ostvarivanja ekoloških, ekonomskih i socijalnih koristi kroz prirodna rješenja koja mogu smanjiti ranjivost naselja i poboljšati ekološki status staništa. Stoga je uključivanje zelene infrastrukture i njenog upravljanja u razvojno planiranje jedan od uslova za uspješnu međusektorsku realizaciju aktivnosti na održavanju zdrave i kvalitetne životne sredine.

Rješenje za uključivanje zelene infrastrukture tokom urbanističkog prostornog planiranja predstavljeno je na 7. EUSAIR forumu u Tirani u okviru veoma očekivane sesije pod nazivom „Zelena infrastruktura i prostorno planiranje: online kursevi u EUSAIR Platformi zainteresovanih strana (ESP)“. Događaj je pružio detaljan uvid u novrazvijeni Kanal za učenje (http://learningchannel.esp.aimacroregion.eu/), koji je dio EUSAIR Platforme zainteresovanih strana.

Naime, italijanski region Marche je u saradnji sa Opštinom Izola u Sloveniji i italijanskom kompanijom ZeroGravità razvio dva online kursa o zelenoj infrastrukturi, gdje su moduli obuke usmjereni na ključne koncepte zelene infrastrukture i njihovu ulogu u modernom prostornom planiranju. Oni su prvenstveno usmjereni na organe i institucije nadležne za prostorno planiranje, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou.

Kursevi su takođe besplatni za sve zainteresovane strane koje žele da prošire svoje znanje o zelenoj infrastrukturi i njenom uticaju na svakodnevni život. U tom smislu, Forum je takođe poslužio kao promocija EUSAIR Platforme zainteresovanih strana i njenog kanala učenja kao usluge za sve makroregionalne strategije.

„Kanal za učenje je razvijen na osnovu „Priručnika za prepoznavanje i planiranje zelene infrastrukture“, predstavljenog na 6. pratećem događajuEUSAIR foruma u Izoli 2021. godine. To je besplatno dinamično virtuelno okruženje, gdje se tokom tekuće godine objavljuju potpuno novi kursevi i gdje svaki zainteresovani koji se pretplati na platformu može da uči na interaktivan način. Kako se EUSAIR strategija fokusira na inkluziju mladih i zaštitu životne sredine, kursevi u okviru Kanala za učenje takođe mogu biti snažna polazna tačka za koordinaciju takvih napora “, istakao je Iztok Škerlič, partner projekta TSG3 Facility Point u Opštini Izola u Sloveniji koji se sufinansira iz programa Interreg Adrion.

Foto: Mitja Bricelj

Značajnu dodatu vrijednost Kanala za učenje prepoznala je i Evropska Komisija, a dodatno su ga predstavili Donatella Romozzi (italijanski partner na projektu Tačka za objekte), Sijana  Veledar (menadžer platforme EUSAIR zainteresovanih strana ), Michele Giovenali (menadžer stuba EUSAIR  platforme za zainteresovane strane) i Emanuele Paccamiccio & Laura Lanari iz kompanije ZeroGravità.

Ostavite komentar

Komentari (0)