test

SAVJET PSIHOLOŠKINJE: Roditelji da ne dozvoljavaju djeci gledanje serije Squid game

Standard

07/11/2021

07:06

Prema poslednjim podacima, popularnu Netflixovu seriju, Squid Game (Igra lignje) odgledalo je čak preko 142 miliona domaćinstava širom planete. Ova drama, prikazan kroz devet, međusobno povezanih, epizoda prikazuje surovu borbu za egzistenciju.

Piše: Dragana Đokić, psihološkinja

Borbu za život, novac i moć. Grupa ljudi dobija poziv da učestvuje u, na prvi pogled, bezazlenoj igri, boreći se muđusobno za veliku novčanu nagradu koja im je obećana. Već nakon prve igre suočavaju se sa surovim pravilima igre. Onaj ko gubi, gubi sve, biva eliminisan i ubijen. Igrači, igrajući jednostavne dječje igre, pokušavaju da osvoje veliku sumu novca, koja bi mogla riješiti njihove finansijske probleme koji su ih doveli u tako očajnu situaciju igranja ove igre. Kadrovi prožeti nasiljem, sadističkim motivima i patnjom dominiraju tokom svih devet epizoda.

Zašto je Igra lignje doživjela toliki publicitet?

Neizostavno pitanje je šta je to što je privuklo populaciju širom svijeta da počnu i nastave gledati ovu zastrašujuću distopijsku seriju. Koliko god zastrašujući, ovakvi sadržaji, s druge strane omogućavaju doživljavanje širokog spektra emocija, kao što su uzbuđenje, iščekivanje, anksioznost, strah, empatija i gađenje. Kao jedan od važnih faktora izdvajaju se neizvjesnost i nepoznatost situacije. Što nam je situacija manje poznata, tim nam je više privlačnija. Takođe,  koristi i nevinost dječjih igara za stvaranje mini-misterioznih lukova u široj priči, koji našu radoznalost drže na vrhuncu.

Korisnici društvenih mreža su dodatno popularizovali seriju, kreirajući razne zabavne sadržaje i koristeći motive iz serije za svoje reklamne kampanje. Ova serija ima strukturu sličnu računarskim igrama, a i sama sadrži scene koje možemo vidjeti u akcionim i horor igrama u kojima je glavni element strah, što dodatno poziva na gledanje. Drugi elementi su, takođe, isti, kao što su: brojevi dodijeljeni svakom igraču, prebrojavanje mrtvih, sakupljanje novca, prelazak na sljedeći nivo.

Uticaj na djecu

Mnoge škole su već reagovale i psiholozi širom svijeta upozoravaju roditelje da ne izlažu djecu ovakvom sadržaju, prepunom nasilja, koji može imati negativan uticaj na njih. Djeca i omladina najviše informacija usvoje učeći po modelu, odnosno usvajajući određene oblike ponašanje koje taj model ispoljava. Dakle, imitirajući stavove i ponašanja drugih, djeca se socijalizuju i razvijaju svoju ličnost. Serija prikazuje zastrašujuće scene nasilja, mučenje i sadističke tendencije voditelja igre. Djeca uveliko oponašaju igre koje su prikazane u seriji i preuzimaju njihov stil oblačenja. Osim toga, ovakvi sadržaju podstiču djecu na vršnjačko nasilje i druge nekonvencionalne oblike ponašanja, šaljući im poruku da je nasilje opravdano i legitimno sredstvo za ostvarenje njihovog cilja. Roditeljima se iz tih razloga savjetuje da ograniče sadržaj kojim su njihova djeca izložena.

Neminovno je da će ova serija tek dostići svoj vrhunac popularnosti, ali i da može izvršiti snažan uticaj na mlađu populaciju i na njihovo funkcionisanje.

Ostavite komentar

Komentari (0)