test

Sudije Ustavnog suda nisu prekršile zakon

Standard

17/10/2020

07:55

Specijalno državno tužilaštvo ocijenilo je da u radnjama sudija Ustavnog suda nema obilježja nekog od krivičnih djela za koja se goni po službenoj dužnosti.

Prošle sedmice šest nevladinih organizacija pozvalo je Državno tužilaštvo da ocijeni poteze četvoro sudija – Desanke Lopičić, Hamdije Šarkinović, Dragoljuba Draškovića i Mevlide Muratović, koji su prije više od osam mjeseci ,,protivno Ustavu i Zakonu o Ustavnom sudu“, a nakon što na sjednici nije izabran predsjednik Ustavnog suda, ustanovili funkciju ,,predsjedavajućeg sudije“ i izabrali na nju sutkinju Lopičić. 

Istakli su da je Lopičić prethodno već obavljala funkciju predsjednika suda, iako Ustav Crne Gore izričito zabranjuje da ista osoba dva puta obavlja tu funkciju. Ustavni sud se tada obavezao da do kraja decembra ove godine izabere čelnika, ali su NVO negodovale što to do sada nije učinjeno, navodeći da su sporne sudije nedavno odbile prijedlog ostalih sudija – Budimira Šćepanovića, Miodraga Iličkovića i Milorada Gogića da se na dnevni red stavi tačka zakazivanje izbora predsjednika Ustavnog suda.

” Većina u Ustavnom sudu prkosi ne samo propisima koji važe u Crnoj Gori, već i stavu Evropske komisije, koja je u objavljenom izvještaju o Crnoj Gori objavila da je „predsjedavajući sudija izabran uprkos tome što takvu kategoriju ne poznaje pravni okvir“ i zaključila da „proceduru izbora novog predsjednika Ustavnog suda treba sprovesti bez daljeg odlaganja“, kažu nevladine organizacije Akcija za ljudska prava, Centar za građanske slobode, Evropska asocijacija za pravo i finansije, Institut alternativa, Institut za vladavinu prava i Mreža za afirmaciju nevladinog sektora.

Povodom njihovih ocjena kontaktirali smo Osnovno državno tužilaštvo koje nas je uputilo na njihove kolege iz Specijalnog državnog tužilaštva kao nadležne za ovu priču.

Odatle nam je rečeno da su ranije postupili po krivičnoj prijavi koju je krajem januara podnio Institut za vladavinu prava protiv sudija i u martu donijeli rješenje da se odbaci.

“Specijalno državno tužilaštvo, postupajući po krivičnoj prijavi koju je 29. januara podnio Institut za vladavinu prava protiv H.Š., D.D., B.Š.,D.L., M.M., M.G. i M.I., zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja iz čl. 416 Krivičnog zakonika Crne Gore, a u vezi izbora predsjedavajućeg sudije Ustavnog suda Crne Gore, nakon obavljenih provjera, 9. marta donijelo je rješenje o odbačaju krivične prijave. Ne postoji osnovana sumnja da su prijavljeni obavili predmetno, niti drugo krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti “, naveli su oni.

Dodaju da je na to rješenje o odbačaju podnosilac prijave izjavio pritužbu koju je Vrhovno državno tužilaštvo Crne Gore ocijenilo kao neosnovanu. N.Đ.

Izvor (naslovna fotografija):

Desanka Lopičić

Ostavite komentar

Komentari (0)