test

Godinu od smrti policijskog službenika iz Ulcinja: Tvrde da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka

Standard

25/06/2022

17:17

Nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv bilo koje osobe povodom smrti policijskog službenika iz Ulcinja Rudolfa Elezovića - saopštili su juče iz Višeg državnog tužilaštva, nepun mjesec nakon što su porodica i prijatelji obilježili njegovu godišnjicu.



“Nakon prikupljenih dokaza i podataka Više državno tužilaštvo u Podgorici utvrdilo je da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv bilo koje osobe povodom smrti policijskog službenika Rudolfa Elezovića”, saopštila je državna tužiteljka i rukovoditeljka VDT-a Lepa Medenica.

U prevodu: nema osnova sumnje da je u smrt poznatog ulcinjskog policajca umiješana neka osoba, što znači da je Elezović sebi prekratio život.

BEZ OBRAZLOŽENJA 

Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da su u predmetu formiranom povodom pronalaska tijela Elezovića u rijeci Bojani, u mjestu Sveti Đorđe u Ulcinju 8. juna 2021. godine, tokom izviđaja preduzete sve neophodne mjere i radnje u cilju rasvjetljavanja ovog događaja, da je od nadležnih pravosudnih organa Republike Albanije dostavljena dokumentacija formirana povodom nestanka Elezovića i da je ,,nakon svestrane analize svih prikupljenih dokaza i podataka, ovo tužilaštvo našlo da nema osnova za pokretanje krivičnog postupka protiv bilo kojeg lica za bilo koje krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti“.

Zaključkom Višeg državnog tužilaštva crnogorska javnost je ostala uskraćena za odgovore na brojna pitanja koja su se proteklu godinu logički nizala.

Nestanak Elezovića prijavila je njegova supruga Marina 27. maja prošle godine, nakon čudnog spleta okolnosti njegovog iznenadnog izlaska iz porodične kuće.

Elezović joj nije, kao ni ostalim članovima familije, nagovijestio da namjerava sebe da povrijedi.

Prvih dana potrage za Elezovićem, sepekulisalo se da je otišao u Albaniju da lično razjasni sve nedoumice sa vođom jedne kriminalne grupe iz Albanije. Njegovi prijatelji, vjerovali su u tu verziju događaja, jer se, kako su i tada tvrdili – Elezović nije bojao nikoga i bio je spreman da se suoči sa problemima. 

Tijelo je pronađeno nakon deset dana u vodi. Pištolja nije bilo, pojavio se nekoliko dana kasnije.

Nije ostavio oproštajno pismo, kojim bi eventualno rasvijetlilo motive za ono što danas tužilaštvo zvanično konstatuje – samoubistvo bez najave i objašnjenja.

Javnost ostaje uskraćena i za odgovor na pitanje zašto je Elezović ostavio službeni pištolj, dokumenta, uzeo telefon i sumanuto izašao iz porodičnog doma. Nejasno je i zašto je kao ,,kobno mjesto“ izabrao baš ušće rijeke Bojane – lokaciju gdje se obavljala primopredaja droge, znajući operativnim radom kuda se švercuje droga i dolaze pošiljke.

NA METI 

Posljednje dane života Elezović je proveo pravdajući se kolegama i prijateljima za nečasne optužbe koje je iznosio jedan od uhapšenih za šverc droge, koji je tvrdio da je policajac iz Ulcinja korumpiran. Međutim, sve što je naveo nije se našlo u optužnici.

U stvari, u optužnici nema Elezovića, niti bilo kojeg drugog policajca.

Upravo zbog njegove svakodnevne borbe da objasni optužbe, nejasno je zašto je Elezović, kako je to zvanično saopšteno, odlučio da pucnjem sve okonča.

Nije poznato ni ko je osoba sa kojom je Elezović posljednji put razgovarao, koga je zvao, da li su na okolnosti njegove smrti saslušane bezbjednosno interesantne osobe iz Crne Gore i Albanije, za koje se osnovano sumnja da se bave švercom droge.

Još se množi pitanja: da li je Elezović stao nekome na crtu, da li je priča svjedoka saradnika o umiješanosti policije i lanac nelegalne trgovine bila stvarna optužba ili pritisak na Elezovića…

Kako je Pobjedi ranije saopšteno iz bezbjednosnih službi, Elezović je rukovodio brojnim akcijama protiv kriminalaca koji su pokušavali preko granice da švercuju drogu, kolegama davao informacije koje su pomogle u istrazi raskrinkavanja kriminalnih radnji i o tome je obavještavao šefove.

Dobro obaviješteni izvori navode da je sve što je radio dokumentovano u službenim zabilješkama i izvještajima. Što znači da je, zbog prirode posla stekao mnogo neprijatelja.

I morao je da trpi pritiske. Elezović je bio osumnjičen za ilegalne radnje – od jednog od uhapšenih krijumčara droge koji je tokom postupka dobio status svjedoka saradnika i pušten na slobodu. Do Elezovića je stigla informacija da se priprema njegovo saslušanje, nakon čega je, kako tvrde Pobjedini sagovornici, tražio da ide na poligraf i što prije otkloni svaku sumnju o njegovoj umiješanosti u kriminalne radnje.

Još jedna od čudnih okolnosti u ovom slučaju je pokušaj uništavanja hangara svjedoka saradnika u Ulcinju, ubrzo nakon nestanka Elezovića, kada su zapaljena četiri glisera kojima je, kako tvrde istražitelji, prevozio drogu krijući se iza legalnog biznisa.

Kriminalna grupa koja je uhapšena bila je pod mjerama tajnog nadzora. Tereti se za krijumčarenje više od 2,5 tona marihuane iz pravca Albanije, preko teritorije Crne Gore, ka zemljama regiona i dalje ka zemljama Evropske unije.

Među dokumentovanim zapisima, navodno, zabilježeno je kako jedan od članova tvrdi da ih Elezović prati i ometa u poslovima s drogom.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Rudolf Elezović

Ostavite komentar

Komentari (0)