test

Policiji advokati nijesu tražili zaštitu, iz Komore tvrde da napada ima svakodnevno

Standard

01/03/2020

07:54

Ako se rat kriminalnih klanova u Crnoj Gori ne stišava, branioci koji postupaju u tim predmetima pred policijom, tužilaštvom ili sudovima nesmetano mogu da rade svoj posao i pružaju usluge klijentima bez obzira kom društvenom miljeu oni pripadali, prenosi Dan.

Nijedan crnogorski advokat u posljednje dvije godine nije se obratio za pomoć ni iznio sumnje po pitanju lične bezbjednosti ili bezbjednosti svoje porodice, potvrđeno je Danu iz Sektora za obezbjeđenje ličnosti i objekata.

Prema podacima sa kojima oni raspolažu, ka nadležnim službama nije inicirana ni jedna izrada izvještaja o procjeni ugroženosti bilo kojeg advokata u zadnje dvije godine i trenutno se ne obezbjeđuje nijedan advokat od strane policijskih službenika.

Međutim, predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović tvrdi suprotno i navodi da su napadi na njegove kolege skoro svakodnevni.

Radi se o fizičkim napadima, napadima na članove njihovih porodica i njihovu imovinu. Begović tvrdi da je kao predsjednik Komore o svim napadima koji su mu do sada prijavljeni uredeno obavještavao policiju i tužilaštvo, koji su slučajeve dalje procesuirali.

Problematično je, kako se ispostavilo, to što nijedan od napada do sada nije dobio i sudski epilog. Izuzetak je, naravno, ubistvo advokata Vlada Bjekovića, koji je izgubio život radeći samo svoj posao, podsjetio je Begović.

“To je prevršilo svaku mjeru. Mi smo upravo stavili predlog da se u KZ, po uzoru na neke zemlje u okruženju, uvrsti krivično djelo napad na advokate, njegovu imovinu i na članove njegove porodice. Svjesni smo da se takva vrsta pritisaka dešava i u drugim profesijama, ali smatram da je advokatura u tom smislu najmanje zaštićena. Uvođenje ovog krivičnog djela u KZ predstavljalo bi jednu vrstu prevencije i represije za sud i za tužilaštvo kako bi se ti napadi sankcionisali na pravi način”, istakao je Begović.

Takođe, podsjeća da su crnogorski advokati skoro svakodnevno izloženi nekoj vrsti napada i prilikom ulaska u pojedine sudove te da su na svojevrstan način diskriminisani u odnosu na druge strane u postupku zbog činjenice da se susreću sa protivnom stranom i članovima njihove porodice i da su na taj način izloženi psovkama, uvredama i riziku da budu fizički napadnuti u samoj zgradi suda.

Podsjeća da advokati kao i sudije i tužioci imaju istu misiju i ne smiju biti ni u kom smislu podređeni ili poistovjećeni sa strankom koju zastupaju.

Velibor Marković smatra da advokatima treba dati svojstvo službenih lica, pa u tom slučaju ne bi bilo nužno propisivanje posebnog krivičnog djela napad na advokata već bi se takve radnje podvodile pod već postojeća krivična djela kao što su napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti ili sprečavanje lica u vršenju službenih radnji.

Advokat Marković podsjeća da njegove kolege u poslednje vrijeme bivaju predmet neosnovanih radnji poput pretresanja kancelarija, nepotrebnih saslušanja, pa čak i pokretanja neosnovanih krivičnih postupaka, i u tom smislu država je ta koja treba da se pobrine da se takve stvari ne dešavaju.

“I u svakodnevnom životu vrlo često nas stavljaju u poziciju stranke koju zastupamo iako mi nijesmo stranke već njihovi punomoćnici i sastavni smo dio pravosuđa, pa se tako i stranke prema nama vrlo često ophode”, ističe advokat Marković.

Navodi da je često krivica i na samim advokatima koji ne zauzimaju uvijek profesionalni odnos prema strankama, ne razgraniče lično i profesionalno, i pretjerano se intimiziraju, što je nedopustivo. Ako se tu postavi linija razgraničenja, onda je to jedini način da se zaštiti profesija, tvrdi Marković.

Begović upozorava da je bilo i ozbiljnih fizičkih nasrtaja, kao što je bio napad na advokata Lazara Akovića kom je napadač nanio teške tjelesne povrede, ali policija ni u tom slučaju nije došla do počinilaca krivičnog djela. Predsjednik Komore podsjeća da ni imovina advokata nije zaštićena, pa je u više navrata bilo oštećenja i uništenja vozila, dešavala su se i zaplašivanja, prijetnje i ucjene neposredno ili posredno na ulici i u sudnici.

Izvor: Dan

Ostavite komentar

Komentari (0)