test

Osobama sa invaliditetom biće omogućeno samostalno i tajno glasanje

Standard

23/03/2022

15:40

Državna izborna komisija na današnjoj sjednici promijenila je podzakonske akte kako bi osobama sa invaliditetom bilo omogućeno samostalno i tajno glasanje, saopšteno je iz ove institucije nakon sastanka sa predstavnicima Saveza slijepih i Udruženja mladih sa hendikepom.



Promjenom dosadašnjih pravila biće omogućeno da osobe niskog rasta i korisnici kolica samostalno stave glasački listić u glasačku kutiju, a ne kao do sada – uz pomoć člana biračkog odbora spuštanjem glasačke kutije. 

”Izmijenjen je šablon za glasanje za osobe oštećenog vida propisivanjem da na njima moraju biti umetnuti metalni prstenovi, pa tragovi olovke više neće biti vidljivi na šablonu, čime će se eliminisati mogućnost narušavanja tajnosti glasanja”, istakli su iz DIK-a.

Iz ove institucije su najavili da će uputiti instrukcije opštinskim izbornim komisijama da prilikom određivanja biračkih mjesta moraju voditi računa da budu dostupna osobama sa invaliditetom. 

” Opštinskim izbornim komisijama će se dostaviti i uputstvo po kojem se na biračkom mjestu nalaze etison trake sa ciljem lakše orjentacije osoba oštećenog vida. Prilikom edukacija biće podijeljeni i glasački listići na Brajevom pismu koji će biti informativnog karaktera i mogu služiti biračima sa oštećenim vidom da se prilikom glasanja podsjete redosljeda izbornih lista”, naglasili su iz DIK-a.

Predsjednik DIK Nikola Mugoša rekao je da ih raduje što su dugogodišnji zahtjevi osoba sa invaliditetom prihvaćeni.

”Ovaj iskorak DIK-a u pravcu je poštovanja prije svega ljudskih, ali i političkih prava osoba sa invaliditetom. Svjestan sam da nam slijedi period implementacije i odlučan sam i da tu pokažemo spremnost da suštinski mijenjamo stvari na bolje. Ove novine podrazumijevaće intenzivniju komunikaciju sa predstavnicima opštinskih izbornih komisija koje edukuju biračke odbore. To zahtijeva i jedan drugačiji pristup lokalnih samouprava koje moraju pokazati spremnost da budu više angažovane kako bismo dostigli željene ciljeve”, naveo je on.

Savjetnica za međunarodne odnose Saveza slijepih Crne Gore Katarina Bigović Kulić kazal je da će osobe oštećenog vida moći da ostvare svoje biračko pravo na ravnopravan način kao i ostali građani, uz zaštitu dostojanstva, tajnosti i samostalnosti glasanja.

” U saradnji sa partnerima, Misijom OEBS-a u Crnoj Gori i Državnom izbornom komisijom nastavljamo da radimo na omogućavanju uslova za pasivno i aktivno ostvarenje biračkog prava osoba s invaliditetom”, najavila je ona.

Program menadžerka Udruženje mladih sa hendikepom Anđela Radovanović rekla je da je unapređenje pristupačnosti biračkih mjesta važan korak u omogućavanju prava osoba s invaliditetom da svoje biračko pravo ostvare dostojanstveno, samostalno i tajno.

”Promjenom negativnih praksi prave se koraci ka realizaciji obaveza Crne Gore koje proističu iz ratifikacije Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom, a koje su odavno trebale postati svakodnevica. Pristupačna biračka mjesta i materijal, ipak, ne smiju biti kratkoročno pitanje koje će se okončati nakon jednog izbornog ciklusa, već pitanje kojim se moramo baviti u kontinuitetu kako bi svako biračko mjesto, bez izuzetaka ili selekcije “prioriteta” bilo na jednakim osnovama dostupno i pristupačno svakom građaninu Crne Gore”, zaključila je ona.

Ostavite komentar

Komentari (0)