Od sada će se SZO grčkim slovima označavati varijante virusa koji su prvi put otkriveni u zemljama poput Velike Britanije, Južne Afrike i Indije.
Na primjer, britanska varijanta je označena kao Alfa, južnoafrička Beta, a indijska kao Delta.Iz SZO-a kažu da će nova imena pojednostaviti diskusije, ali i pomoći da se ukloni stigma sa nekih dosadašnjih naziva.
Ranije ovog mjeseca indijska vlada je kritikovala imenovanje soja virusa B.1.617.2 – koja je prvi put otkrivena u zemlji prošlog oktobra – kao „indijski soj”, iako je SZO nikada nije zvanično označila kao takvu.
„Nijedna zemlja ne smije biti stigmatizovana zbog toga što je otkrila i prijavila novi soj”, tvitovala je tehnička direktorka za upravljanje koronavirusom u SZO Maria Van Kerkhove.
Ona je pozvala na „sveobuhvatni nadzor” nad varijantama i na razmjenu naučnih podataka kako bi se zaustavilo širenje virusa.
Kompletna lista imena objavljena je na veb lokaciji SZO.
Ova grčka slova neće zamijeniti postojeća naučna imena.
Ako se zvanično identifikuje više od 24 varijante, ostaćemo bez grčkih slova i tada ćemo objaviti novi program imenovanja, rekla je Van Kerkhove za Stat Njuz.
„Ne želimo da zamijenimo B.1.1.7, već samo pokušavamo da olakšamo razgovore običnih ljudi”, rekla je. „Tako bismo u javnom diskursu mogli da razgovaramo o nekim od ovih varijanti na jednostavnijem jeziku.”
U ponedjeljak je naučnik koji savjetuje vladu Velike Britanije rekao da je zemlja u ranoj fazi trećeg talasa koronavirusa, uslijed širenja soja Delta, odnosno indijskog soja.
Podaci ukazuju se da se širi brže od soja Alfa, koji je doveo do naglog porasta u broju zaraženih u Velikoj Britaniji tokom zime.
Preporučeno
U međuvremenu, u Vijetnamu je otkrivena kombinacija te dvije varijante. U subotu je ministar zdravlja te zemlje rekao da bi se novi soj mogao brzo proširiti vazdušnim putem, kao i da je „veoma opasan”.