test

Vučić za FT: Srbija neće izabrati stranu – nećemo uvesti sankcije Rusiji

Standard

21/04/2022

15:36

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je za londonski Fajnenšel tajms da uprkos pritiscima Srbija neće ugroziti svoje nacionalne interese pridruživanjem zapadnim sankcijama Rusiji zbog rata u Ukrajini.

Aleksandar Vučić je u intervjuu za Fajnenšel tajms (FT) rekao da Beograd neće “izabrati stranu” uprkos pozivima Evropske unije (EU) da zemlje kandidati za članstvo usklade svoju spoljnu politiku sa Briselom uključujući sankcije Rusiji i njenom predsjedniku Vladimiru Putinu.

„Priča se o biranju strana. Ne, mi imamo sopstvenu stranu, interese Srbije. Devetnaest NATO zemalja nas je bombardovalo (1999) i uvelo nam sankcije“, rekao je Vučić. FT piše da je bombardovanje Srbije bilo intervencija kako bi se završio „krvavi rat na Kosovu između Jugoslavije i separatista, etnički albanskih militanata“.

Srbija, kandidat za članstvo u EU, već dugo ima jake političke, ekonomske i bezbjednosne veze sa Rusijom, koja je takođe snabdijeva gasom i podržava Beograd u nepriznavanju nezavisnosti Kosova, piše FT.

“Imamo neku vrstu zaštite (od Rusije). Šta (zapadne zemlje) žele? Da ostavimo sve naše nacionalne interese jer neko želi nešto za sebe” rekao je Vučić, aludirajući na Ukrajinu i želju Zapada da se jedinstveno odgovori na rusku invaziju.

Vučić je dodao da Srbija nije uvela sankcije nikome jer državni vrh ne vjeruje da bi one promijenile bilo šta.

“Možete pritiskati i primoravati Srbiju, ali ovo je naše iskreno mišljenje”, rekao je.

Njegove izjave, ocjenjuje FT, sugerišu da će Beograd ostati popustljiv prema Rusiji i Kini uprkos pritiscima Brisela.

Lideri EU su u javnosti naglašavali da Srbiju vide kao buduću članicu bloka, ali su privatno pokazivali rastuću frustraciju zbog veza Beograda sa Moskvom i Pekingom. Ipak, boje se da oštrim stavom prema Beogradu neće raditi u korist Rusije i Kine, piše FT.

Vučić: Nedavna kupovina oružja – da se očuva stabilnost

Nedavna kupovina Srbije kineskog protivvazdušnog raketnog sistema FK 3 takođe je izazvala nezadovoljstvo jer se Zapad plaši da bi to moglo dati veći uticaj Pekingu.

Iako posjedovanje kineskog oružja nije protivno propisima EU, ono otežava ili onemogućava učešće u zajedničkim odbrambenim projektima ili vježbama EU zbog nekompatibilnih sistema i zabrinutosti da Peking na neki način može da nadgleda bilo kakvu upotrebu svog oružja.

Vučić je rekao da je nedavna kupovima oružja, uključujući i francusko i tursko, dio napora da se očuva stabilnost jer su i susjedne zemlje kupovale oružje.

“Obavijestili smo sve naše zapadne partnere, uključujući i SAD, o toj nabavci 2018. godine. Konačan ugovor smo potpisali 2019. i oni su sve znali o tome”, rekao je Vučić i dodao da sistem još nije u upotrebi te da ga neće koristiti niko osim Srbije.

Tražio sam od Dodika da ne formira vojsku – prihvatio je

Istakao je da Srbija mora da riješi pitanje Kosova, gdje su tokom prošle godine porasle tenzije oko dogovora o registarskim tablicama za vozila.

FT podsjeća da je Kosovo proglasilo nezavisnost 2008. godine, što pored Beograda ne priznaju ni Kina i Rusija.

Srbija tenzije mora da kontroliše i u BiH koje raspiruje član predsjedništva BiH Milorad Dodik, kog Vučić podržava, dodaje se.

Vučić je rekao da je pozvao Dodika da ne formira vojsku i da umiri secesionističke planove, što je ovaj, prema Vučićevim riječima, prihvatio.

Predsjednik Srbije je istakao da “mnogo igrača” ima interes u destabilizaciji Zapadnog Balkana, ali da je on liderima EU rekao da će Srbija pokušati da održi mir u regionu.

Izvor: Beta
Izvor (naslovna fotografija):

TANJUG/ZORAN ZESTIC

Ostavite komentar

Komentari (0)