Život u inostranstvu mnogima zvuči kao ostvarenje sna, ali Shelly opisuje surovu stvarnost takvog načina života dvije godine nakon što je prodala svu imovinu kako bi stalno putovala.
,,Putovanja su nam oduvijek bila u srcu, ali kao i mnogi ljudi, stalno smo čekali pravi trenutak. Prodali smo sve, kuću, automobile, čak i namještaj i kupili kartu u jednom smjeru za Bali. To je bio početak ovog ludog novog poglavlja”, kazala je Peterson za Daily Mail.https://www.instagram.com/reel/DKay0-OI-5v/?utm_source=ig_web_copy_link
Rastanak od svega što je imala, kako tvrdi bio je emotivan, ali je spoznaja koliko im malo materijalnih stvari treba da bi bili sretni, za njih bila nevjerovatno oslobađajuća.
,,Sada uživamo u minimalističkom načinu života. Ne nedostaju nam stvari, samo želimo više zalazaka sunca, više pečata u pasošima i više zajedničkog života. Promjena našeg razmišljanja je bila jedno od najjačih iskustava na ovom putovanju”, tvrdi Peterson.
Par je otputovao iz SAD-a u septembru 2023. godine, a od tada su živjeli u 15 različitih zemalja, zadržavajući se u svakoj od nekoliko sedmica do nekoliko mjeseci. Oni kako tvrde, pretežno odsjedaju u privatnim apartmanima, a rijetko unaprijed planiraju, što njihov život čini posebno uzbudljivim.
https://www.instagram.com/reel/DKay0-OI-5v/?utm_source=ig_web_copy_link
Shelly i njen suprug putuju spontano, prateći vremenske uslove, vize i jeftine letove, a vremenom su shvatili da im više odgovara spor ritam putovanja, pa nastoje bolje upoznati lokalnu kulturu. Peterson upozorava da društvene mreže često romantizuju nomadski život, dok je stvarnost zahtjevnija i sastoji se od stalne prilagodbe novim mjestima, do nedostatka stabilnosti.
Kako tvrde, najteže im pada razdvojenost od porodice, a kroz putovanja napravili su i nekoliko skupih grešaka.
Kako je pojasnila Shelly, jedne prilike su stigli u Vijetnam, ne znajući da im je viza istekla, pa su morali platiti kaznu i brzo napustiti zemlju. Takođe, oni su jednom rezervisali apartman, ali na pogrešnom mjestu. Uz to su se već na početku borili s iscrpljenošću od putovanja i osjećajem stalne izolovanosti.
Ipak, kada je riječ o prednostima, Peterson ističe da im je svaki dan drugačiji, što njihov život čini posebnom avantuom.
,,Plivali smo u cenotama u Meksiku, plesali na ulicama Španije, istraživali hramove na Tajlandu i surfali u Australiji”, kazala je Shelly.
Par troši oko 3.000 dolara mjesečno, a koriste mnoge trikove kako bi putovali povoljno, od praćenja akcija za letove, korištenja smještaja sa zajedničkom kuhinjom i hodanja umjesto plaćanja prevoza.
Uz blog i klub za pronalaženje jeftinijih letova zarađuju dovoljno za nastavak života na putu.
Preporučeno
,,Postali smo jako dobri u ‘rastezanju’ novca, bez da se odričemo udobnosti. Ne morate biti bogati. Uz malo fleksibilnosti, znatiželje i planiranja, ovaj način života je pristupačniji nego što ljudi misle”, tvrdi Peterson.