test

Ovo su najbolje knjige iz psihologije

Standard

16/10/2017

20:00

Jung i Frojd

Posljednjih godina su knjige popularne psihologije doživjele pravu ekspanziju. Čitavi odjeljci u bibliotekama i knjižarama posvećeni su njima, pa čitaocu nije lako da se snađe ukoliko želi da uroni u ovaj svijet. Od klasičnih knjiga do noviteta iz područja psihologije koje su brzo ugrabile našu čitalačku pažnju – ovo je lista pet dobrih knjiga o psihologiji.

1. Sigmund Frojd – Tumačenje snova

Sudeći po rezultatima pretrage na internetu, kao i Goodreads ocjenama, ovo je Frojdova knjiga koja je u našem, savremenom svijetu najpopularnija. Naravno, onaj ko želi da se detaljnije upozna sa Frojdovim idejama i psihoanalizom mora posegnuti i za njegovim drugim knjigama poput Uvoda u psihoanalizu.

Šta je to što Tumačenje snova danas čini jednako intrigantnom knjigom kao u trenutku kad je nastala?

Frojdova ideja da su snovi način na koji se nesvjesno ispoljava jedna je od najrevolucionarnijih u psihologiji. Snovi, prema Frojdovoj teoriji, predstavljaju skriveno ispunjenje naših nesvjesnih želja. Kako su ljude oduvjek intrigirali njihovi snovi, mnogi koriste Frojdovo Tumačenje snova kao vodič za razumijevanje onoga što se sanja, pomoć u interpretaciji.

Ako vas priroda snova fascinira, uživaćete u ovoj knjizi. Čak iako se ne slažete sa svime što Frojd tvrdi, Tumačenje snova vam može otkriti nešto o vama.

„Snovi su najčešće najdublji onda kad se čine najluđim.“

„Čovjek ne bi sanjao da se u toku spavanja nije pokrenulo bilo šta što mu smeta, a san je reakcija na ovu smetnju.“

„Odakle dolazi to osjećanje da su snovi strani našem duhu?“

2. Karl Gustav Jung – Čovjek i njegovi simboli

Kad govorimo o Frojdu, ne možemo a da ne spomenemo i Junga. Mnogo je Jungovih knjiga koje mogu biti od pomoći modernom čovjeku u traganju ka samospoznaji: Arhetipovi i kolektivno nesvjesno, O razvoju ličnosti, Psihološki tipovi, San i tumačenje snova, itd.

Čovjek i njegovi simboli je posljednja knjiga koju je Jung napisao, pa je prema tome svojevrsna sinteza njegovih ideja. U stvaranju ove knjige učestvovali su i Jungovi saradnici i težilo se da se i običnom čitaocu objasne osnovni pojmovi Jungovske psihologije. Pored toga, Jung ovdje objašnjava nevjerovatno uticajnu teoriju simbolizma koja se ispoljava u snovima.

Međutim, pojava simbola nije rezervisana isključivo za snove. Simboli se mogu javljati u svakodnevnom životu, običnim događajima. Jung se ovdje dotiče onoga što je neobjašnjivo na potpuno nov način.

„Ja kružim oko slike sna i oglušujem se o svaki pokušaj onoga ko sanja da se tome otrgne.“

„Otkriće da nesvjesno nije samo obična ostava za stvari iz prošlosti, već da je prepuno klica budućih psihičkih stanja i ideja podstaklo me je na vlastiti novi pristup psihologiji.“

O arhetipskim simbolima: „svojevrsna duševna terapija za patnje i tjeskobe ljudskog roda uopšte – glad, rat, bolest, starost, smrt.“

3. Erih From – Umijeće ljubavi

Jedno od izuzetno aktuelnih djela o psihologiji, iako je objavljeno 1956. godine, napisao je Erih From. U Umijeću ljubavi, kao što i sam naslov govori, autor o ljubavi govori kao o aktivnosti za koju je potrebno umijeće koje se stiče dugotrajnim naporom i trudom. Dakle, ljubav ne dolazi slučajno.

Erih From ovdje ne daje jednostavne savjete i gotova uputstva za sticanje ljubavi. Naprotiv, čovjek mora neprestano da radi na sebi, mora neprestano da se razvija, kako bi ljubav mogao da prihvati i njome ovlada.

Fromovo Umijeće ljubavi nam može pomoći da damo odgovor na pitanje: da li je ljubav u modernom svijetu moguća?

O knjizi:

„Ona želi uvjeriti čitatoca da će sva njegova nastojanja oko ljubavi sigurno propasti ako najaktivnije ne pokuša razviti svoju cjelokupnu ličnost kako bi postigao produktivnu orijentaciju; da se zadovoljstvo u individualnoj ljubavi ne može postići bez sposobnosti da voli svog bližnjeg, bez istinske poniznosti, hrabrosti, vjerovanja i discipline.“

„Činjenica je da ljudi ne smatraju ljubav nevažnom. Oni su gladni ljubavi: iako gledaju bezbroj filmova o sretnim i nesretnim ljubavima, iako slušaju stotine tričavih pjesama o ljubavi – ipak će jedva iko pomisliti da bi išta trebalo naučiti o ljubavi.“

„Automati ne mogu voljeti; oni mogu razmijeniti svoje „pakete ličnosti“ i mogu se nadati poštenoj nagodbi.“

4. Spenser Džonson – Ko je maznuo moj sir?

Basne nam kroz alegoriju od djetinjstva prenose pouke i poruke. Spenser Džonson, američki autor, 1998. godine objavljuje modernu basnu koja preko noći postaje pravi hit u svijetu, a do danas je prodato preko 26 miliona. Ko je maznuo moj sir? takođe je self-help knjiga koja govori o tome kako se treba izboriti sa promjenama u poslovnom i privatnom životu.

Zavodljivost ove knjige leži u njenoj jednostavnosti. Mogu je čitati i djeca kao i odrasli.

Dva miša i dva čovječuljka žive u lavirintu i u potrazi su za Sirom koji je odgovor na sve ono što im je potrebno u životu. Sir je dobar posao, visoka plata, uspješna karijera, ljubavna veza, zdravlje, harmonija…

Međutim, Sir nije baš tako lako pronaći u lavirintu…

Izvor (naslovna fotografija):

Jung i Frojd

Ostavite komentar

Komentari (0)