Nišavić za Standard: Od danas mobilizacija gradilišta, radovi dalje idu kontinuirano po planu

Nišavić za Standard: Od danas mobilizacija gradilišta, radovi dalje idu kontinuirano po planu

S Rastoder

13/01/2026

08:38

Izvršni direktor podgoričkog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ Aleksandar Nišavić rekao je za Standard da je izvođač „svih ovih dana od 30.12. prisutan na terenu, da su obavljane pripreme, te da od danas počinju radovi na mobilizaciji gradilišta, nakon čega će se aktivnosti sprovoditi kontinuirano, u skladu sa planom izvođenja“.

Juče je, međutim, stiglo i saopštenje mještana Botuna koji upozoravaju da bi „svaki jednostrani potez“ suprotan većinski iskazanoj volji na referendumu u Zeti i Botunu mogao dovesti do radikalizacije protesta. Naveli su da su, na inicijativu predsjednika Skupštine Andrije Mandića, održali sastanak sa direktorom Uprave policije Lazarom Šćepanovićem i da očekuju nastavak razgovora radi deeskalacije, uz poziv na dijalog od Mandića i premijera Milojka Spajića.

Ali, dok jedna strana govori o „kontinuiranom“ izvođenju radova, politička scena ovih dana pokazuje koliko je priča o Botunu odavno izašla iz okvira čiste komunalne potrebe i postala instrument u partijskim sukobima.

U samom DNP-u, partiji Milana Kneževića, pukotine su se otvorile javno. Višegodišnji funkcioner i poslanik Dragan Bojović podnio je ostavku na sve partijske funkcije (zadržavajući poslanički mandat), uz obrazloženje da se ne slaže sa odlukama i pravcem kojim ide partija, posebno kada je riječ o napuštanju vlasti.

Paralelno, u javnost je izašlo i pismo/poruka grupe građana Zete koji Kneževića pozivaju da ne napušta državnu i podgoričku vlast, uz argument da je njegovo prisustvo u institucijama „prepreka“ donošenju odluka „bez naroda i protiv naroda“.

Drugim riječima, protesti na terenu i političke prijetnje iz kabineta sve više djeluju kao spojeni sudovi,  a gradilište kao tačka pritiska. Tome u prilog idu i poruke iz vlasti da „proviruju stvarni razlozi“ protesta i međusobna prebacivanja odgovornosti oko policijske intervencije krajem decembra.

U cijeloj priči, jedna činjenica je konstanta, postrojenje mora da se gradi i to ne kao hir bilo koje vlasti, nego kao infrastrukturni minimum za Podgoricu i šire područje, uz ozbiljan međunarodni finansijski okvir. EU je ranije potvrdila da je obezbijedila 33 miliona eura bespovratnih sredstava za projekat, dok su iz institucija i medija više puta upozoravali na finansijske posljedice kašnjenja i sporova.

Zato je pitanje koje se sada nameće da li će država i Glavni grad obezbijediti da radovi teku normalno ili će pored gradilišta morati danonoćno da stoji policija da bi se sprovodio plan izvođenja?

Ako odgovor bude ovo drugo, Botun ulazi u novu fazu. Projekat koji treba da rješava javnozdravstveni i ekološki problem pretvara se u stalni bezbjednosni punkt  i ogledalo političke instrumentalizacije koja traje danima.

Izvor (naslovna fotografija):Aleksandar Nišavić, Vlada Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)

X