Teška borba sa vatrom ponovo je ogolila sve probleme u sistemu zaštite i spašavanja. Više nego očita razlika u odnosu na kolege iz drugih država koji su pružili ruku pomoći.
Majice kratkih rukava umjesto azbestnih odijela, patike umjesto čizama, goloruki umjesto u specijalnim rukavicama, bez maski i druge zaštitne opreme.Da li je i konačno vrijeme da se poboljšaju i materijalni i tehničko-tehnološki uslovi vatrogasaca, onih koji su na prvoj liniji vatrene stihije?
Predsjednik strukovnog sindikata Goran Tripković ukazuje na tu neophodnost.
,,Ukoliko bi se donio zakon o vatrogastvu, ovaj sistem bi se makar uredio onako kako je uređeno svim evropskim zemljama, odnosno zemljama koje su vatrogastvu prepoznale kao stub odbrane u sistemu zaštite i spašavanja. Taj zakon bi trebao da uredi sve. Kako se postaje vatrogasac, odnosno, kako se vrši obuka za vatrogasca, kako se vatrogasci zapošljavaju, kako vatrogasci napreduju kroz službu i naravno kako vatrogasci završavaju u penziji”, rekao je Tripković.
Međutim, značaj donošenja tog, ali i drugih zakona koji bolje regulišu oblast vatrogastva, ne prepoznaje, kako kaže Tripković, krovna institucija u sistemu zaštite i spašavanja, direktorat MUP-a.
,,Koji već dugi niz godina uvijek na bilo koju inicijativu, za bilo kakvu promjenu, čak i najmanju kozmetičku promjenu trenutnog zakona, daje negativno rješenje. I mi smo prinuđeni da se obraćamo poslanicima i poslaničkim klubovima da bilo kakvu promjenu koja se tiče vatrogastva i spasioca donesemo u Skupštinu. I mi od 2013. pokušavamo na razne načine doći do nosilaca odluka da im objasnimo da treba ne samo da se donese zakon o vatrogastvu, nego zakon o zaštiti od požara”, rekao je Tripković.
A donosioci odluka obećavaju bolje uslove.
,,Naravno, onda ćemo svi nastaviti da uradimo da njihovi uslovi i u normativnom smislu i u tehničkom i u svakom drugom institucionalnom smislu budu unapređeni i poboljšani jer je to naša obaveza i zbog njihove posvećenosti, izbog toga što se pokazuje da bez kvalitetnog rada ovih službi država uvijek biva u opasnosti”, rekao je predsjednik Skupštinskog zakonodavnog odbora, Dragan Bojović.
Da bi donošenje zakona o vatrogasnim jedinicama unaprijedilo mnoge aspekte u sistemu zaštite od požara, saglasan je i profesor za upravljanje krizama Mehmedin Tahirović.
,,Značajno bi unaprijedio i funkcionalnost kroz bolju opremljenost, kroz veće učešće države, zatim veću sigurnost samih vatrogasaca i njihovih radnih angažmana. Vatrogasci bi bili jedinstveno regulisani, njihova prava i obaveze na državnom nivou i sve to bi značajno poboljšalo nivo vatrogasne zaštite na nivou lokalnih samouprava”, rekao je Tahirović.
Preporučeno