BANA: Ako se ne ukloni spomenik zločincu, tražimo da Bošnjačka stranka napusti fašističku vlast i da se raspišu izbori

BANA: Ako se ne ukloni spomenik zločincu, tražimo da Bošnjačka stranka napusti fašističku vlast i da se raspišu izbori

Standard

07/08/2025

22:45

Bošnjačko-američka nacionalna asocijacija (BANA) sa sjedištem u Njujorku uputila je otvoreno pismo svim relevantnim instancma u vlasti, obrazovnim institucijama, tužilaštvu i sudstvu, Skupštini Crne Gore, premijeru Milojku Spajiću i svim ministrima u Vladi i predsjedniku  Crne Gore Jakovu Milatoviću u kojem traži hitno uklanjanje sramnog spomenika Pavlu Đurišići i  krivično procesuiranje svih idejnih aktera nalagodavaca i pomagača i izvršitelja koji su učestvovali u tom činu. 

“Ako se u najkraćem roku ne ukloni bespravno postavljeni spomenik zločincu i krvniku bošnjačkog naroda, tražimo da Bošnjačka stranaka (BS) napusti ovakvu nakaradnu i dobrim dijelom fašističku vlast i vladu. Tražimo raspisivanje prijevremenih izbora”, navodi se u pismu koje prenosimo integralno:

“Podizanje spomenika zloglasnom četničkom komandantu i ratnom zločincu Pavlu Đurišiću u mračnim noćnim satima govori kakav se mrak nakotio i ponovo nadvio nad svima građanima CG koji sebe smatraju civilizovamim svijetom.

 Sinoć su tajno i mraku, nasljednici četničke mračne nacističko-fašitičke ideologije, koja je žarila palila, klala, silovala i svirepo ubijala muslimansku djecu, žene i starce Podrinja i Sandzaka, mračni umovi podigli spomenik tamo njihovom kukavičkom ‘eroju četničkom komandantu Pavlu Djurišiću, osuđenom ratnom zločincu i kolaborantu nacističke Njemačke i fašističke Italije sa prostora CG.

 Tim povodom Bošnjačko-američka nacionalna asocijacija sa sjedištem u NY-u /BANA/  traži, zahtjeva i poziva;

– na hitnu reakciju nadležnih institucija, prvenstveno tužilaštva, policije i sudskih organa i krivično procesuirsnje svih koji du doprinijeli ovom sramnom nepočinstvu, za raspirivanje mržnje i međunacionalne netrpeljivosti, duševno uznemiravanje i uvredu svih žrtava i potomaka žrtava, koji su zvjerski pobijeni pod komandom četničkog komandanta i monstruma Pavla Đurišića-;

– hitno uklanjanje sramnog spomenika;

– krivično procesuiranje svih idejnih aktera nalagodavaca i pomagača i izvršitelja koji su učestvovali u ovom sramnom činu.

 Pozivamo sve demokrateske snage, prije nego bude kasno, da se otrijezne pred nabujalim naciofašizmom te da se ujedine u suzbijanju i sprječavanju zla koje je očito bestidno osililo.

Pozivamo sve činioce zakonodavne i izvršne vlasti, političke partije kao i pojedince posebno akademsku zajednicu i ne Vladine organizacije koje drže do istine i pravde, da poštuju žrtve genocida i dostojanstvo svih ljudi, da stanu u odbranu antifašističkih tekovina i osude ovaj gnusni podli čin koji prijeti da naruši međunacionalni sklad i ugrozi mir svih dobronamjernih građana u regionu.

 Ako se u najkraćem roku ne ukloni bespravno postavljeni spomenik zločincu i krvniku bošnjačkog naroda, tražimo da Bošnjačka stranaka (BS) napusti ovakvu nakaradnu i dobrim dijelom fašističku vlast i vladu. Tražimo raspisivanje prijevremenih izbora.

BANA smatra da su svi dosadašnji ekspetimenti doveli do nazadovanja demokratije i ljudskih prava, posebno do teškog položaja manjinskih naroda u CG. Nakon postavljanja spomenika zločincu i fašisti  opravdana je zabrinutost jer je sigurnost građana, kao i djelovanje državnih institucija dovedeni u pitanje.”

Izvor (naslovna fotografija):Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)

X