STANDARD SAZNAJE: DEMOKRATE će, uz amandmane, podržati Rezoluciju o Srebrenici

STANDARD SAZNAJE: DEMOKRATE će, uz amandmane, podržati Rezoluciju o Srebrenici

S Rastoder

04/06/2021

10:47

Skupštinski odbor za ljudska prava prije nekoliko dana odbio je da podrži prijedlog Rezolucije o Srebrenici voljom nove većine u tom odboru. Nije se ni moglo očekivati da će Odbor odlučiti drugačije s obzirom na činjenicu ko je predsjednik tog skupštinskog tijela. Jovan Jole Vučurović glasao je protiv, kao i ostali članovi DF-a i ponovio […]

Skupštinski odbor za ljudska prava prije nekoliko dana odbio je da podrži prijedlog Rezolucije o Srebrenici voljom nove većine u tom odboru. Nije se ni moglo očekivati da će Odbor odlučiti drugačije s obzirom na činjenicu ko je predsjednik tog skupštinskog tijela.

Jovan Jole Vučurović glasao je protiv, kao i ostali članovi DF-a i ponovio da se u Srebrenici nije dogodio genocid. I dok je uzdržanost Miodraga Lekića na prijedlog Rezolucije donekle očekivan, odnos poslanika Albina Ćemana, koji je takođe bio uzdržan, je na neki način ipak bilo iznenađenje.

Rasprava o prijedlogu Rezolucije o Srebrenici naći će se pred poslanicima tokom sljdeće nedjelje, a prema informacijama Standarda, bez obzira na uzdržanost Ćemana na Odboru, Demokrate će glasati za usvajanje ovog dokumenta.

“Vjerovatno će djelovati kroz par amandamana koji će samo insistirati na tome da Rezolucija otkloni dilemu (iako je nema) predstavljanja cijelog naroda kao genocidnog. Do sada nije ni bilo riječi a ni predložena Rezolucija ne sugeriše na to da su Srbi kao narod genocidni, ali će Demokrate tražiti da se to jasno kaže. To upšte neće biti problem, jer je i cilj Rezolucije da se skine takozvana anatema sa cijelog naroda”, rekao je sagovornik Standarda, koji je želio da ostane anoniman.

On je podvukao, da ukoliko se to desi i Rezolucija usvoji, Crna Gora mogla da krene dalje i posveti se vitalnim, životnim pitanjima.

Povezani članci

Više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka ubijeni su u juli 1995. godine u Srebrenici, pred naletom vojske i policije Republike Srpske, zbog čega je Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu osudio za zločine genocida vojni i politički vrh tog bosanskohercegovačkog entiteta.

Jedan od podnosilaca prijedloga Rezolucije o genocidu u Srebrenici, zastupnik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, kazao je na sjednici Odbora da prijedlog rezolucije podrazumijeva da parlament osudi genocid počinjen u Srebrenici.

“Rezolucija podrazumijeva da Skupština najoštrije osuđuje genocid, zabranjuje javno negiranje postojanja i umanjenje genocida, da se 11. juli proglašava Danom sjećanja na žrtve u Srebrenici, poziva nadležne za procesuiranje istrage, izražava osjećanje za sve žrtve ratova na prostoru Balkana”, rekao je Ibrahimović.

“Suočavanje s prošlošću je od suštinske važnosti. Usvajanjem ove rezolucije Crna Gora, kao punopravna članica NATO-a, pokazuje posvećenost evropskim i euroatlantskim vrijednostima”, poručio je Ibrahimović.

Izvor (naslovna fotografija):Demokrate

Ostavite komentar

Komentari (0)

X