Kiton je preminula u 79. godini, a vijest je za CNN potvrdila producentkinja Dori Rat, koja je sarađivala s njom na nekoliko posljednjih projekata. Uzrok smrti za sada nije saopšten.
Glumice Goldi Hon i Bet Midler, koje su s Kiton dijelile ekran u hit komediji “Prva supruga” iz 1996. godine, oprostile su se od nje emotivnim objavama na društvenim mrežama.“Neizdrživo sam tužna”, napisala je Midler na Instagramu.
“Bila je duhovita, originalna, bez trunke sujete ili konkurentnosti koje biste očekivali od zvijezde njenog kalibra”, dodala je.
Hon je poručila: “Dajan, nismo spremni da te izgubimo”.
“Dogovorile smo se da ostarimo zajedno. Nismo stigle da živimo zajedno, ali smo zato starile jedna uz drugu. Možda u nekom drugom životu”, istakla je Hon.
Leonardo Dikaprio, koji je s Kiton glumio u filmu “Marvinova soba” kada je imao samo 18 godina, nazvao ju je “legendom, ikonom i zaista dobrim čovjekom”.
Džejn Fonda, njena partnerka iz filmova “Čitalački klub” iz 2018. i njegovog nastavka iz 2023, napisala je da joj je teško da povjeruje da je Dajan preminula.
“Ona je bila iskra života, prepuna kreativnosti u svemu što je radila – u glumi, stilu, knjigama, prijateljstvima…”, navela je Fonda
Ben Stiler ju je opisao kao “jednu od najvećih filmskih glumica svih vremena” i “ikonu stila, humora i komedije”.
Američka akademija filmskih umjetnosti i nauka, koja joj je dodijelila Oskara za film “Eni Hol” iz 1977. godine, poručila je da je ona imala sve kontradikcije ljudskog bića – duhovita i krhka, svijetla i ranjiva, uvijek bolno iskrena.
Kiton je tokom karijere četiri puta bila nominovana za Oskara za najbolju glumicu, a osim za “Eni Hol”, zapažene uloge ostvarila je i u filmovima “Kum”, “Marvinova soba”, “Otac nevjeste”, “Baby Boom” i mnogim drugim.
Filmski studio Paramount nazvao ju je filmskom ikonom koja je imala hrabrost da uvijek bude svoja, a glumački sindikat SAG-AFTRA izjavio je da smo izgubili legendu.
Preporučeno
Dajan Kiton će zauvijek ostati upamćena po neponovljivoj harizmi, jedinstvenom stilu i snažnim ženskim likovima koje je donosila na filmsko platno. Njena umjetnost i duh nastaviće da inspirišu generacije koje dolaze.