Recording Academy je u četvrtak objavila da je Lejdi Gaga među izvođačima na ovogodišnjoj dodjeli Gremi nagrada 2026. godine. Muzička ikona, koja već ima 14 osvojenih Gremija, ove godine je nominovana u sedam kategorija, prenosi Klix.ba.
Na nedjeljnoj ceremoniji Gaga će konkurisati za nagradu za snimku godine s pjesmom “Abracadabra”, za album godine s izdanjem “MAYHEM” te za pjesmu godine, takođe sa singlom “Abracadabra”. Osim toga, nominovana je i za najbolji pop solo nastup sa pjesmom “Disease”, najbolji pop vokalni album s izdanjem “MAYHEM”, najbolju dance pop snimku ponovo s hitom “Abracadabra” te za najbolji tradicionalni pop vokalni album s projektom “Harlequin”.Gaga je redovna izvođačica na “najvećoj muzičkoj večeri” te je posljednji put nastupila na 67. dodjeli Gremija , kada je u duetu s Brunom Marsom otpjevala “California Dreamin'” kao dirljivi omaž Los Anđelesu nakon razornih šumskih požara.
Ranije je nastupila i na dodjeli 2022. godine, kada je izvela jazz posvetu bliskom prijatelju Tonyju Bennettu. Godine 2019. izvela je svoju pjesmu nagrađenu Oscarom, BAFTA-om i Gremijem”Shallow”, ovoga puta bez Bradleyja Coopera. Na ceremoniji 2018. otpjevala je “Joanne” i “A Million Reasons”, dok je 2017. nastupila s bendom Metallica izvodeći pjesmu “Moth to a Flame”.
Godine 2016. izvela je medley pjesama Davida Bowieja uz pratnju Nilea Rodgersa, 2015. je pjevala u duetu s Tonyjem Bennetom, 2011. je nastupila s pjesmom “Born This Way”, a 2010. izvela je mix svojih hitova s debitantskog albuma The Fame te duet s Eltonom Johnom.
Među ranije najavljenim izvođačima za 60. dodjelu Gremija nalaze se i Addison Rae, Alex Warren, Andrew Watt, Brandy Clark, Chad Smith, Clipse, Duff McKagan, Justin Bieber, KATSEYE, Leon Thomas, Lola Young, Lukas Nelson, Ms. Lauryn Hill, Olivia Dean, Pharrell Williams, Post Malone, Reba McEntire, Sabrina Carpenter, Slash, SOMBR i The Marías.
Preporučeno
Dodjela Gremi nagrada bit će emitovana uživo iz Crypto.com Arene u Los Anđelesu ove nedjelje na kanalima CBS i Paramount+. Ovo će biti posljednja godina da se ceremonija prikazuje na CBS-u, čime se okončava višedecenijsko partnerstvo, jer se sljedeće godine seli na Disney. Ovogodišnja dodjela ujedno je i posljednja koju će voditi Trevor Noah, čime završava njegov šestogodišnji niz u ulozi voditelja.
















