Medijski savjet za samoregulaciju: Budućnost medija i novinarstva kao profesije izgleda sumorno i obeshrabrujuće
Medijski savjet za samoregulaciju (MSS) čestita svim medijima i novinarima 3. maj Svjetski dan slobode medija.,,Kao nikad do sada novinari dočekuju ovaj praznik medija sa zabrinutošću i zebnjom. Kao nikad do sada budućnost medija i novinarstva kao profesije nije izgledala sumorno i obeshrabrujuće. Juče su Reporteri bez granica objavili da se svjetski index slobode medija nalazi na najnižem nivou odkada se vrši ova vrsta mjerenja”, navode iz MSS-a.
I ne moraju Reporteri bez granica ništa da mjere, već se golim okom vidi da su mediji postali neprijatelji mnogim političarima i mnogim vladama u svijeti. I ne samo onim autoritarnim, već i onima koji vladaju u takozvanim demokratskim državama.
,,Kako su mediji i novinari postali nepoželjni u dijelu demokratskog svijeta je posebna tema, tek ukupan globalni ambijent ne ide na ruku ovoj nekada cijenjenoj profesiji. I ne rade samo političari novinarima i medijima o glavi. Prebogati tehnološki giganti su takođe riješili da stave pod svoju šapu medije da ne bi smetali njihovoj ideji o apsolutnoj slobodi izražavanja. Kako ta sloboda izgleda u praksi možete se uvjeriti ulaskom na bilo koju od većih društvenih mreža”, dodaju u saopštenju.
I šta mi da radimo kad se više od polovine planete zavjerilo da dođe glave medijima. Crna Gora nije nikada simpatisala nezavisne i slobodne medije.
,,Mi jednostavno nemamo tu tradiciju zbog raznoraznih istorijskih okolnosti. Tek nešto duže od decenije ovdje traju začeci nezavisnog novinarstva”, kazali su u saopštenju.
Ipak, neposredno pred ovaj svjetski praznik medija, desilo se da je u Crnoj Gori jedan novinar podnio ostavku zbog cenzure medija u kome je radio.
,,Ovaj mali događaj privukao je pažnju gotovo čitave javnosti i pokazao da novinarski integritet i vjera u profesiju mogu nekada da nadjačaju sve ove regresivne snage o kojima smo prethodno govorili. Ime tog novinara je Nemanja Živaljević”, zaključuju.
SEP: Nema razloga za obilježavanje Međunarodnog dana slobode medija u zemlji čiji je medijski prostor okupiran
Međunarodni dan slobode medija prilika je da ponovo ukažemo na nedostatak osmišljene državne strategije zaštite crnogorskog medijskog prostora i da ponovo osudimo napade na novinare, saopšteno je iz Stranke evropskog progresa (SEP).
Kako su istakli, Stranka evropskog progresa se zalaže za slobodne medije i maksimalnu zakonsku zaštitu novinara uključujući i zakonom normirani status službenog lica. Sa zabrinutošću konstatujemo da se u Crnoj Gori i u proteklih godinu dana dogodilo više napada na novinare. Ohrabruje činjenica da su napadi efikasno procesuirani.
,,Nažalost, na Međunarodni dan slobode medija, konstatujemo i to da većina elektronskih medija u Crnoj Gori nije slobodna. Medijski prostor Crne Gore je već pet godina okupiran, njime dominiraju politike i maniri uvezeni iz susjedstva – od lažnih ili obmanjujućih informacija, govora mržnje i cenzure, do kontinuiranog plasiranja narativa suprotnog crnogorskim nacionalnim interesima”, navode u saopštenju.
Najveću zabrinutost, međutim, izaziva činjenica da vlast ne samo da ne pokazuje nikakvu namjeru da ovo stanje mijenja, već ne pokazuje ni da prepoznaje problem.
,,U stanju okupacije medijskog prostora Stranka evropskog progresa smatra prigodne čestitke državnih zvaničnika povodom Međunarodnog dana slobode medija licemjernim”, zaključuju iz SEP-a.
Dukaj čestitao Svjetski dan slobode medija: Neka nas inspiriše da se borimo za istinu, pravdu i transparentnost
Milatović: Bez slobodnih medija nema slobodnog društva
Povodom 3. maja- Svjetskog dana slobode medija, izražavam zahvalnost svim novinarkama i novinarima u Crnoj Gori koji, često u otežanim okolnostima, predano, hrabro i profesionalno obavljaju svoj posao, doprinoseći izgradnji demokratskog društva i zaštiti javnog interesa, saopštio je predsjednik države Jakov Milatović.
,,Slobodni, nezavisni i odgovorni mediji su stub svake demokratije. Sloboda medija nije privilegija novinara, već pravo svakog građanina da bude informisan.
Ohrabruje činjenica da je Crna Gora, prema najnovijem izvještaju Reportera bez granica, ostvarila napredak i nalazi se na 37. mjestu na globalnoj listi medijskih sloboda. Taj pomak potvrđuje da reformski procesi koje sprovodimo daju rezultate, ali i obavezuje sve društvene aktere da nastave sa unapređenjem medijskog ambijenta i jačanjem nezavisnih institucija”, navodi Milatović.
Uprkos napretku, kako kaže, moramo otvoreno govoriti i o izazovima.
,,Napadi na novinare, bilo da su fizički ili verbalni, predstavljaju ozbiljnu prijetnju slobodi izražavanja. Zabrinjava podatak da su u posljednje tri godine novinarska udruženja zabilježila 54 napada na poslenike javne riječi. Posebnu pažnju zahtijeva trend rasta onlajn napada i prijetnji, sve češće usmjerenih prema novinarkama, koje se suočavaju i sa rodno zasnovanim uznemiravanjem.
Naša je ustavna, zakonska i moralna obaveza da obezbijedimo ambijent u kojem novinari mogu raditi bez straha, pritiska i cenzure. To podrazumijeva ne samo efikasnu institucionalnu zaštitu, već i kulturu poštovanja prema ovoj profesiji, njenoj nezavisnosti i odgovornosti”, dodaje Milatović.
Na današnji dan, važno je, ističe, i da odamo počast onima koji su dali svoj život u borbi za istinu i pravo javnosti da zna.
,,Podsjećam na neriješeni slučaj ubistva urednika dnevnog lista Dan Duška Jovanovića, koji konačno mora biti rasvijetljen do kraja.
Bez slobodnih medija nema slobodnog društva. U tom duhu, ostajem posvećen očuvanju slobode izražavanja, sigurnosti novinara i zaštiti njihovog integriteta u službi javnosti”, zaključuje Milatović.
Dukaj čestitao Svjetski dan slobode medija: Neka nas inspiriše da se borimo za istinu, pravdu i transparentnost
Ministar javne uprave, Maraš Dukaj, čestitao je Svjetski dan slobode medija.
„U ime Ministarstva javne uprave, i u svoje ime, a povodom Svjetskog dana slobode medija, svim medijskim zaposlenicima, udruženjima i sindikatima, želim da uputim najsrdačnije čestitke”, kazao je Dukaj.
Kako je naveo, ovaj dan neka nas inspiriše da se borimo za istinu, pravdu i transparentnost, i da podržimo sve one koji se svakodnevno trude da nas na pravi način informišu i osvjetljavaju pitanja od suštinske važnosti. Naša dosadašnja saradnja i stalna podrška demokratskim promjenama kojima Ministarstvo teži, je od izuzetnog značaja na putu ostvarenja otvorene javne uprave po mjeri građana.
,,Uz želju da svi segmenti društva kontinuirano preduzimaju aktivnosti neophodne za unapređenje ostvarivanja slobode izražavanja i informisanja kao osnovnog ljudskog prava, još jednom vam svima čestitam Svjetski dan slobode medija”, zaključio je Dukaj u čestitki.
Pejović čestitao Međunarodni dan slobode medija
U ime Skupštine Crne Gore i u svoje ime, svim medijskim poslenicima iskreno čestitam Međunarodni dan slobode medija, uz podsjećanje na ogroman napredak koji je Crna Gora ostvarila u proteklih nekoliko godina, saopštio je potpredsjednik Skupštine, Boris Pejović.
,,Dok smo 2020. godine bili na poražavajućem 113. mjestu na svjetskom indeksu slobode medija, danas, 2025. godine, zauzimamo visoko 37. mjesto – što je rast od čak 76 pozicija u samo pet godina, i 3 mjesta u odnosu na prošlu godinu”, kazao je on.
Ovaj rezultat, ističe, ne dolazi sam od sebe – on je proizvod ozbiljnog društvenog zaokreta, institucionalne stabilnosti i većeg stepena odgovornosti vlasti.
,,Danas živimo u nikad slobodnijem društvu, što znači najmanje dvije stvari – vlast nije kao ona nekadašnja, i životni standard koji raste omogućava više slobode, ne samo ekonomske, već i izražajne. Sloboda medija nije privilegija – ona je temelj demokratije. I kada mediji slobodno pitaju, istražuju i kritikuju – to je znak zdravog društva, a ne slabosti vlasti. Srećan Dan slobode medija”, zaključio je Pejović u čestitki.
Sindikat medija: Položaj novinara u Crnoj Gori i dalje nije na nivou koji bi garantovao njihovu sigurnost
Na Svjetski dan slobode medija, podsjećamo da položaj medijskih profesionalaca u Crnoj Gori i dalje nije na nivou koji bi garantovao njihovu sigurnost, dostojanstvo i profesionalnu autonomiju. Iako su zabilježeni određeni pomaci, suštinska borba za slobodne medije još traje, saopštioje Sindikat medija.
Kako su kazali, tokom 2024. godine u medijskom sektoru, kao i u ostatku države, došlo je do povećanja zarada, usljed sprovođenja programa Evropa sad 2. Ipak, primanja medijskih radnika i radnica i dalje su ispod državnog prosjeka, odnosno bliža su minimalnoj nego prosječnoj zaradi – koja, osim što je nedovoljna za dostojanstven život, ne odražava značaj koji pripadnici ove profesije imaju u očuvanju demokratskog poretka.
,,Nasilje i pritisci na novinare ne jenjavaju. U 2024. u bazi SafeJournalist zabilježena su 24 incidenta, što je značajno više u odnosu na prethodnu godinu, kada ih je bilo 16. U Sindikatu medija nismo zabrinuti isključivo zbog kvantitativnog porasta, već i zbog prirode samih napada – poput brutalnog fizičkog napada na Anu Raičković. Ohrabruje, međutim, što je ovaj slučaj dobio sudski epilog – što je nastavak trenda bržeg rješavanja slučajeva gdje su medijski radnici žrtve. Kao i u prethodnim godinama, Sindikat medija nastaviće da aktivno jača kulturu bezbejdnosti u medijskom sektoru, naročito kada su u pitanju obuke o procjenama rizika te aktivno učešće u uspostavljanju nacionalnog odgovora na bezbjednosne izazove”, navode u saopšenju.
Osim fizičke i ekonomske sigurnosti, ističu, jednako je važno raditi na unapređenju psihološke bezbjednosti medijskih radnika i radnica. Kroz više od 170 individualnih sesija u okviru našeg besplatnog servisa psihološke podrške, kao i kroz brojne seminare, radionice i publikacije posvećene mentalnom zdravlju, SMCG nastoji da otvori prostor za brigu o emocionalnom i mentalnom blagostanju novinara i novinarki – jer novinarstvo bez ljudi koji se osjećaju sigurno i podržano nije održivo.
,,Neke su kolege ipak dodatno marginalizovane. Kako je poručeno sa izložbe „Iz kadra u kadar: Priče o novinarstvu“ koju smo organizovali, u Crnoj Gori postoji oko 230 registrovanih medija, a istovremeno samo oko 15 aktivnih fotoreportera. Većina njih radi za dnevne novine ili strane agencije, dok ih domaći portali gotovo uopšte ne angažuju. To jasno svjedoči o ugroženosti novinske fotografije, koju sve češće zamjenjuju beživotne ilustracije i fotografije snimljene mobilnim telefonima – baš kao što brze i površne vijesti potiskuju segment po segment pravog, profesionalnog novinarstva”, dodaju.
Pozitivan iskorak predstavlja novi Zakon o audiovizuelnim medijskim uslugama koji tek treba da bude primijenjen u punoj mjeri, i koji će, nadamo se, riješiti dugogodišnji problem finansiranja lokalnih javnih emitera ali i uticati na bolji ekonomski položaj zaposlenih u tim medijima. Ipak, sve opštine nisu ispoštovale zakon pri usvajanju budžeta za ovu godinu i Sindikat medija će nastaviti da insistira da se to ispravi a Zakon u potpunosti poštuje.
,,I Zakon o medijima, usvojen sredinom prošle godine, donio je nekoliko važnih novina, pa je između ostalog po prvi put regulisano i učešće novinara u izboru glavnog urednika, kao i njegova pozicija u slučaju promjene vlasničke ili uređivačke politike medija”, kazali su iz Sindikata medija.
Sindikat medija Crne Gore nastavlja da raste. Okupljamo oko 700 članova, što čini gotovo polovinu zaposlenih u medijima u Crnoj Gori – koji rade u privatnim, lokalnim i javnim medijima. Ponosni smo na sve članove, a posebno na mlade novinare koji svojim entuzijazmom, znanjem i energijom jačaju našu zajednicu. Naša Sekcija mladih pravi sve veće iskorake od kojih je najznačajniji magazin za mlade „Ekipa“ čija su dva broja već izašla.
,,Ne zaboravljamo na one kojima je najteže. Zajedno sa kolegama i koleginicama iz Evropske (EFJ) i Međunarodne Federacije Novinara (IFJ) podržavamo medijske radnike i radnice koji izvještavaju iz ratom pogođenih područja. Solidarnost medijske zajednice sa medijskim radnicima koji su ubijeni, ranjeni ili uhapšeni u Ukrajini i Gazi, mora biti na mnogo većem nivou a mediji moraju da pozivaju vlade na odgovornost i da javnosti dostavljaju podatke o svim zločinima koji se tamo događaju”, navode u saopštenju.
Upravo solidarnost u esnafu mora biti temelj svakog našeg djelovanja.
,,Borba za prava, sigurnost i profesionalne standarde je zajednička. Samo složni i organizovani možemo da gradimo medijsku scenu koja služi javnom interesu i čuva slobodu govora”, zaključuju.
Spekrta: Slobodni smo onoliko koliko i naše novinarke
Svjedoci smo da se napadi na novinarke i novinare nastavljaju, a da su žene disproporcionalno više targetirane. Podaci Sindikata medija pokazuju da je u prethodne tri godine, od ukupno 53 napada na medijske radnike, čak 31 bio usmjeren ka novinarkama, a samo od početka godine bilježimo napade na Anu Raičković, Dušanku Pejović, Jelenu Jovanović, i Magdalenu Čelanović, saopštila je NVO Asocijacija Spektra.
Od fizičkih napada, vrijeđanja, prijetnji smrću, javnih pritisaka i pokušaja institucionalnog zastrašivanja, Crna Gora se mora suočiti sa dugom istorijom nasilja nad novinarkama i novinarima, jer bez toga ničija sloboda ne može biti garantovana.
,,I na međunarodni dan slobode medija još jednom podsjećamo na izvještaj Evropske komisije, koji navodi da je od naročite važnosti pružanje brze i efikasne primjene zakona i institucionalne zaštite novinara/ki od svih oblika nasilja, uz davanje prioriteta istragama i sudskom praćenju ključnih zastarjelih slučajeva, kao i osiguravanje dosljedne primjene svih zakona koji se odnose na medije i podržavanje politike nulte tolerancije na bilo koji oblik pritiska ili uznemiravanja novinara”, navode iz Spektre.
Kako ocjenjuju, nijedan od navedenih slučajeva nije izolovan, već evidentno potvrđuju nastavak dugogodišnjeg tretmana novinara/ki, a uz njih i svakoga ko svoj glas koristi da rasvijetli sistem koji kapital i profit vrednuje više od ljudskih sloboda i života.
,,Svjedoci smo da nam je sloboda da se izrazimo, pobunimo i tražimo odgovornosti ugrožena, da takva atmosfera mnogim političarima odgovara, da institucije drže u zatočeništvu, pa stoga i ne mogu štititi svoje građanke i građane”, dodaju.
Kako zaključuju, siguran prostor za rad medijskih radnika/ca ključan je za opstanak demokratije i ljudskih prava. Slobodan medijski prostor ne smije biti privatno vlasništvo, jer se tiče slobode svih nas.
NVO 35mm: Samo slobodni mediji čine slobodno društvo
U zemlji gdje sloboda medija još čeka da postane norma, a ne izuzetak, proslavljamo ovaj dan više kao akt otpora nego kao praznik. I dok se medijska scena polarizuje, zakoni kasne sa implementacijom, a institucije ćute – raste broj onih koji napuštaju profesiju. Oni koji ostaju, rade u atmosferi straha, često izloženi direktnim napadima i prijetnjama samo zato što se usuđuju da istražuju i postavljaju pitanja, saopšteno je iz NVO 35mm.
,,Upravo zato, 3. maj koristimo da ukažemo: slobodni i odgovorni mediji nisu luksuz – već uslov za zdravu demokratiju. Kada novinari nemaju slobodu da istražuju, građani ostaju bez prava da znaju. A bez prava da znaju – nema ni odgovornosti vlasti”, navode u saopštenju.
Kako ističu, novinarstvo u Crnoj Gori danas liči na rovovsku poziciju: ekonomski obespravljeni, bez kolektivne zaštite, suočeni sa rastućim nasiljem i napadima, novinari su godinama zaglavljeni u istim borbama, bez stvarnog napretka, promjena ili zaštite.
,,U posljednje tri godine u Crnoj Gori je registrovano više od 50 napada na novinare, a posebno zabrinjava rast nasilja i uznemiravanja u online prostoru, s nesrazmjerno velikim brojem slučajeva koji pogađaju novinarke. U pozadini svega – slabe institucije”, kazali su iz NVO 35 mm.
I pored usvojenih medijskih zakona, još uvijek živimo realnost u kojoj informacije od javnog značaja postaju „službene tajne“, a sloboda izražavanja se mjeri tolerancijom moćnika prema kritici.
,,Kao nevladina organizacija koja je učestvovala u izradi medijskih zakona i tim koji ima predstavnicu u radnoj grupi za poglavlje 10, NVO 35mm nastavlja da insistira na temeljnoj reformi medijskog sektora i stvaranju bezbjednog, dostojanstvenog i profesionalnog ambijenta za rad novinarki i novinara u Crnoj Gori”, dodaju u saopštenju.
Danas ne slavimo. Danas podržavamo. One koji su napadani, one koji izvještavaju pod pritiskom, one koji ne ćute iako ih pritiskaju. One koji istražuju, iako ih progone. One koji govore, iako ih pokušavaju ućutkati. A najviše – odajemo poštovanje i tražimo pravdu za one koji su zbog novinarstva izgubili život.
,,U vremenu kada mrak lažnih vijesti, propagande i dezinformacija prijeti da uguši svaki tračak odgovornog novinarstva – ne pristajemo na tišinu. Jer samo slobodni mediji čine slobodno društvo”, zaključuju iz NVO 35mm.
CGO: Bez slobodnih medija nema odgovorne vlasti
Povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija, Centar za građansko obrazovanje (CGO) upućuje čestitke svim medijima i medijskim radnicima i radnicama. Nažalost, ni ove godine ne postoje dovoljno objektivni razlozi za optimizam kada je riječ o stanju medijskih sloboda i ukupnom profesionalnom, a naročito ekonomskom ambijentu u kojem novinari u Crnoj Gori rade.
,,CGO ocjenjuje da medijska scena u Crnoj Gori ostaje duboko polarizovana i politički instrumentalizovana, reflektujeći i šire društveno-političke podjele. To otežava protok vjerodostojnih informacija, urušava povjerenje javnosti i kompromituje razvoj profesionalnog novinarstva zasnovanog na etici, odgovornosti i javnom interesu”, navodi se u saopštenju.
U ovom kontekstu, kao veoma pozitivnu i drugačiju praksu ističemo postupak novinara i urednika Nemanje Živaljevića, koji je zbog cenzure napustio medij u kojem je radio.
,,Posebno brine činjenica da se odnos donosilaca odluka prema medijima ne mijenja ni nakon političkih smjena. Umjesto jednakog tretmana, i dalje se primjenjuje praksa selektivnog odnosa prema medijima – pri čemu se jednima omogućava, a drugima uskraćuje pristup informacijama, sagovornicima i javnim sredstvima. To direktno urušava demokratske standarde i otežava rad medija koji nastoje izvještavati profesionalno i nepristrasno”, ističu.
Kako navode, pored političkih pritisaka na medije, i dalje svjedočimo fizičkom ugrožavanju novinara i novinarki, a brojni teži slučajevi iz prošlosti ostaju neriješeni, što uz nedosljedne reakcije nadležnih institucija stvara atmosferu nekažnjivosti i nesigurnosti. Ipak, pozitivni pomaci postoje – kao što su nedavne presude u slučajevima napada na novinarku Anu Raičković i po tužbi Dragane Šćepanović protiv portala Aktuelno.
,,Poseban primjer institucionalnog urušavanja standarda javnog interesa predstavlja stanje u Javnom servisu RTCG. Umjesto da bude stub nezavisnog, profesionalnog informisanja, RTCG se sve više percipira kao simbol političkog uticaja, netransparentnog upravljanja i manipulativnog izvještavanja. Kontroverze su brojne, a najnovija u vezi s raspodjelom stambenih jedinica zapošljenima dodatno naglašava hitnu potrebu za temeljnom reformom u RTCG i utvrđivanjem odgovornosti rukovodstva RTCG. Juče objavljeni izvještaj Reportera bez granica, po kojem je Crna Gora formalno napredovala za tri pozicije, kada se pažljivo pročita ukazuje na ozbiljne probleme u sektoru medije, među kojima se apostrofira upravo RTCG”, ocjenjuju iz CGO.
Takođe dodaju, po podacima CG Pulsa, koje je CGO sproveo sa Institutom DAMAR u martu 2025. godine, mediji bilježe prosječnu ocjenu 2.30 (na skali od 1 do 5), što ih svrstava među aktere sa najnižim stepenom povjerenja u zemlji. Ovo opominje na krizu kredibiliteta medijskog sektora i potrebu za profesionalnim i regulatornim unaprijeđenjem.
,,Kroz svoje programske aktivnosti, CGO ostaje posvećen stvaranju kvalitetnijeg medijskog ambijenta, jačanju profesionalnih standarda i zaštiti slobode medija, jer bez slobodnih i održivih medija, bez fizičke i ekonomske sigurnosti novinara, i bez odgovornog pristupa vlasti, nema ni objektivnog informisanja, ni istinski demokratskog društva kojem težimo”, zaključuju.
DPNCG: Obeshrabrujuće stanje za novinarstvo
Iako načelno država preduzima korake koji se od nje traže iz Brisela – da obezbjedi nesmetan rad novinara i pluralizam medija- ne možemo reći da i ovaj Svjetski dan slobode medija dočekujemo u takvim uslovima, saopštilo je Društvo profesionalnih novinara Crne Gore.
,,Verbalni i fizički napadi i govor mržnje, posebno prema novinarkama, ne jenjavaju dok se materijalni položaj zaposlenih u medijima ne popravlja”, navode u saopštenju.
Kako su kazali, novinari više redakcije svjedočili su u prethodnom periodu da uglavnom nemaju podršku redakcija, uključujući i pravnu u slučajevima kada su bili mete napada, verbalnog maltretiranja, proganjanja i uznemiravanja.
,,Nesolidarnost i odustvo Granskog kolektivnog ugovora imaju za posljedicu izrazito loš ekonomski položaj novinara, koji je uzročno povezan sa zavisnošću u radu. Nedavna javna objava kolege Nemanje Živaljevića da je cenzurisan, za one koji rade u medijima nije novost, jer dobar dio njih gotovo svakodnevno ima probleme sa tim. Od političkih pritisaka nadređenih u dijelu javnih medija, do cenzure poslodovstava zbog oglašivača i prikrivenog marketinga , uglavnom u privatnim medijima”, dodaju.
Zbog toga, ističu iz DPNCG, sve više ljudi napušta profesiju a sve je manje profesionalaca spremnih da praktikuju objektivno novinarstvo. Da smo lako zamjenjivi, pokazuje praksa u Javnom servisu gdje je dobar dio iskusnih novinara i urednika marginalizovan, dok se u privatnim medijima drastično smanjuje broj zaposlenih a posao nagomilava onima koji imaju ugovore.
,,Kada su u pitanju napadi na novinare oni se ne smanjuju ali makar je za pohvalu brza reakcija nadležnih. Kaznena politika je na žalost još neadekvatna i jako je malo presuda po osnovu krivičnih dijela, koji se tiču obavljanja posla od javnog značaja”, zaključuju.
Pozivamo kolege da zajedno učinimo maksimum napora, kako bi bio potpisan Granski kolektivni ugovor a uz pomoć OEBS-a, Savjeta Evrope i Komisije za istrage napada na novinare unapređene procedure za prijavljivanje i podršku novinarima koji su mete napada.
Sve negativne prakse u konačnom će imati nepovratne posledice za novinarsku profesiju budući da trenutno stanje obeshrabruje mlade novinare i novinarke da nastave, ili uopšte započnu.
Camaj čestitao Svjetski dan slobode medija
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj čestitao je 3. maj – međunarodni Dan slobode medija svim predstavnicima štampanih, elektronskih i internet medija:
,,Novinarstvo je odvajkada bilo odgovoran poziv jer je predstavljalo uši i oči javnosti. Profesionalizam u novinarstvu poseban je segment u kojem se ne dovodi u pitanje objektivnost informisanja javnosti već se podrazumijeva stvaran prikaz svih uključenih strana kako bi konzumenti mogli dobiti što realniju sliku i donijeti svoj sud o nekom događaju”, kazao je Camaj.
Kako je rekao, svako vrijeme nosi svoje izazove pa se oni ni danas, kada su mediji postali dostupni i na telefonima, ne mogu zaobići. Važnost objektivnog izvještavanja zato je neupitna a samoregulacija neizostavan dio novinarske profesije.
,,U Crnoj Gori nažalost svjedočimo da postoji kontinuitet obračuna sa predstavnicima medija kao pokušaj gušenja slobode govora što je nedopustivo u 21. vijeku napretka, razvoja i razuma”, navodi Camaj.
Zagarantovana prava slobode govora, samim tim i slobode javno iskazanih stavova i kritika u medijima moraju se poštovati a za svaki vid pokušaja ućutkivanja ili zastrašivanja kazne moraju biti brže i veće.
,,Uz čestitku za međunarodni Dan slobode medija upućujem i želju da svako nastavi da radi svoj posao odgovorno i po zakonima ove države kako bi mediji mogli da pišu više o temama iz ekologije i ekonomije nego o crnoj hronici”, zaključio je Camaj.
AMU: Sloboda medija mora biti svakodnevna praksa, ne samo ideal
Agencija za audiovizuelne medijske usluge (AMU) izražava snažnu podršku svim novinarkama i novinarima, kao i medijskim organizacijama koje svoj rad temelje na principima profesionalizma, odgovornosti i javnog interesa, saopšteno je iz AMU. ,,Njihov svakodnevni doprinos u traganju za istinom, provjeri činjenica i otvaranju tema koje bi inače ostale van fokusa od ključnog je značaja za javnost i kvalitet društvenog dijaloga”, ističu u AMU.
U vremenu intenzivnih društvenih promjena i globalnih izazova, dodaju, uloga nezavisnog i odgovornog novinarstva postaje nezamjenjiva – kao zaštita od dezinformacija i propagande, ali i kao glas razuma i savjesti.
,,Nedopustivo je da novinarke i novinari i dalje budu izloženi prijetnjama, pritiscima i fizičkim napadima zbog profesionalnog obavljanja svog posla – bilo da izvještavaju iz zona sukoba ili iz lokalnih sredina gdje se donose odluke od šireg društvenog značaja. Novinari su oči i uši javnosti, često prisutni tamo gdje društvo ne bi imalo pristup da nije njihovog rada”, naglašavaju u AMU.
Poručuju da zato novinarske ekipe, bez izuzetka, moraju biti zaštićene – uvijek i svuda.
,,Sloboda medija ne smije ostati puka formalnost, već mora biti konkretna i ostvariva praksa – obezbijeđena kroz pravnu i institucionalnu zaštitu, ali i kroz unapređenje ekonomskog položaja novinara I medijskih radnika. Uslovi u kojima rade mnogi mediji u Crnoj Gori, suočeni sa finansijskom nesigurnošću, čine ovu komponentu posebno važnom”, napomnju u AMU.
Neophodno je, naglašavaju, obezbijediti ne samo političku nezavisnost, već i ekonomsku zaštitu medija, stvarajući održivo okruženje za njihov nesmetan i slobodan rad, bez obzira na
veličinu i ograničenja crnogorskog tržišta.
Preporučeno
,,Agencija za audiovizuelne medijske usluge ostaje osljedna u svojoj misiji da jača regulatorni okvir, podstiče pluralizam mišljenja, promoviše transparentnost vlasništva nad medijima i unapređuje nivo medijske pismenosti. Vjerujemo da sloboda medija nije privilegija, već temeljno parvo koje podrazumijeva i naše pravo da budemo tačno, pravovremeno i objektivno informisani”, zaključuju u AMU.