Decenija Parka prirode Komovi: Koncesionari uništavaju šume i rijeke

Decenija Parka prirode Komovi: Koncesionari uništavaju šume i rijeke

Standard

28/05/2025

07:01

Deset godina je od proglašenja regionalnog Parka prirode Komovi. Nije mnogo urađeno da se spriječi njegova devastacija prekomjernom sječom šume, uništavanjem izvorišta i vodotoka brojnih potoka koji se sa ovag masiva slivaju u rijeke, sa jedne ili druge strane planine.

Rijeke koje se u potkomovlju slivaju prema Andrijevici stavljene su u cijevi deset malih hodroelktrana, dok su stanovnici kolašinske teritorije koja pripada ovom parku prirode upornim protestima uspjeli to da spriječe.

Dokaza da su zbog devastacije prirodnih bogatstava i dalje ugroženi pašnjaci, izvori, jezera, riječni tokovi, ali i lokalni putevi, mještani pričaju, ima na svakom koraku.

Od toga što su Komovi proglašeni regionalnim parkom za sada nema neke prevelike koristi.

“Koncesionari, bez milosti, i dalje uništavaju šumski fond, zbog čega država treba da preduzme preventivne mjere za zaštitu prirodnih blagodeti regiona Komova” – smatraju u andrijevičkoj mjesnoj zajednici Kralje.

Oni dodaju da je to jedna od najljepših crnogorskih planina i da je i dalje nezaštićena, dok nevladine organizacije i mještani muku muče da od nesavjesnih koncesionara koji iza sebe ostavljaju samo pustoš, sačuvaju ono što se može sačuvati.

Prema zakonu, u zaštićenim područjima trebalo bi da je zabranjeno branje, sakupljanje, uništavanje, sječa, iskopavanje, držanje i promet strogo zaštićenih divljih vrsta biljaka i gljiva, kao i nezaštićenih, u mjeri u kojoj se može ugroziti njihova brojnost. Za Komove određene su zone zaštite II i III stepena, ali se čini da se to slabo poštuje.

I u Mjesnoj zajednici Konjuhe u području Komova na teritoriji opštine Andrijevica, ističu da je, kao posljedica neplanskog i neracionalnog gazdovanja, ovaj prostor uveliko devastiran, čime je prirodni ambijent Komova dobrim dijelom narušen.

Oni podsjećaju da je još znameniti svjetski naučnik Kovalevski označio Komove “najljepšom crnogorskom planinom”.

“U cilju zaštite i razvoja ovog prostora, potreban je energičniji odgovor države da se Komovi sačuvaju od nelegalnih radnji i aktivnosti. Prije svega mora se uvesti stroga kontrola kada je eksploatacija šume u pitanju, jer neplanska sječa prouzrokuje erozije, odnošenje plodnog šumskog zemljišta, zamućenje vodotoka, te pojavu poplave i klizišta” – kažu u ovoj MZ.

I mnogobrojna udruženja građana iz Andrijevice i Gornjeg Polimlja traže da se Komovi zaštite od divlje gradnje i nedozvoljene sječe šume.

“Ne smije se stati na deklarativnim apelima. Posebno ukazujemo na nužnost organizovanog djelovanja, da se primijene demokratska sredstva kako bi se čarobno lijepi Komovi spasili od dalje devastacije” – kažu u Udruženju Vasojevići.

Apel za zaštitu Komova, a naročito vodotoka Tare stiže i od mještana Bara Kraljskih, sa druge strane planine Komovi, kod Kolašina.
“Mještani Bara Kraljskih su uz brojne proteste i peticije uspjeli da natjeraju državu da raskine koncesione ugovore sa investitorima koji su imali namjeru da na rijekama na ovom području izgrade nekoliko hidroelektrana. Bila je to prava pohara onoga što nam je majka priroda dala. Zato smo se, kao što je i poznato, organizovali i stali u odbranu onoga, što su naši preci brižno čuvali i što predstvalja okosnicu razvoja turizma na ovom području” – kažu u kolašinskoj MZ Bare Kraljske.

Stanovici ovog sela traže i da se konačno počne sa konkrentnim akcijama na zaštiti Komova ispod čijih vrhova izvire rijeka Tara, suza Evrope koja je, takođe, devastirana.

“Treba spriječiti sječu šume na Komovima od strane privilegovanih koncesionara, jer oni sistematski i nepovratno uništavaju ovu planinu” – dodaju u toj mjesnoj zajednici.

Predstavnici tri andrijevičke mjesne zajednice, Konjuhe, Košutiće i Djuliće, zahtijevaju posebno su zabrinuti da će se nekontrolisanom sječom ugroziti brojna izvorišta na territoriji njihovih sela i Parka prirode.

“Kakva je logika u tome da se neko područje proglasi parkom prirode, a da se u njemu ne zabrani sječa, kao što je to u nacionanim parkovima? Koncesionari teškim kamionima uništavaju puteve” – kažu u MZ Kralje.

Park prirode Komovi dobio je ime po planinskom masivu Komovi koji se smatra jednim od najipresivnijih masiva Crne Gore i takozvanog Dinarskog planinskog sistema. Predstavljaju izuzetno atraktivan prostor, koji čini samo jedna lednička dolina pod nazivom Međukomlje, oivičena sa tri planisnka vrha – Vasojevićkim komom (2460 metara nadmorske visine), Kučkim komom (2487 mnv) i Ljevorečkim Komom (2453 mnv). Čine ga i visioravni Štavna, , Ljuban, Rogam, Turjak i Carine.

Ovaj Park prirode obuhvata teritorije opština Andrijevica, Kolašin i Podgorica. Andrijevica i Podgorica su ga proglasile parkom prirode 2015. godine, a Kolašin čatiri godine kasnije.

Na teritoriji opštine Andrijevica njime gazudje opštinsko preduzeće pod nazivom DOO Park prirode Komovi. Iz tog preduzeća ističu da se iz godine u godinu povećava broj turista koji u ljetnjoj sezoni dolaze na ovo atraktivno područje, u potrazi za mirom i netaknutom prirodom, iskazujući takođe zabrinutost zbog prekomjernog uništavanja šumskog bogatstva.

Nacionalni parkovi, parkovi prirode i strogi prirodni rezervati po definiciji imaju zadatak da očuvaju izvornu prirodu bez pomoći ljudske ruke. U Parku prirode Komovi tajkunske ljudske ruke prilično su devastirale atraktivni ambijent, što se mora zaustaviti.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija): Tufik Softić/RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)

X