SOS telefon za djecu i mlade je specijalizovana savjetodavna usluga koja funkcioniše već pet godina u okviru Dječijeg doma “Mladost” u Bijeloj.
“Usluga je prvenstveno kreirana u cilju zaštite djece od svih odlika nasilja, ali se u proteklih pet godina pokazala kao veliki vid savjetodavne pomoći i podrške djeci i mladima u očuvanju njihovog mentalnog zdravlja”, kazali su portalu Dnevno iz Dječijeg doma “Mladost”.SOS telefon je dostupan djeci 24 sata, svih sedam dana u sedmici, kao anonimna, povjerljiva i besplatna usluga.
“Od početka naša dječija linija funkcioniše po međunarodnim standardima, a odnedavno smo postali članica međunarodne organizacije dječijih linija Child Helpline International”, navode iz Doma.
Ističu da na SOS telefonu uslugu savjetovanja pružaju profesionalni, specijalno obučeni za takav vid telefonske podrške.
“Okosnicu našeg tima čini 20 savjetnika, među kojima su i tri supervizora, koji se raspoređuju svaki dan tokom 24 sata za rad na dječjoj liniji. Savjetnici su povjerljivi sagovornici, profesionalci iz oblasti pomažućih profesija, koji su za obavljanje ovako odgovornog zadatka prošli poseban proces pripreme. Radi se o specijalizovanom programu obuke za telefonsko savjetovanje, koji je bazično kreiran u Velikoj Britaniji, gdje je i osnovana prva SOS dječija linija u svijetu“, kazali su iz Doma.
Objašnjavaju da je obuka za savjetnika dječije linije kompleksan proces koji se odvija u dvije etape, kroz teorijski i praktični dio programa.
„Tek na kraju ovog procesa radi se procjena od trenera i samoprocjena od budućih savjetnika o stečenim kompetencijama i mogućnostima da se počne sa savjetodavnom praksom. To govori o ozbiljnosti u pristupu u radu, koji u vidu ima najbolji interes djeteta i stavlja akcenat na vještine u komunikaciji sa djecom”, kazali su iz Dječijeg doma “Mladost”.
Proces telefonskog savjetovanja djece se, kako objašnjavaju, odvija po principu nedirektivnog savjetovanja, pri čemu se osnažuju njihovi sopstveni kapaciteti za konstruktivno rješavanje problema.
“Naime, oni razgovaraju sa djecom tako što ih slušaju, prihvataju sve što imaju da kažu, pomažu im i ohrabruju da shvate svoje misli i osjećanja, osnažuju da pokrenu sopstvene snage kako bi našli put za moguće rješenje svojih problema”, navode iz Doma.
Iz te ustanove objašnjavaju da njihove SOS linije, iako je u osnovi telefon za zaštitu djece od nasilja, ne evidentiraju prijavu teških slučajeva nasilja koji bi zahtijevali dalje procesuiranje.
„Potrebe djece izražene su kroz sljedeće teme: Psihosocijalne teme i mentalno zdravlje: samoubistvo, samopovređivanje, depresija, tuga, ljutnja, bijes, usamljenost; Porodični odnosi: nerazumijevanje potreba djece, odnos roditelj – dijete; seksualnost i identitet; Vršnjački odnosi: problemi sa prijateljima, partnerski odnosi, zaljubljenost; Emocionalno nasilje; Zavisnost od psihoaktivnih supstanci; Traženje različitih informacija“, kazali su iz Dječijeg doma Mladost.
No, iako nemaju prijave težih oblika nasilja, napominju da bi bili spremni da reaguju i u tom slučaju.
„U zavisnosti od uzrasta mijenjaja se i pristup djeci u razgovoru. Ne smijemo zaboraviti činjenicu da su djeca dobri sagovornici. Napomenuli smo već da u iskustvu nismo imali prijave težih oblika nasilja, ali smo u svakom trenutku spremni na takvu mogućnost. Funkcionisanje naše usluge pokriveno je kroz deset različitih procedura, a jedna od njih je i procedura o postupanju u slučaju prijave nasilja. Bilo kakvom postupanju prethodila bi ozbiljna procjena od savjetnika, supervizora i rukovodioca servisa“, kazali su Doma.
Ističu da se servis pokazao posebno opravdanim u situaciji potrebe očuvanja mentalnog zdravlja djece i mladih, jer se pozivi dominantno odnose na pitanje mentalnog zdravlja i potrebu da o tome razgovaraju.
Objašnjavaju da u Crnoj Gori postoji više različitih tipova SOS linija koje su sve prisutnije u društvu.
Preporučeno
„Naravno da je potrebno još raditi na unapređenju takvih servisa podrške, a to se prije svega odnosi na mnogo veću podršku njihovoj promociji od svih relevantnih društvenih činilaca. Zato je važno da se i za naš besplatni SOS telefon za djecu i mlade, a koji ima međunarodni kodni broj 116 111, još više čuje kod naših najmlađih“, zaključuju iz Dječijeg doma Mladost.