Na panelu je govorio i američko-turski nobelovac Aziz Sandžar.
Kako navode, on je na početku izlaganja istakao značaj pobjede nad fašizmom čiju 80-togodišnjicu obilježavamo, kao i Dan Evrope 75 godina nakon usvajanja Šumanove deklaracije, i u tom kontekstu podsjetio da je crnogorski narod 13. jula 1941. godine prvi podigao opštenarodni oružani ustanak u Evropi.
„Govoreći o aktuelnim dešavanjima, apostrofirao je najveći ratni sukob u Evropi, i to između Rusije u Ukrajine, čiji su se narodi zajedno herojski borili protiv fašizma i presudno doprinijeli toj velikoj svjetskoj pobjedi“, kazali su iz Đukanovićeve kancelarije.
Nažalost, kako dodaju, tom sukobu koji traje već četvrtu godinu ne nazire se kraj.
„Istovremeno, imamo rat u Gazi i grozimo se kako vojska države čiji je narod najviše stradao u Drugom svjetskom ratu, već drugu godinu, u neizbježnoj borbi protiv terorističke organizacije Hamas, ubija na hiljade palestinskih civila, pretežno djece i žena“, rekli su.
Ističući da je politici kao djelatnosti potrebna ozbiljnost, odgovornost i dostojanstvo, i da je svijetu potrebna politička normalnost, Đukanović je naglasio da je i sa ovog foruma potrebno uputiti alarmantan poziv na odgovoran politički dijalog, jer sa tog nivoa politike deriviraju se ili rješenja ili impulsi novog haosa.
Preporučeno
Đukanović je u Istanbulu imao i brojne bilateralne susrete sa učesnicima Foruma, a posjetio je i udruženje Bošnjaka u Istanbulu „Bosna-Sandžak“ na poziv predsjednika Refika Akova Sijarića.