DR RISTIĆ BAŠOVIĆ ZA STANDARD: Na Institutu za onkologiju mjesečno i do 200 novih pacijenata, kratke nestašice ljekova, ZA SADA, ne kompromituju liječenje pacijenata

DR RISTIĆ BAŠOVIĆ ZA STANDARD: Na Institutu za onkologiju mjesečno i do 200 novih pacijenata, kratke nestašice ljekova, ZA SADA, ne kompromituju liječenje pacijenata

S Rastoder

30/04/2025

09:26

VD direktorica Instituta za onkologiju dr Gordana Ristić-Bašović je u odgovorima Standardu putem elektronske pošte rekla da iako ta institucija nema tačnu statistiku broja novih pacijenata u toj ustanovi, procjena je da se na mjesečnom nivou javi od 150 do 200 novih pacijenata, od kojih jedan dio bolesnih ne prima specifičnu onkološku terapiju.

“Na mjesečnom nivou imamo od 150 do 200 novih pacijenata, od kojih jedan dio pacijenata ne prima specifičnu onkološku terapiju. S obzirom na stalni porast broja novooboljelih od maligniteta, raste i opterećenost onkologa koji rade na našem Institutu. To opterećenje povećava i sve veći broj kontrola pacijenata, koji sada zahvaljujući uspješnijim metodama onkološkog liječenja, gdje spada sistemsko liječenje, zračna terapija i terapije iz domena nuklearne medicine, žive duže, od kojih veći broj pacijenata u odnosu na ranije biva i izliječen. Zahvaljujući velikoj predanosti i profesionalizmu naših ljekara i srednjeg medicinskog kadra, kao i boljoj organizaciji posla, čini mi se da uspijevamo da održimo visok kvalitet zdravstvene usluge koju pružamo na Institutu za onkologiju i KCCG”, rekla je dr Ristić Bašović.

Takođe je istakla da uz povremene kratkotrajne prekide u radu aparata za zračnu terapiju, uzrokovane redovnim servisima ili manjim kvarovima, aparati za zračenje i tehnika na Institutu za onkologiju su u funkciji i da se nesmetano sprovodi zračna terapija.

Dr Ristić Bašović je takođe potvrdila pisanje Standarda da je ta institucija protekle sedmice ostala bez nekoliko grupa ljekova namijenjenih pacijentima sa najtežim oboljenjima. Međutim, kako ona kaže, to nije “kompromitovalo liječenje onkoloških pacijenata” te da takvi slučajevi ne predstavljaju ništa neuobičajeno što se ne dešava i u većim onkološkim centrima.

“Moguće je i da uslijed trenutnih uvećanih potrošnji („pikovi“) dođe do prekoračenja odobrenih sredstava, a do čega je došlo u prethodnim danima. Ipak, sinhronizovanim komunikacijama sa FZO i Ministarstvom finansija, ovakvi kratkotrajni nedostaci ljekova za sada ne kompromituju liječenje onkoloških pacijenata, te ne predstavljaju ništa neuobičajeno, što se ne dešava i u većim onkološkim centrima”, rekla je Ristić Bašović.

Ona je podsjetila da je u prethodnim godinama, dolazilo do nestašice pojedinih citostatika i po nekoliko mjeseci, a da se sada to ne dešava.

ODLAGANJE OD SEDAM DANA NE KOMPROMITUJE EFIKASNOST TERAPIJE

“Svi onkološki pacijenti kojima je planirana terapija su pregledani, napisani su izveštaji i preporučeno je vrijeme kada bi trebalo da se jave ordinirajućem onkologu, radi nastavka terapije. Većina pacijenata je vraćena za narednu nedjelju, te odlaganje od 5-7 dana za primjenu terapije, ne kompromituje efikasnost iste”, rekla je dr Ristić Bašović.

Podsjetimo, Standard je objavio da Institutu za onkologiju više dana nedostaju ljekovi “Pembrolizumab – keytruda”, “Phesgo” u dozi od 1200 mg, doza koja se daje kod prve primjene ovoga lijeka, “Avelumab – Bavencio”, “Alymisis” i “Oyavas – biosimilari bevacizumaba”. Pred kraj prošle nedjelje nije bilo ni “Oxaliplatina citostatika.

“U konretnom slučaju, tokom prošle sedmice došlo je do nestašice pojedinih ljekova, prije svega Keytrude, ali ga sada imamo dovoljno da zadovoljimo potrebe pacijenata do kraja sedmice, te očekujemo nesmetan nastavak terapije za početak maja. Takođe tokom prethodna dva radna dana nije bilo ljekova Phesgo, Bevacizumab, Nivolumab, Alvelumab, Cetuximab, kao i pojedinih citostatika, te je navedena terapija sada pristigla u manjim količinama i očekujemo njihovu nesmetanu primjenu početkom maja”, potvrdila je vd direktorica Instituta za onkologiju.

NEDOSTATAK LJEKOVA DODATNI STRES ZA PACIJENTE

Izvor Standarda iz KCCG i više pacijenata saopštilo je Standardu da je lijek Phesgo 1200 mg protekle nedjelje bio nedostupan i da je to dodatni stres i briga.

“Pacijentima  koji započinju  liječenje, a oboljeli  su od jednog od tri podtipa  karcinoma dojke, koji je ujedno po svojoj biologiji i kliničkoj prezentaciji veoma agresivna bolest početak liječenja je onemogućen zbog nedostatka  lijeka Phesgo 1200 mg. Ovaj lijek, u ovoj dozi se u kombinaciji sa odredjenim hemioteraoijskim protikolom sprovodi na početku liječenja i njegov nedostatak onemogućava adekvatan i pravovremen  početak liječenja za ove pacijente”, kaže izvor Standarda iz KCCG.

Kako kažu stručnjaci odlaganja nastavka terapija se mogu desiti iz više razloga, nekada i tehničke prirode, ali i zbog nus pojava liječenja ali odlaganje početka liječenja za onog ko je upravo  dobio dijagnozu maligne bolesti ili čiji je tumor prestao da reaguje na predhodno liječenje, pa se terapija mijenja,  predstavlja dodatan stres i neizvjestnost

REKONSTRUKCIJA DNEVNE BOLNICE REDUKUJE TERAPIJE OVE SEDMICE

Dr Ristić Bašović je takođe istakla da je ranije planirana rekonstrukcija Dnevne bolnice Instituta za onkologiju, radi proširenja i stavljanja novih terapijskih stolica, planirano da tokom tri radna dana ove sedmice, redukuju i gotovo obustave primjenu intravenske onkološke terapije, dok će se primjena subkutanih ljekova, intramuskularnih formi i HT potencijacija nesmetano odvijati.

“Svi pacijenti se u redovnim terminima pregledaju od strane ordinirajućih medikalnih onkologa i dodjeljuju im se precizni novi termini za primjenu terapije za maj, s tim što se iz svih navedenih razloga planira rad i za dane državnog praznika 21. i 22. maja.  Ovo će dovesti do kratkotrajnog odlaganja terapije, ali neće uticati na kontinuitet liječenja naših pacijenata koji su na sistemskoj terapiji”, rekla je sagovornica Standarda.

Naglasila je da je u budućnosti neophodno voditi računa o kontinuitetu primjene onkološke terapije, kod pacijenata kod kojih je ista započeta, te u tom cilju treba i planirati potrošnju i zalihe navedenih ljekova.

Izvor (naslovna fotografija): PR Centar

Ostavite komentar

Komentari (0)

X