FOTO – Dame, babe, kraljice, lezbejke, seljanke i vještice: “Pojmaši, sestre znaju kako”

FOTO – Dame, babe, kraljice, lezbejke, seljanke i vještice: “Pojmaši, sestre znaju kako”

Standard

08/03/2018

11:52

Najzvučnijem pozivu ikad do sad kojim je Centar za ženska prava apelovao na dame u Crnoj Gori “rasute među muškarcima” da dođu na Osmomartovski marš, odazvalo oko 150 ljudi.

Najzvučnijem pozivu ikad do sad kojim je Centar za ženska prava apelovao na dame u Crnoj Gori “rasute među muškarcima” da dođu na Osmomartovski marš, odazvalo oko 150 ljudi.

A, sunarodnice i sunarodnici su se odazvali ovom pozivu:

osmi1

“Žene!

majke, kraljice,

sestre, babe, vještice,

radnice, vjernice, aktivistkinje,

političarke, nezaposlene, izbjeglice,

buntovnice, seljanke, preduzetnice,

odbornice, lezbejke, anarhistkinje,

dame, gospođe i drugarice”.

osmi2

“Sve mi ‘rasute među muškarcima’ udružimo se u otporu diskriminaciji, za pravednije i solidarnije društvo, osmomartovskim maršem, kojim godinama artikulišemo nezadovoljstvo postojećim i snove o mogućem”.

osmi3

Povezani članci

Učesnici su nosili više desetina transparenata među kojima su neki izazvali posebnu pažnju prolaznika. To su “Pojmaši, žene znaju kako”, “Gospođo, uzmi drugaricu za ruku” i “Žena, majka, lezbejka”.

osmi5

Povorka je prošetala od Trga nezavisnosti do stare zgrade Vlade.

{youtube}UC98BoEH0UM{/youtube}

Na tom putu, sreli su se sa još jednim protestnim skupom – sa majkama, bivšim korisnicama naknada koje su organizovale protest ispred Skupštine. 

a93a7f824a4cbae06836b4c37e1b70ba L

Ovogodišnji Osmomartovski marš je inspirisan umjetničkim radom jugoslovenske vajarke Vide Jocić, pripadnice NOB-a koja je oslobođenje dočekala u zloglasnom Aušvicu.

Zašto se obilježava 8. mart?

Uprkos tome što se slavlje Dana žena vezuje sa poklone, romantične večere itd. pozadina priče ima potpuno drugačiju dimenziju.

Pola vijeka – od 8. marta 1857. do 8. marta 1908. godine, žene širom svijeta, prvenstveno u SAD i Rusiji, koje su se u fabrikama “ubijale” od posla protestovale su u manjim skupinama.

Prva glasna poruka da žene ne pristaju da se “ubijaju” od posla za značajno manje plate od muškaraca, saopštena je na demonstracijama 8. marta 1857. godine u Njujorku. Policija je rastjerala demonstrante, ali su te žene poslije dva mjeseca organizovale prvi sindikat.

osmi7

Svake naredne godine demonstracije su nastavljene, ali su one buknule tek 1908. godine.

Tada je 15.000 žena marširalo kroz Njujork tražeći kraće radno vrijeme, bolje plate i pravo glasa. Poslije dvije godine, Socijalistička Internacionala je održala prvu međunarodnu žensku konferenciju u Kopenhagenu.

Praznik je ustanovljen na prijedlog slavne njemačke političarke i borca za ljudska prava Klare Cetkin.

.osmi9

Već sljedeće godine praznik je obilježilo milion ljudi u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj, a baš je te 1911. dobio najbrutalniji povod za obilježavanje 25. marta 1911. godine izbio je požar u njujorškoj tekstilnoj fabrici “Triangle Shirtwaist”, u kom je stradalo 140 žena.

Od tada do danas – 8. mart je posvećen žrtvi ovih dama i ključni je povod obilježavanja Dana žena.

Poseban doprinos, na opštu žalost, terminu “žrtva” dala je naša Crna Gora…

M.M.

Izvor (naslovna fotografija):FOTO: Vedran Ilić

Ostavite komentar

Komentari (0)

X