Prema informacijama Portala ETV, mašine ove kompanije bile su u punom pogonu nakon isteka produženja koncesije – koju su, u međuvremenu, ponovo dobili.

Oni su ranije ukazali da Vlada i Ministarstvo turizma deklarativno govore da nema mjesta za kamenolome na primorju, dok Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa raspisuje tendere. Istakli su i da, budući da im je dosta prašine, buke i devastacije prostora na iskopu kamenoloma „Lješevići Gajevi“ koncesionara „BRIV Construction“, su riješeni da se, uz podršku lokalne vlasti, izbore za svoje pravo na život u zdravoj ekološkoj sredini. Ispred Mjesne zajednice Vranovići uputili su i dopis Ministarstvu rudarstva, nafte i gasa i obratili se za podršku Opštini Kotor.

Sa protesta(Photo: Portal ETV)
“Saznavši da ste ponovo dali kamenolom za eksplataciju „Lješevići-Gajevi“, smatramo da ste nas vi iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa obmanuli, jer smo imali garanciju da do jula ove godine ističe godine dana od sanacije kamenoloma. Mislili smo da se sa tim završava eksploatacija. Koliko vidimo, interes pojedinca je važniji nego čitava lokalna zajednica i Opština Kotor. Na sastanku Savjeta Mjesne zajednice Vranovići i Odbora sela Lješevici donešena je odluka da ćemo se svim sredstvima boriti da se kamenolom zatvori”, naveli su oni ranije.

Sa protesta(Photo: Portal ETV)
Isto tako su, kako su kazali, spremni da ustupe u kamenolomu i van kamenoloma privatno zemljište za bilo koju namjenu koja je od opšteg interesa za njihovu zajednicu i Opštinu Kotor.
“Smatramo da od danas firma „BRIV construction“ radi bespravno, pa Vas molimo da Mjesnoj zajednici Vranovići dostavite svu dokumentaciju”, kazali su ranije u saopštenju iz Savjeta MZ Vranovići.
Ukazali su i da je rad kamenoloma na pet kilometara od mora već ugrozio život u Specijalnom rezervatu prirode „Solila“, na kilometar udaljenog odavde, te ekološku ravnotežu u naseljiuma, koja se nalaze svega stotinjak metara od iskopa.
“U saznanju smo da je iz UNESCO-a stigao zahtjev u 15 tačaka koje treba ispuniti kao uslov za eksploataciju kamenoloma, te smo se obratili Kancelariji Evropske unije u Podgorici. Vlada Crne Gore i Ministarstvo turizma promovišu da nema mjesta za kamenolome na Primorju, a Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa raspisuje tendere, što je u suprotnosti sa tim. Molimo Vas da dobro sagledate situaciju, jer ćemo morati da preduzmemo radikalne mjere – da krenemo u građansku neposlušnost”, poručili su u svom obraćanju iz Savjeta Mjesne zajednice Vranovići Odbora sela Lješevići.
Juče su se, kako je Portal ETV već objavio, sastali sa predsjednikom Opštine Vladimirom Jokićem od kojeg su dobili punu podršku.
Ovaj kamenolom, inače, kako je Portal ETV već pisao, ugrožava i vodoizvorište Topliš, koje se nalazi tik uz njega. On se nalazi na svega 200 metara od zaštićene sanitarne zone, u okviru koje se nalazi vodoizvorište „Topliš“, a kako se ekipa Portala ETV uvjerila na terenu, tu se ispušta i cementna voda.
Preporučeno
Iz Opštine Kotor tada nijesu odgovorili na pitanja Portala ETV zašto i kako su postrojenja i betonjerke ove kompanije uopšte postavljene u neposrednoj blizini sanitarne zone, te jesu li za to izdali dozvolu, a bez odgovora su nas ostavili i iz Ministarstva energetike i rudarstva.