O fizičkom stanju nacije u poglavlju, po njihovim riječima, nema ni riječi iako “nam je poznato da je zdravstveni budžet u tekućoj godini projektovan na oko 380 miliona eura”.
“O realizaciji i dometima ovogodišnjeg budžeta javnost takođe malo što zna ali je notorna činjenica da su građani već godinama deprimirani sa efikasnošću i kvalitetom javnog zdravstvenog sistema. Ko ima novca koristi usluge privatnih zdravstvenih ustanova ili se liječi u inostranstvu, ko nema osuđen je na lavirint u javnom zdravstvu o čemu dovoljne govore i “ubrzane” liste čekanja na specijalističke preglede”; naveli su.
Pritom, kako još dodaju, poglavlje ne sadrži niti jedan podatak o korupciji u zdravstvu iako se, kažu, građani decenijama privatno žale na nerijetku praksu podmićivanja ljekara da bi valjano radili posao za koji su plaćeni.
“Sudeći po tome, kada bi se antikorupcijska policija miješala u svoj posao nema dileme da bi broj ljekara koji bi iz Spuža volonterski bili angažovani bio sasvim dovoljan za pristojno sniženje kućnih budžeta građana. U Programu je, vjerovatno komediografski, spomenut i holistički pristup pacijentima iako se u praksi taj pristup nerijetko svodi na fizičko iscrpljivanje i psihičko iznurivanje pacijenata”, dodaju iz GI.
S druge strane, kako ukazuju, najave izgradnje novih bolnica i regionalnih kliničkih centara više djeluju kao “podsticajni građevinski poduhvati a najmanje kao ozbiljan analitički pristup realnom stanju i potencijalima crnogorskog zdravstva”.
Preporučeno
“Konačno, bilo bi interesantno da je piscima ovog kratkog i nekompetentnog uratka palo na pamet da se posvete makar jednom dijelu nečega što bi obuhvatao humani zdravstveni sistem. Moglo im je pasti na pamet da se bar fokusiraju na razvoj primarne zdravstvene zaštite kada se već nijesu dosjetili da Program Vlade sadrži urgentnu sistemsku podršku masovnom rekreativnom i amaterskom sportu kao najboljoj prevenciji bolesti u svakoj zdravoj naciji”, zaključuju iz GI.