Govorne smetnje i nezrelost česte su prepreke za polazak u prvi razred

Govorne smetnje i nezrelost česte su prepreke za polazak u prvi razred

Standard

15/07/2025

08:56

Sve je veći broj djece predškolskog uzrasta koja ne upisuju osnovnu školu na vrijeme. Govorne smetnje i emocionalna nezrelost česti su problemi, iako nijesu isključivi za taj uzrast.

Stručnjaci upozoravaju da moderna tehnologija, pored svojih benefita, ima veliki uticaj na istaknute smetnje, prenosi Euronews.

Takođe, roditelji, iako to teško prihvataju, snose značajnu odgovornost zbog sve manje vremena koje posvećuju djeci, lišavajući ih osjećaja društva, pripadnosti i međuljudskih odnosa.

Iz Osnovne škole “Oktoih”, kao jedne od brojnih škola u Podgorici, direktorka Jasna Radović ističe da iz godine u godinu broj djece kojoj se odlaže upis raste, a ove godine taj broj iznosi 45.

“Najčešći razlozi odlaganja su emocionalna i socijalna nezrelost, zatim kognitivni razvoj, slabije pamćenje, nedostatak pažnje i imamo još jedno, a to su teže smetnje u govoru”, rekla je Radović.

Psihološkinja Stela Burzanović ističe da moderna tehnologija i 21. vijek, koji sa sobom nose ubrzan život, pored olakšica djecu ipak unazađuju.

“Danas vidimo da sva ova elektronika negativno utiče na djecu, djeca nemaju toliko socijalne interakcije i komunikacije sa ostalima i gubi se fokus, pažnja, samim tim se kvalitetno ne razvija ni govor”, rekla je Burzanović.

Logopetkinja Dušica Šćepanović naglašava da uz adekvatno praćenje od strane roditelja, procjenu logopeda i propisane tretmane nema razloga za brigu i djeca sa dijagnostikovanim smetnjama mogu sustići svoje vršnjake.

“Sugerišemo mladim roditeljima, vaspitačima i svim ljudima koji imaju kontakt sa djecom da na vrijeme upute roditelje, da im skrenu pažnju, tu veliku ulogu igraju i pedijatri, da skrenu pažnju roditeljima da im dijete kasni govorno-jezički i da se možda odradi logopedska procjena, jer veliki broj djece bi uz tretman mogao da sustigne svoju generaciju”, kaže Šćepanović.

Pored ovih faktora, sam polazak u vrtić igra veliku ulogu u razvoju djece, pa se roditeljima savjetuje obavezno predškolsko obrazovanje.

“Djeca se naravno u vrtiću, posebno od treće godine ili možemo reći predškolci, već na jedan način i pripremaju za školu. Samim tim oni znaju da je tu i učiteljica, da su tu drugari, imaju aktivnosti slobodne tokom vrtića, imaju određene aktivnosti kao pripreme za školu i tu oni stiču već svijest o tome da postoji i jedna druga sfera koju treba da prođu, kao što je vrtić, kao što će naravno i biti škola”, rekla je Burzanović.

Odlaganje upisa djece predškolskog uzrasta nije toliko rijetka pojava, ali da bismo smanjili brojke potrebno je podizanje svijesti o preventivnim mjerama, uključenost roditelja i struke da bi se uz adekvatne savjete djeca razvijala na zdrav i prirodan način.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X