Kapović: Političko nasilje nad visokim obrazovanjem i naukom ne može proći

Kapović: Političko nasilje nad visokim obrazovanjem i naukom ne može proći

Standard

19/06/2025

19:20

Ugledni hrvatski lingvist, redovni profesor na Univerziteta u Zagrebu, jedan od najznačajnijih slavista u Evropi, naročito u oblasti sociolingvistike i dijalektologije, Mate Kapović reagovao je danas na politički progon Fakulteta za crnogorski jezik i književnost (FCJK) i odbijanje Vlade da usvoji odluku o upisu nove generacije studenata na taj fakultet, i kazao da političko nasilje nad visokim obrazovanjem i naukom ne može proći.

“U svjetlu različitih nasrtaja na Fakultet za crnogorski jezik i književnost na Cetinju zadnjih godina ne treba čuditi što smo trenutno svjedoci još jednom – odluci crnogorske Vlade da ne finansira upis nove generacije studenata na FCJK. Riječ je o potpuno nevjerovatnoj i besramnoj odluci očito čisto političke pozadine. Kako drugačije objasniti da se samo jednom fakultetu uskraćuje finansiranje upisa studenata”, upitao je Kapović.

Premda je, kako dodaje, svakom upućenom u politička zbivanja u Crnoj Gori jasno što je na stvari, to, ističe, ne čini čitav problem nimalo manje bizarnim.

“Kako normalnom čovjeku objasniti da se u zemlji koja se naziva Crnom Gorom pokušava sabotirati i ugasiti fakultet koji se bavi podučavanjem i proučavanjem istoimenog jezika i književnosti? Da stvar bude tim sumanutija, riječ je o jedinom crnogorskom filološkom fakultetu koji je prepoznatljiv i izvan Crne Gore – štaviše, riječ je o fakultetu koji je danas, sasvim zasluženom, u međunarodnoj slavistici prepoznat i priznat kao praktički istoznačnica za crnogorsku filologiju i slavensku filologiju i lingvistiku u Crnoj Gori”, pojasnio je.

Prema njegovim riječima, iako se niko ne treba praviti lud i glumiti da mu nije jasno o čemu je ovdje riječ – a riječ je o prepoznatljivoj imperijalističkoj politici tzv. „Srpskoga sveta“ i njenoj manifestaciji u Crnoj Gori – tzv. crnogorskoj Vladi, ipak treba reći da je ovo i od njih previše, da je riječ o eklatantnom bezobrazluku i da im, kako poručuje, ovo neće i ne može proći.

“Političko nasilje nad visokim obrazovanjem i naukom ne može proći”, zaključio je.

Izvor (naslovna fotografija):Ustupljena foto

Ostavite komentar

Komentari (0)

X