test

Kljajević za TV E: Bitno govoriti o realnom položaju žena u crnogorskom društvu

Standard

09/03/2024

16:49

Smatram da je položaj žena u Crnoj Gori u današnje vrijeme u nekim aspektima svakako bolji nego što je to bio slučaj prije 20 i više godina. Međutim, i dalje su tu prisutni neki gorući problemi kao što su: značajan broj femicida, broj selektivnih abortusa, nasilje nad ženama, diskriminacija na poslu i mnoge druge situacije, ocijenila je magistrica psihologije Maša Kljajević gostujući na Televiziji E dodajući da bi još trebalo raditi na pravima žena i poboljšanju njihovog položaja u društvu.

Ocijenila je da je 8. mart – iako vrlo značajan, sa druge strane prilično iskomercijalizovan praznik, poput dana zaljubljenih.

Kljajević je ukazala da je Crna Gora i dalje prilično patrijarhalno društvo gdje i dalje primat ima metod vaspitanja gdje bi sinovi trebalo da budu oslobođeni svih bilo kućnih poslova ili obaveza koje se smatraju ženskim.

“Naravno, ima izuzetaka. Mislim da se tu situacija sada popravlja u posljednje vrijeme, ali generalno, jesmo patrijarhalno društvo i dalje se gaji kultura da žene treba da budu pomoćno sredstvo, da vode računa o kućnim poslovima, da brinu oko djece, pa i da rade. Dosta je teško postići sve to. Zbog toga smatram da treba raditi na mijenjanju kolektivne svijesti, da se i muškarci uključuju podjednako sa ženama kako bi prosto mogli sve to da iznesu na jedan pravi način”, rekla je Kljajević u emisiji “Na kraju dana”.

Mišljenja je da pozicija žena na svjetskom nivou napreduje, jer žene sve više preuzimaju značajne funkcije u politici i vodećim pozicijama velikih kompanija.

“U tom pogledu smatram da se tu situacija mijenja na bolje i da žene zaista bivaju sve više osnažene i podsticane da budu na jednakom nivou sa muškarcima, ali svakako da ima prostora za više napretka u tom smislu. Međutim mislim da je kod nas i dalje više okrenuta ka porodičnom okruženju, da se žene više forsiraju u tom pravcu. Opet sve zavisi, ali nekako mislim de je patrijarhat kod nas još uvijek prilično značajan. Ali vjerujem da će vremenom to sve ići ka boljem. Odnosno da će žene biti više forsirane ka tome da se posvete i svojoj karijeri i svemu ostalom”, kazala je mlada psihološkinja.

Psihološke prepreke sa kojima se žene suočavaju u društvu danas u kontekstu rodne jednakosti i prava uglavnom vidi na radnom mjestu.

“Veliki broj žena bude pitan već na prvom razgovoru za posao, da li planiraju skoro udaju i djecu. Vjerovatno je namjera poslodavca da bi znali šta mogu da očekuju, da li će plaćati bolovanje ili neće. Mislim da nije, ja kao neko ko radi ljudskim resursima, nikad to ne bih pitala. Nikad ne bih opšte zazirala u privatni život kandidata, bez obzira na njihov pol. Tako da to je jedan od mnogih primjera sa kakvim se preprekama žene suočavaju u tom smislu”, navela je ona.

Dodaje da tu postoje i nejednakosti u zaradi, u napredovanju, u hjerarhijskom smislu.

“To su sve neke stvari za koje je potrebno da čitava zajednica radi ka iskorjenjivanju takvih pojava”, podvukla je Kljajević.

Izvor (naslovna fotografija):

TV E

Ostavite komentar

Komentari (0)