”Kuće beskućnika” i gomila kontroverzi i paradoksa: Knjiga štampana, katalogizovana u Crnoj Gori, a nosi CIP i COBISS kod Srbije?!

”Kuće beskućnika” i gomila kontroverzi i paradoksa: Knjiga štampana, katalogizovana u Crnoj Gori, a nosi CIP i COBISS kod Srbije?!

I. Đoković

10/07/2025

13:36

Dobitnik ovogodišnje Trinaestojulske nagrade, Bećir Vuković, i dalje se nalazi u središtu sve snažnije kontroverze nakon što su se pojavili dokazi da je knjiga “Kuće beskućnika”, za koju je primio nagradu, u stvari izdata u Crnoj Gori, ali nosi CIP i COBISS kod iz Srbije – što predstavlja očiglednu nepravilnost u sistemu bibliografske identifikacije.

Iako je Vuković tvrdio da je knjiga objavljena u Srbiji, pod okriljem “najprestižnijih izdavačkih kuća”, fotografija iz same knjige, do koje je redakcija došla, govori drugačije.

Prema podacima sa impressuma knjige:

  • Izdavači su:
    • Štampar Makarije, Podgorica
    • Obodsko slovo, Podgorica
  • Štampa: Obodsko slovo, Podgorica
  • Godina izdanja: 2024.
  • CIP katalogizaciju je izvršila Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“ iz Cetinja
  • ISBN: 978-86-6311-453-1
  • COBISS.SR-ID: 153141513

Katalogizacija iz Crne Gore, kod iz Srbije?

Najveću nedoumicu izaziva podatak da knjiga, iako jasno označena kao izdanje iz Crne Gore, sadrži COBISS kod sa oznakom Srbije (COBISS.SR-ID). Prema važećim pravilima, COBISS ID-ovi su nacionalno specifični, pa crnogorska publikacija ne može imati srpski COBISS identifikator, niti srpski ISBN prefiks (978-86…), ukoliko nije registrovana u Narodnoj biblioteci Srbije. Međutim, iz te institucije je portalu AntenaM potvrđeno da knjiga nije katalogizovana niti postoji u sistemu srpskih biblioteka.

Ova neusklađenost baca sumnju na validnost podataka u publikaciji i otvara prostor za pitanje da li je došlo do manipulacije kodovima kako bi se knjiga lažno predstavila kao srpsko izdanje, vjerovatno radi dobijanja na težini i kredibilitetu.

Nadalje, medijima je iz Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević sa Cetinja zvanično saopšteno da oni ne posjeduju primjerka knjige ” kuće beskućnika” iako bi ukoliko su izvršili katalogizaciju kao što stoji u knjizi izvršili.

Vukovićeva izjava – u raskoraku sa činjenicama

Ono što je danima Bećir Vuković izjavljivao samo je dodatno potkrijepilo kontroverze i mrežu obmana.

“Knjiga je registrovana u Narodnoj biblioteci Srbije. Objavljivao sam uglavnom u Beogradu i Novom Sadu, u najprestižnijim kućama”, izjavio je Vuković, dodavši da nije znao da neko uopšte “zaviruje u famozni CIP”.

Međutim, upravo CIP – katalogizacija u publikaciji i jeste obavezan bibliografski podatak koji služi identifikaciji knjige i njenom evidentiranju u nacionalnoj biblioteci. Očigledno, u ovom slučaju CIP pripada Crnoj Gori, dok ISBN i COBISS kod nose oznake Srbije – što je u direktnoj suprotnosti sa standardima međunarodne bibliotečke zajednice.

Nagrada u senci neslaganja

Budući da je Trinaestojulska nagrada najznačajnije državno priznanje za kulturno stvaralaštvo u Crnoj Gori, postavlja se pitanje da li su članovi žirija bili obmanuti o porijeklu knjige. Sama činjenica da knjiga nije dostupna ni u jednoj biblioteci Srbije, dok istovremeno nosi njene oznake, ostavlja pitanja na osnovu čega je Vuković dobio nagradu i gdje je zapravo knjiga na osnovu koje je ponio nagradu objavljena.

Izvor (naslovna fotografija):Bećir Vuković

Ostavite komentar

Komentari (0)

X