Prethodnih dana pojavila se vijest da BCG vakcina za tuberkulozu može biti korisna u borbi protiv Covid-19 jer je jedno istraživanje pokazalo da su djeca koja su je primila otpornija na korona virus.
Kurtagić u izjavi za Standard objašnjava da su mnogobrojna istraživanja pokazala da BCG vakcina može izazvati porast imunološkog odgovora i na uzročnike drugih oboljenja. Ona je napomenula da nam pozitivni efekti ove vakcine još uvijek ne daju za pravo da tvrdimo ona može da nas zaštiti od SARS-Cov2, dodavši da će dodatna ispitivanja to tek utvrditi.“BCG, ili bacille Calmette-Guerin, je vakcina za tuberkulozu. Ova vakcina, kao što znate, je dostupna već više od 100 godina i SZO je proglasila najsigurnijom vakcinom ikad razvijenom u svijetu. Sada, tuberkuloza i COVID-19 su dvije različite bolesti, gdje tuberkulozu izaziva bakterija, dok COVID-19 uzrokuje virus. Znači, nikakve sličnosti između bakterije i virusa nema. Međutim, godinama su naučnici proučavali uticaj BCG vakcine na imuni sistem u životinjama a i u kliničkim ispitivanjima. Opšte je uvjerenje, bazirano na mnogim istraživanjima, da BCG vakcina može da izazove nespecifični porast imunološkog odgovora na uzročnike čak i drugih oboljenja. Mehanizam na koji BCG vakcina izaziva ovakve efekte nije u potpunosti jasan. Znači, uzimajuci u vidu da je BCG vakcina pokazala pozitivno pojačanje urođenog imunog sistema a pri tom je vrlo bezbjedna vakcina, dodatno ohrabruje naučnike i zato su klinička ispitivanja efekta BCG vakcine na COVID-19 već započela u mnogim državama. Ovo ne znači da već postoje tvrdi dokazi da vakcina štiti od SARS-CoV-2. Treba da se pričeka da se randomizovana klinička ispitivanja zapravo završe prije nego se dobije odgovor na to pitanje”, objasnila je zamjenica direktora kompanije koja radi na potencijalnoj terapiji za Covid-19.
Što se tiče studije koja povezuje manju smrtnost od COVID-19 sa BCG vakcinacijama u razlicitim zemljama, Kurtagić ističe da njena rezerva prema ovom istraživanju leži u tome što upoređuje broj zaraženih i stopu smrtnosti između različitih zemalja u jednom periodu u martu, koje se nalaze u različitim fazama Covid-19 infekcije.
Preporučeno
“Moja glavna rezerva prema ovom istraživanju je to što se uporedđuje broj zaraženih i stopa smrtnosti između različitih zemalja u jednom periodu u martu a istovremeno je svaka od država u totalno različitoj fazi COVID-19 infekcije. Država kao SAD je u eksponencijalnom rastu novih slučajeva dok je na primjer Italija već u apeksu a Kina već stabilizovana. Drugo, odgovor državnih organa na infekcije je vrlo različit između država. Štaviše, moć testiranja potencijalno zaraženih je veoma različit među državama. Sve su ovo važni faktori koji direktno utiču na to koliko će se bolest širiti. Znači, postoji previše zbunjujućih varijabli da bi zaključak mogao biti jasan kao što piše u toj studiji. Svakako je ohrabrujući s obzirom na ranija istraživanja o BCG efikasnosti protiv drugih bolesti osim tuberkuloze”, zaključila je Kurtagić.