Ministarstvo poljoprivrede prekinulo javne pozive za podršku pekarima i malinarima

Ministarstvo poljoprivrede prekinulo javne pozive za podršku pekarima i malinarima

Standard

29/07/2023

08:56

Ministarstvo poljoprivrede prekinulo je postupke javnih poziva za pomoć otkupljivačima maline i pekarima dok agencije za zaštitu konkurencije i za sprečavanje korupcije ne utvrde osnovanost navoda iz primjedbi koje su dostavila dva preduzeća i anonimni pošiljalac.

Naime, Ministarstvo je prije dvije nedjelje pozvalo privredne subjekte za otkup i distribuciju malina da dostave zahtjeve za podršku kojima potvrđuju da su od jula prošle do jula ove godine otkupljivali malinu sa teritorije Crne Gore i prodavali je po cijenama nižim od otkupnih. Preispitivanje ove mjere tražila su preduzeća Ekopromet iz Bijelog Polja i Mrdo iz Mojkovca, dok je anonimni prigovor stigao sa imejl adrese [email protected].

Sa iste adrese poslat je i prigovor na javni poziv za pomoć pekarskoj industriji, odnosno registrovanim pekarama koje su tokom trajanja ograničenja cijene hljeba dnevno isporučivali prosječno preko hiljadu vekni po cijenama ispod 39 centi bez PDV-a po komadu.

Prigovori

Komisija za pripremu i sprovođenje podrške malinarima je pripremila tekst javnog poziva koji je Vlada usvojila početkom jula, a poziv je objavljen 12. jula.

– Nakon objavljivanja javnog poziva, ovom ministarstvu su se podnescima obratili Ekopromet i Mrdo, a dostavljen je i anonimni prigovor na imejl adrese Specijalnog državnog tužilaštva, Agencije za zaštitu konkurencije, Agencije za sprečavanje korupcije, kabineta predsjednika Vlade i Privredne komore. Prigovor je upućen sa adrese [email protected] kojim su tražili da se postupak obustavi zbog, kako se navodi, činjenice da se u konkretnom slučaju radi o povredi pravila konkurencije i postojanju uticaja na tržište, odnosno da se pomoć države usmjerava diskriminatorski – stoji u rješenju Ministarstva.

U prigovorima je ukazano da mnogi otkupljivači malina koji na lagerima imaju velike količine maline koje nijesu prodali ili naplatili, nemaju pravo na podršku, jer je poziv prilagođen pojedinim privrednim subjektima koji su unaprijed znali kada će i kakav poziv biti objavljen. Komisija, kako se navodi u rješenju Ministarstva, nije cijenila nijedan pristigli zahtjev, niti će to raditi dok se agencije ne izjasne po pitanjima iz prigovora.

Ocjenjuju da je neophodno ispitati ove navode zbog moguće povrede pravila konkurencije i postojanja uticaja na tržište, te zbog navoda da postoji zloupotreba službenog, poslovnog odnosno društvenog položaja ili uticaja radi sticanja lične ili koristi za druge. Iz ovog resora naglašavaju da su ovaj poziv objavili zbog problema u sistemu otkupa i prodaje malina, a ne da bi favorizovali bilo koga, zbog čega navode iz prigovora odbacuju kao neosnovane.

– Uvjereni smo da su navodi u predmetnim podnescima iznijeti proizvoljno i netačno, ali uvažavajući nespornu činjenicu da je ocjena osnovanosti iznijetih navoda u nadležnosti drugih državnih organa, to je ovo ministarstvo jedino ispravno i zakonito moglo postupiti tako što će prekinuti postupak po javnom pozivu do donošenja odluka nadležnih državnih organa – stoji u rješenju Ministarstva.

Diskriminacija

Da je ovakva pomoć i pekarima diskriminatorska, navodi se i u anonimnoj prijavi sa imejl adrese [email protected].

– Javni poziv za pekare koje su isporučivale preko hiljadu komada hljebova po definisanoj gramaži vrhunac je diskriminacije i targetiranja preduzeća kojima treba nezakonito udijeliti narodni novac – navodi se u njihovom prigovoru.

Iz Ministarstva ukazuju da je i ovaj poziv objavljen kako bi se pružila podrška pekarskoj industriji zbog gubitaka tokom ograničenja cijena hljeba, a ne radi favorizovanja bilo koga, zbog čega, kao neosnovan, odbacuju i ovaj prigovor. Uvjereni su, kako navode, da su i ovi navodi proizvoljni i netačni, ali će dok se agencije ne izjasne obustaviti i ovaj javni poziv.

Ministar poljoprivrede Vladimir Joković je, na sjednici Vlade koja je 6. jula usvojila njihovu informaciju u vezi sa pomoći koja je vrijedna 300 hiljada eura, ukazao da su pekari pokazali odgovornost tokom pandemije, kada je cijena pšenice porasla za 50 odsto, zbog čega su poslovali sa gubitkom. Kazao je da će novac biti vraćen onima koji su prodavali hljeb po predviđenim cijenama i za to imaju dokaze. Sa još 300 hiljada eura planirali su da obeštete malinare, koji su malinu otkupljivali po 4,30 eura po kilogramu, ali su zbog pada cijena na svjetskoj berzi pretpjeli značajne gubitke. Maline su, kako je naveo, ostale u hladnjačama zbog čega su otkupljivači organizovali i proteste.

Izvor (naslovna fotografija):Vladimir Joković

Ostavite komentar

Komentari (0)

X