Ovaj čin, kako se navodi, obavili su predsjednik opštinskog UBNOR-a i antifašista Božidar Budo Brajović, predsjednik opštine Danilovgrad Branko Bošković, komandant kasarne “Milovan Šaranović”, potpukovnik Miloš Gačević, Rodbina strijeljanih rodoljuba, predsjednik SUBNOR-a i antifašista Crne Gore Zuvdija Hodžić, predstavnici omladine i Građanske inicijative “21.maj” te predstavnici boračkih organizacija Nikšića, Cetinja i Glavnog grada.
Na ovaj značajni datum iz svijetle crnogorske istorije podsjetio je sekretar SUBNOR-a i mještanini ovog kraja, novinar i publicist Dragan Mitov Đurović ističući da je tog dana u Kosovom Lugu zločinačkom rukom pokošena mladost ovog slobodarskog podneblja čije junaštvo ostaje za sva vremena kao najbolji nauk sadašnjim i generacijama koje dolaze, kako se brani čast i dostojanstvo svog naroda.“Ovo je bilo i uvijek će biti sveto mjesto i vječni simbol crnogorskog herojstva i slobodarstva. Mjesto sa kojeg bronzana đevojka kao da govori “Nema pobjede bez žrtava, nema slobode bez krvi”. Mladići i đevojke odvedeni iz Musovače, stravično mučeni ,gledali su smrti u oči bez jauka a zatim strijeljani i bačeni u rake iz kojih je i nakon tri dana tekla krv kao potocima. A, šta reći za ponos i dostojanstvo sestara Zeković, Darinke i Milene koje su i u tom času zagrljene prkosile streljačkom stroju, kao i svih ostalih saboraca”, naveo je Đurović.
Prema njegovim riječima to mjesto nikad nikoga ne treba da razdvaja, naprotiv, kako kaže, “treba da okuplja i spaja sve slobodarske misli i ideje antifašizma ne samo iz ove nego i drugih sredina bivše Jugoslavije, bez obzira na bilo kakva nacionalna, vjerska, politička ili druga opredjeljenja”.
“Da li treba dozvoliti četničkim zlikovcima da zločince proglašavaju za svece u crnogorskim svetinjama. Da li treba obesmisliti i obezvrijediti žrtve terora i jedne pošasti koja je sijala smrt na svakom koraku. Da li možemo gledati u budućnost ako ne znamo za rane iz prošlosti”, upitao je Đurović.

Za predsjednika opštine Danilovgrad Branka Boškovića, julske vatre mladih uvijek su bile izraz dubokog poštovanja prema nevinim žrtvama, koje su položile živote za ideju antifašizma i borbu za slobodu.
“Bjelopavlići nikada neće zaboraviti ovaj strašan zločin. Te rane su duboke, snažne i neprebolne i uvijek će biti takve. Ali, moramo smoći snage da gradimo mostove prijateljstva i suživota svih građana za ljepše i bolje sjutra i Danilovgrada i Crne Gore. Naša je obaveza da zbog budućih pokoljenja, naslednicima ostavimo u amanet da nikad ne prepuste zaboravu junačka djela hrabrih skojevaca”, dodao je Bošković.
Mještanin Goran Zeković je istakao da je ovo dan kada se evociraju tužne uspomene na strijeljanje rodoljuba i da tugu njihovih najbližih nikad vrijeme neće izliječiti.
Preporučeno
“Nažalost borba protiv fašizma I danas traje ali u nekim drugim oblicima koji se maltene svakodnevno manifestuju. Tome se mora stati na put i konačno takvim pojedincima staviti do znanja da sloboda nema”, kazao je Zeković.