Na pijaci u Tuzima loša prodaja i uslovi: “Ovo je golo preživljavanje, čekamo tržnicu da se maknemo odavde”

Na pijaci u Tuzima loša prodaja i uslovi: “Ovo je golo preživljavanje, čekamo tržnicu da se maknemo odavde”

Standard

16/02/2019

10:00

Pijaca u Tuzima nije više posjećena kao nekada, čak ni cijene nisu niže već, kako kažu potrošači, slične onima u gradskim buticima i prodavnicama. Prodavci rade u lošim uslovima, zimi tezge prokišnjavaju, a uz pomoć manjih grijalica ne mogu se ugrijati, dok je ljeti ispod limova neizdrživo. I dalje se, naravno, na ovaj pijaci može […]

Foto: Filip Filipović

Pijaca u Tuzima nije više posjećena kao nekada, čak ni cijene nisu niže već, kako kažu potrošači, slične onima u gradskim buticima i prodavnicama. Prodavci rade u lošim uslovima, zimi tezge prokišnjavaju, a uz pomoć manjih grijalica ne mogu se ugrijati, dok je ljeti ispod limova neizdrživo. I dalje se, naravno, na ovaj pijaci može naći svašta – od igračaka do garderobe, kozmetike, obuće, djelova za automobile, kućne tehnike, nakita…

Povezani članci

Loša prodaja

Jedna od prodavačica posteljina, koja nije htjela da se predstavi, kaže da promet nikada nije bio lošiji i da je nevažno da li je sezona, vikend ili radni dan. 

„Nevažno je da li je vikend ili radni dan. Desi mi se da ne prodam jedan jedini peškir, a kamoli više. Cijene su onakve kakve treba da budu, jer treba da odem doTurske za robu, da se vratim, platim carinu i sve to za nešto malo zarade. Ranije se kupovalo više, bilo je dosta posla, posebno vikendom. Ovo je sad preživljavanje“, kazala je prodavačica.

11

Problemi

Njena „komšinica“ sa tezge posuđa i bijele tehnika sve nade polaže u novu tržnicu u Tuzima, koja će, kako misli, riješiti mnoge probleme koje imaju trgovci na ovoj pijaci.

“Ljeti je ispod limova neizdrživo. Imamo male ventliatore, ali to ne pomaže. Zimi često zatvaramo tezge, jer prokišnjavaju pa nam se roba skvasi. Nije sve izbetonirano i onda bude blata, lokvi, posebno u gornjem dijelu pijace. Već dugo obećavaju gradnju tržnice, ali još čekamo. Iskreno se nadam da će već ove godine početi sa gradnjom, jer smo na izmaku snage. Više od 10 godina nam je ovako”, rekla je prodavačica koja je zahtijevala da ostane anonimna.

11111

Samo na veliko

Jasmina Ećo, radnica koja već dvije godine radi kod Kineza, kaže da kod njih uglavnom prodaja ide na veliko. 

Uzalud smo pokušvali da “preko veze” kupimo kapu koja nam je zapala za oko.

No, no, samo deset“, neumoljivo i sa osmjehom reče gazda.

“Ne dozvoljavaju da se kupuje po jedna stvar. Dešavalo se da ljudi čekaju da neko kupi na veliko i toj osobi daju novac kako bi i njima kupili. Uglavnom je kod Kineza tako. Kažu da im se ne isplati da drugačije rade”, rekla je Ećo.

Jedan od prodavaca čarapa kaže da mu je prodaja dobra zahvaljujući akcijama.

“Ako kupe 10 pari čarapa, dva para dobiju na poklon, to ih i privuče pa imam i posla i zaradim ponešto”, kazao je on.

 Za iznajmljivanje tezge prodavci plaćaju 29 eura po metru, struju plaćaju po 5, a stražara moraju izdvojiti 20 eura, koji ne odgovara ako nešto bude ukradeno. 

“Danas sam imala 16,50 eura pazara. Kada platim troškove struju, tezgu, čuvara, ne ostane bukvalno ništa, a gdje mi je hrana, kafa dok sam na poslu, ali opet se nadam biće više posla i zaradiće se”, rekla je prodavačica ženske garderobe.

1234

 Jedna od posjetiteljki pijace dolazi iz grada svakog drugog vikenda kako bi kupovala sitne stvarčice koje su tamo kako kaže navodno jeftinije.

“Cijene su skoro iste kao i po buticima u gradu, pa i u Gintašu. Ranije je bilo znatno jeftinije, ali eto po malo se i cjenkamo pa nam spušte cijenu bar za 50 centi”, rekla je ona.

FIL 9975

Neke cijene

Na pijaci u Tuzima opšte je poznatno da se sve može naći. Posjetioci mogu kupiti majicu od četiri do 10 eura, nezavisno da li je za muško ili žensko, pantalone su od 12 do 35 zavisno od kvaliteta, dok su trenerke od 10 do 25 eura. Patike se mogu naći po cijeni od 10 do 30 eura, baletanke su po 15 eura, a salonke 20. Jakne i kaputi su sada na sniženju, pa zainteresovani moraju izdvojiti od 15 do 35 eura.

Kozmetiku iz Albanije i Turske, možete kupiti po sličnim cijenama kao i u drogerijama, dezedoransi, kupke i farbe za kosu su po dva eura, lakovi za nokte 50 centi, a puder za lice od pet do 15 eura. Bogat je i izbor nakita, minđuše koštaju od 50 centi do 3 eura, zavisno od modela i veličine, ogrlice od jedan euro do pet, a narukvice od euro do tri. Takođe, razni modeli naočara prodaju po cijeni od tri do 10 eura. 

FIL 9982

Cijene postaljina su od 12 eura do 30 zavisno od kvaliteta i modela, jastučnice su jedan, krpe po 50 centi, dok za kupovinu ćebeta treba platiti 20 eura. Set šolja košta tri eura, tanjiri 10, a dzezve četiri eura. Za one najmlađe ima raznih igračkica, plišane su od 2,50 do 25 eura zavisno od veličine, igračke na baterije su oko desetak eura, dok za neke manje bebi igračkice treba platiti od dva eura do osam. 

Na akciji su često čarape pa se 12 pari može kupiti za pet eura, a donji veš ženski od 50 centi do 2 eura, dok muški veš treba platiti 2 eura.

K.Perković

Ostavite komentar

Komentari (0)

X