Od 1. septembra da bude veći koeficijent

Od 1. septembra da bude veći koeficijent

I. Đoković

04/07/2025

07:09

Sindikat zdravstva danas će predati zahtjeve za povećanje plata srednjem medicinskom kadru, jer kako je kazao predsjednik Vladimir Pavićević, nema pravog odgovora, niti ga može biti, ako danas medicinske sestre i tehničari imaju koeficijent 6,58 i sa 20 godina staža platu od 586 eura.

Na protestu koji je juče održan ispred Ministarstva zdravlja, poručeno je da zahtijevaju da od 1. septembra plate u sistemu zdravstva budu obračunavane za zaposlene sa srednjom stručnom spremom sa najnižim koeficijentom 7,50.

– I to neće biti nikakva pobjeda, već infuzija da se dočeka kraj godine. A od kraja godine da se pregovara za pravedne koeficijente, a mi se danas borimo za zdravstveni sistem – istakao je Pavićević.

Predsjednica Nezavisnog sindikata Kliničkog centra Crne Gore Ratka Prodanović, kazala je da su plate srednjeg kadra u zdravstvu i nakon programa Evropa sad 1 Evropa sad 2 ostavile zaposlene na granici egzistencije.

– Tako prosječna plata medicinske sestre u KCCG danas ne prelazi 620 eura, dok farmaceutskim tehničarima dostiže do 650 eura, ali zahvaljujući stimulativnim dodacima koji ne ulaze u osnovicu za obračun penzije – i to je nepravda – poručila je ona.

Zdravstveni radnici okupljeni ispred Ministarstva poručili su da ne traže milostinju, već priznanje za rad kojim svakodnevno spašavaju živote u tišini.

– Medicinske sestre, tehničari, farmaceutski tehničari, fizioterapeuti i nemedicinski kadar su temelj sistema. I dok se u drugim sektorima plate mjere u stotinama eura, naše su porasle za mizernih šest do osam odsto. To nije napredak, to je ismijavanje. Nepravda nije samo u visini plate, ona je u poruci da naš rad nije vrijedan. Pitamo vas, ministre – da li se dostojanstvo mjeri diplomom ili dušom – kazala je Prodanović.

Predsjednica Sindikalne organizacije Instituta za javno zdravlje Crne Gore Biljana Popović-Kolašinac istakla da se okupljeni ne bore protiv ljekara, već zajedno sa njima, dodavši da je i Sindikat doktora medicine podržao protest.

– Nepravda prema srednjem i nemedicinskom kadru je problem cijelog sistema. Dok su druge grupe dobile priznanje kroz povećanje zarada, rad srednjeg i nemedicinskog kadra je prećutan. To nije samo nepravda – to je poruka da naš rad ne vrijedi. A mi kažemo: vrijedi. I to mnogo – kazala je ona.

Poručila je da zdravstveni sistem puca kada se zanemari jedna karika, te da ministarstvo treba da prestane da ignoriše dopise koje im već više od godinu šalju, bez ijednog odgovora.

– Sindikat koji je danas organizovao protest predstavlja jedini autentični glas radnika. Danas je jasno, ovo je jedini reprezentativni sindikat. Oni koji dvije godine pregovaraju, a nakon najave protesta hitno formiraju radne grupe da bi sebi i Ministarstvu dali alibi, ne mogu pozivati kadar da ne izlazi na proteste. To nije sindikat, a kamoli reprezentativan – kazala je Popović-Kolašinac.

Ona je poručila Ministarstvu zdravlja da će ih, ukoliko zaposlene budu tjerali da ćute bez dostojanstva, natjerati da progovore tako što će taj kadar napustiti ovu zemlju.

Predstavnik Zavoda za transfuziju Mirko Kuzman je poručio da okupljeni ne traže privilegije, već pravdu, i da njihov posao nije pomoćni, već ključan za funkcionisanje zdravstvenog sistema.

– Mi brojimo živote, ne radne sate. A koliko vrijedi jedan život, ministre? Zdravstveni radnici rade dva posla, ne vide porodicu, a očekuje se savršenstvo. Humanost nije razlog da budemo gladni. Masovno imamo odliv kadra iz zemlje i gubitak mentora za nove generacije. Ovo nije politički skup, već ljudski vapaj. Mi ne prijetimo već upozoravamo. Ne bježimo od rada, već od nepravde – rekao je Kuzman.

On je ujedno i pozvao ministra Vojislava Šimuna da, kako je rekao, ne dolazi pred kamere već među ljude.

Predsjednica sindikalne organizacije Specijalne bolnice za plućne bolesti Brezovik Stana Labudović podsjetila je na zdravstvene rizike s kojima se svakodnevno suočavaju zaposleni u toj ustanovi, od obolijevanja od tuberkuloze do povreda lokomotornog sistema.

– Ni zakon ni sistem ih ne prepoznaju kao rizičnu kategoriju. Naši radnici obolijevaju od tuberkuloze, a to nije priznato kao profesionalno oboljenje. Nemamo ni zaštitu, ni adekvatne uslove rada, ni priznanje. Ko će pod ovakvim uslovima sjutra ostati da ponosno nosi bijeli mantil? – zapitala je Labudović.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija

Ostavite komentar

Komentari (0)

X