Radi se o pacijentima sa malignim hematološkim bolestima i ovaj vid liječenja je jedini izbor njihovog izlječenja, pojasnili su.
“Naglašavamo da su svi transplantirani pacijenti bez komplikacija i u dobrom opštem stanju otpušteni na dalje kućno liječenje. Podsjećamo da je prva transplantacija urađena 17. februara ove godine, a što je ujedno i prva transplantacija matičnih ćelija u Crnoj Gori”, navode iz KCCG.Do uvođenja ove zahtjevne procedure pacijenti su se upućivali na liječenje u referentnim inostranim centrima.
“Posebno naglašavamo da ovu složenu proceduru samostalno sprovodi tim Centra za hematologiju KCCG uz podršku Centra za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku KCCG i Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore (ZTKCG)”, dodaje se u saopštenju.
Ovim povodom je Centar za nauku KCCG, u sklopu kontinuirane medicinske edukacije, održao stručni skup 30. juna. Uvodno predavanje održao je direktor Interne klinike KCCG, mr sc. med. Vesko Vujičić, dok su specijalisti interne medicine i supspecijalisti hematologije Centra za hematologiju KCCG, dr Enisa Žarić i dr Nikola Bakić, održali predavanja o transplantacijama matične ćelije hematopoeze, osvrt na mobilizaciju matičnih ćelija u proceduri autologe transplantacije, odnosno, sprovođenje autologe TMĆH i postransplantaciono praćenje pacijenata.
Iz Centra za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku KCCG o ulozi protočne citometrije u autologoj TMĆH predavanje je održala dr sc. med. ph Tanja Antunović, a procjenu vijabilnosti hematopoteskih matičnih ćelija u afereznim produktima dr Ivana Milašević.
Preporučeno
Mr sc. med. Tamara Šćepanović iz ZTKCG govorila je o prikupljanju matičnih ćelija hematopoeze iz periferne krvi.