Pavličić je, na poziv čelnice pravosuđa Engleske i Velsa, Baronese Su Kar iz Volton-on-de-Hila, prisustvovala od 1. do 3. oktobra otvaranju pravosudne godine Engleske i Velsa.
Tokom boravka u Londonu, Pavličić je imala niz bilateralnih susreta sa čelnicima pravosuđa Ujedinjenog Kraljevstva, predsjednicima vrhovnih sudova, pravnim stručnjacima i visokim zvaničnicima.“Istaknuto je da su upravo efikasnost i povjerenje građana temelj jačanja institucija i napretka države, što dobija poseban značaj, imajući u vidu zahtjevan put koji Crnu Goru očekuje u zatvaranju pregovaračkih poglavlja 23 i 24”, navodi se u saopštenju.
Na sastanku sa čelnicom pravosuđa Engleske i Velsa Su Kar, Pavličić je naglasila da, zbog jačanja povjerenja građana i unapređenja pravne sigurnosti, vladavina prava i suđenje u razumnom roku ostaju prioriteti u reformi crnogorskog pravosuđa.
Dogovorena je intenzivnija saradnja kroz međusobnu razmjenu znanja i najboljih praksi, što će doprinijeti daljem jačanju sudskog sistema Crne Gore u procesu evropskih integracija.
O jačanju povjerenja javnosti u pravosuđe kroz transparentnost rada sudova, Pavličić je razgovarala sa predsjednikom Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva Lordom Ridom, a na njegov poziv bila je gošća na večeri koju je priredio sa svojim najbližim saradnicima.
“Ovaj događaj predstavlja poseban izraz uvažavanja Crne Gore i potvrdu uspješne saradnje dva najviša suda, nakon susreta Pavličić i Rida u junu u Podgorici”, saopštili su iz suda.
Predsjednica Vrhovnog suda sastala se i sa sudijom Stalnog međunarodnog foruma komercijalnih sudova (SIFoCC), Robinom Knoulesom.
“Crna Gora je u martu postala članica ove organizacije, pa je tokom razgovora dogovoreno intenziviranje saradnje, prvenstveno radi bržeg rješavanja privrednih sporova. SIFoCC okuplja 58 članova iz cijelog svijeta, u cilju razmjene iskustava i zajedničkog rada na unapređenju prakse u oblasti komercijalnog i privrednog prava”, dodaje se.
Pavličić je poručila da podrška međunarodnih partnera predstavlja potvrdu da je pravac reformi koje je preduzela, u cilju unapređenja rada crnogorskog pravosuđa, prepoznat i vrednovan na globalnoj pravosudnoj sceni.
U okviru programa otvaranja pravosudne godine, održan je sastanak sa sudijama zaduženim za međunarodne odnose, predstavnicima Sudskog koledža, kao i međunarodni okrugli sto Ujedinjeno Kraljevstvo/Brazil, posvećen pravnoj profesiji i izazovima klimatskih promjena.
“Organizovani su i razgovori sa međunarodnim pravnim partnerima i institucijama sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, posjeta Kraljevskom sudu pravde i Vrhovnom sudu Ujedinjenog Kraljevstva, kao i sastanci sa predsjednicima i sudijama vrhovnih sudova Kanade, Francuske, Južne Koreje, Kazahstana, Bruneja, Švedske, predsjednikom Evropskog suda za ljudska prava i potpredsjednikom Suda pravde Evropske unije”, navodi se u saopštenju.
Pavličić je prisustvovala i svečanoj službi u Vestminsterskoj opatiji, kao i doručku kod Lorda Kancelara Dejvida Lamija u Vestminsterskoj dvorani Parlamenta.
Preporučeno
“Svečanost otvaranja pravosudne godine u Engleskoj i Velsu jedan je od najznačajnijih događaja u pravnom kalendaru Ujedinjenog Kraljevstva, sa tradicijom koja datira još iz srednjeg vijeka, kada su sudije na početku godine prisustvovale službi u Vestminsterskoj opatiji. Oko 700 zvanica pozvano je da prisustvuje službi i doručku. Među njima su visoki pravosudni zvaničnici, pripadnici pravne profesije, ministri vlade, kao i međunarodni gosti – predsjednici vrhovnih sudova, sudije i advokati”, zaključeno je u saopštenju.