test

Pravosuđe kontaminirano, veting neophodan

Standard

26/04/2024

06:58

Da do sada preduzete reforme u pravosuđu nijesu bile dovoljne da zaživi pravna država, ocjenjuje advokat Branislav Lutovac. Stoga poručuje da je krajnji trenutak za suštinske promjene.



“Po mom mišljenju, pravosuđe je toliko kontaminirano da su neophodne radikalne promjene, a po tim mislim da je neophodan veting i to ne samo u sudstvu, već i u tužilaštvu i organima bezbjednosti, jer jedino na taj način ćemo odvojiti žito od kukulja”, istakao je Lutovac.

Saglasan je i advokat Damir Lekić da su nam neophodne korijenite reforme u pravosuđu. Međutim, smatra i da se za uvođenje vetinga još nisu stekli uslovi.

“Zaista je neophodna i neprihvatljiva reforma i treba to postepeno raditi, lagano. Zaista jeste, zakon može biti i najbolji na svijetu, ako ga ne sprovodimo na onakav način kako je to njemu istaknuto, on ne proizvodi svoju suštinu. Znači, veting treba da se odradi postepeno, da se bira vrijeme, da se u određenim fazama odradi, ne bi on proizveo najbolji efekt u državu Crne Gore. Ako sad krenemo iz sve snage dok se bavimo tim institutom, mi ćemo možda ući u još veći haos, jer Viši sud i drugi sudovi rade u izuzetno teškim uslovima, čak se i malo kandidata javlja za pripravniku u sudstvu. Zaista sudstvo ima jedan crni oblak iznad svoje glave i mora neki način da se što prije riješi u korist svih nas građana”, kazao je Lekić.

A kako zbog uvođenja vetinga ne bi došlo do zastoja u pravosuđu, Lutovac predlaže da se taj institut sprovodi etapno. Navodi i primjer albanskog pravosuđa, koji pokazuje da je odmah nakon stupanja na snagu vetinga 40% nosilaca sudskih funkcija samoinicijativno podnijelo ostavke.

“Odstranjenje onog dijela nosilaca pravosudnih funkcija, koji brukaju takvu jednu važnu i uzvišenu profesiju, bio bi pogodak u srce pravde, što bi konačno dovelo da i Crna Gora izađe iz ovog pravnog galimatijasa i krene putem stabilnih demokratija. Da li ćemo u tome uspjeti, samo od nas zavisi”, kazao je Lutovac.

Podsjećamo, veting bi podrazumijevao kontrolu imovinskog stanja nosilaca pravosudnih funkcija, odnosno da li ona odgovara prijavljenim prihodima, kao i da li su u dosadašnjem radu pokazali profesionalizam, nezavisnost i integritet.

Izvor (naslovna fotografija):

Pixabay

Ostavite komentar

Komentari (0)