Kompanije u sporovima sa Glavnim gradom samo u 40 predmeta traže 41 milion eura, dok vrijednost za čak 3.245 postupaka nije utvrđena.
Među kompanijama koje su tužile Glavni grad nalaze se: Galenika Crna Gora, Eurozoks, koja gradi vilu na brdu Gorica, Zetagradnja, vlasnika Blagote Radovića, Čelebić siti, Tomislava Čelebića, Kombinat aluminijuma u stečaju, koji je ugašen poslije 52 godine rada, a imovina je prešla u ruke Veselina Pejovića koji i sa svojim Unipromom vodi još jedan spor sa Glavnim gradom.“Jasno vam je da je u pitanju još jedan u nizu sumnjivih ugovora koji je tada potpisao Glavni grad sa ovim pravnim licima. Ja neću dužiti po ovom pitanju, ostavljam građanima da sami zaključe zašto se baš Glavni grad nađe kao tužena strana od strane onih čija je primarna djelatnost izvođenje građevinskih objekata”, kazala je odbornica PES-a u Skupštini Glavnog grada, Anđela Mićović.
U sporu sa Glavnim gradom su i: KIPS, vlasništvo Rista Drekalovića, Blok gradnja, Neksan, koju je osnovao Miodrag Daka Davidović, a čiji je dio sada u vlasništvu ruske Beluga grupe.
Pravdu pred sudovima traži i Trudbenik, Vuksana Radonjića, Crnagoraput, vlasništvo austrijskog Štrabaga, Lovćen invest, u kojem je svojevremeno brat Mila Đukanovića, Aco Đukanović imao pet odsto vlasništva. U sporu su i: Tehnoput, Saše Aćimića, kao i kompanije u vlasništvu Žarka Burića, Normal kompani i Normal turs.
Boban Radević iz Slobodne Crne Gore smatra da se u većini slučajeva radi o kompanijama bliskim prethodnom režimu, ali da ima i onih koje osnovano traže svoja prava.
“Moram napomenuti da je u prethodnih desetak godina isplaćeno već četrdesetak miliona eura za sudske sporove i informacija koja je užasno zabrinjavajuća i frapantna da Glavni grad svakog dana isplati od pet do 25 hiljada nekih troškova, dugovanja za raznorazne sporove. Pretežno se to dešavalo zbog nemara bivše gradske uprave”, istakao je Radević.
Navodi i primjer.
“Jer ste imali da pojedini gradonačelnici čak dođu i ljudima, da li u dogovoru sa njima ili ne, ostaje pitanje, poruše i kuću i imovinu da bi sagradili neki put, da bi se kasnije preko suda naplatili, u konkretnom slučaju 800 hiljada eura za jednu kuću koja je prema Zeti… Ostaje sumnja da su čelnici bivše gradske uprave zajedno sa određenim ljudima, a i određenim kompanijama pravili dilove kako bi sjutra dijelili taj novac na obostranu korist”, kazao je Radević.
Mirza Krnić iz Pokreta Preokret smatra da je legitimno tražiti pravdu na sudu, ako za to postoji osnov.
“Ako se stvarno radi o nečemu drugom, ako ima određenih krivičnih povreda onda vlast treba da podnese prijavu protiv takvih firmi i da nam otkrije o čemu se radi. Ne zaboravimo ove firme koje su sarađivale sa prethodnim vlastima, vrlo dobro sarađuju i sa ovim vlastima. Javna je tajna da su određene firme finansirale prethodnu vlast i da finansiraju novu vlast”, naveo je Krnić.
Smatra da sve tužbe treba javno objaviti, te da su u Preokretu spremni da ih analiziraju i pruže ekspertsku pomoć.
“Nema procjene da bih mogao znati da li to može da ugrozi budžet, ali definitivno može da napravi štetu i da može da uspori kapitalne projekte. Agencija za razvoj Podgorice se brani da kapitalni projekti kasne zbog tih neriješenih imovinsko pravnih odnosa”, kazao je Krnić.
Na pitanje kako komentariše to što kompanije bliske bivšem režimu tuže Glavni grad, Nikola Rakočević iz DPS -a kazao je da od svih plitičkih subjekata očekuje da dokažu svoje navode i sačine krivične prijave, nevezano za vrijeme kada je nastala šteta za državni budžet.
“Mi ćemo podržati takve inicijative. Podržaćemo da se konačno počne pozivati na odgovornost i odgovarati oni koji su eventualnon napravili štetu za budžet. Ipak, računajući na sve što Pokret Evropa sad u želji da se nekako izbavi iz političkih problema navodi u poslednje vrijeme to su uglavnom podaci i stavovi bez konkretnih argumenata, koje mi nudimo kada ukazujemo na probleme”, naveo je Rakočević.
Radević smatra da postoje velike šanse da će Glavni grad u budućnosti morati da isplati višemilionske iznose pojedinim kompanijama, što bi otežalo rad gradske uprave.
“Novca ima, ali su takve situacije koje su nastale u prethodnom periodu zaista sramne i da neko ko je vodio Glavni grad morao je razmišljati o posljedicama koje će sačekati građane Podgorice u narednom periodu”, poručuje Radević.
Preporučeno
Ostaje da se vidi u kojoj mjeri su tužbe koje se vode protiv Glavnog grada osnovane i da li će sudstvo zaštititi interese građana i države ili privilegovanih pojedinaca bliskih DPS-u.