Na osnovu informacija od strane četnika, za koje njemački izvori tvrde,, da su izviđačke obaveze izvršavali besprekorno, ali da izbjegavaju otvorenu borbu i da se na njih kao borce ne treba oslanjati,, napravljen je plan kodnog imena ,,Konjički skok,, u istoriji više poznat kao Desant na Drvar, đe se u pećini tada nalazio Josip Broz Tito, Vrhovni štab i članovi ruske i engleske misije u kojoj je bio i Rendolf sin Vinstona Čerčila.
Nakon dugih priprema i povlačenja sa drugih ratišta u zoru 25.maja počeo je napad u kome je učestvovalo 16.hiljada njemačkih vojnika i tri hiljade četnika. Uz pomoć artiljerije i padobranskih jedinica počela je velika bitka u kojoj su otpor beskrajnom hrabrošću neprijatelju pružali Prateći bataljon Vrhovnog štaba i polaznici oficirske škole, samo sa ličnim naoružanjem.Pošto su nešto ranije , srećom partizani presreli njemačku šifrovanu poruku i očekivali napad, to je u pomoć stigla Šesta lička brigada i omogućila da Josip Broz Tito,Vrhovni štab i rusko-engleska misija napušte bezbjedno Drvar i kasnije sa Kupreškog polja avionom odu za Bari, a potom na Vis, odakle su kasnije pobjedonosno stiglu u skoro oslobođenu zemlju.
Nakon opracije ,,Desant na Drvar,, u cilju pomoći partizanskim jedinicama u borbi sa Njemcima i domaćim izdajnicima ,saveznici su u okolini Splita ,, izveli demonstraciju pomorskih i vazdušnjih snaga na moru, dok je na Braču iskrcan odred britanskih komandosa sa dijelovima Prve damlatinske brigade,,.
Po okupatorskim izvorima iz tog vremena ,, Njemački gubici bili su 789 ubijenih, 929 ranjenih i 57 nestalih.Njemci su gubitke partizana procijenili na 6,24o mrtvih, zajednosa zarobljenima, uključujući mnogo civilnih žrtava.
,, U svim bitkama i ofanzivama, kada je bilo najteže kao u Drvaru naši borci su pokazali veliku hrabrost, žrtvujući živote za slobodu novih generacija, i to se nikada ne smije zaboraviti,, rekao je Josip Broz Tito, Vrhovni komandan Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih pokreta Jugoslavije govoreći o operaciji Desant na Drvar, o čemu je snimljen film, napisane hiljade memoarskih i književnih stranica.
Prije dvije decenije u Arizoni zahvaljujući poštovaocima istorije održana je rekonstrukcija Desanta na Drvar, koji je, zapisali su istoričari bio jedna od najspektakularnijih operacija u Drugom svjetskom ratu.
Zato je uz zabilježena sjećanja ostala da živi i pjesma ,,Kad je bila bitka kod Drvara, Šesta lička spasila Maršala,,
Preporučeno
Autor je generalni sekretar Saveza boraca NOR-a i antifašista Crne Gore.
