Takvu kapu je, makar prema ilustraciji štampe iz 19. vijeka imao i Danilo Petrović.
Logično pitanje je – otkud jednom Petroviću jevrejski simbol na crnogorskoj kapi?
Jedna od rijetkih sagovornica na ovu temu u Crnoj Gori je etnolog Zorica Mrvaljević, autorka knjige “Crnogorska narodna nošnja”, inače dama koja je diplomirala na crnogorskoj kapi, a magistrirala na kompletnoj odori.
Mrvaljević za Standard “smiruje strasti” i poručuje – šestokraka nema vjersku simboliku.
Zorica Mrvaljević, FOTO: Screen capture RTCG
“Prema mojim istraživanjima, ona nema nikakvu simboliku na svijetu bijelom. To je više asocijacija na sunce, a ne na zvijezdu. Sunce je simbol svjetlosti, vječnosti”, objašnjava ona.
Uostalom, crnogorska kapa nije jedino mjesto na kom je možemo uočiti.
“Ta zvijezda se javlja ne samo crnogorskoj kapi, već i na drugim površinama koje su se ukrašavale. Ona se javlja na kolijevkama, preslicama, ali i crkvama. Tako je možemo vidjeti na nadvratniku crkve u Orjoj Luci kod Danilovgrada, ali i u Ćeliji piperskoj i na Velestovu na Čevu”, objašnjava Mrvaljević.
A, odakle ona uopšte u Crnoj Gori?
“S obzirom na kulturna prožimanja i preslojavanja koja su se izdešavala na našem prostoru, moguće je da je riječ o sefardskom tragu koji je prošao preko našeg prostora tokom 14. 15 i 16. vijeka. To su bili španski Jevreji koji su se ‘prosuli’ po cijeloj Evropi. Prošli su i preko našeg prostora, a zvijezda je ostala. Moguće je i da je preko Vizantije stigla, a javlja se i u islamskoj umjetnosti. Ipak, zvijezdu šestokraku ne bih dovodila u vezu sa bilo čim jer je ona samo dekoracija”, zaključuje Mrvaljević.
A, kao takvu možete je naći i danas.
U svojoj kolekciji je ima Zoran Zeković sa Cetinja koji je portalu Standard potvrdio da je prvu takvu izvezao 1993. godine.
Preporučeno
Davidova zvijezda, suštinski, kao i krst ili kineski znak jing i jang aludira nakršćanski križ − prožimanje i pomirenje dvije suprotne strane života: neba i zemlje, duha i materije, svjetlosti i tame, muškarca i žene, vremena i prostora, duše i tijela, noći i dana, nevidljivog i vidljivog svijeta.
M.M.