Elektrotehnički fakultet ima tradiciju obrazovanja mladih i kvalitetnih stručnjaka koji su konkurentni i na međunarodnom tržištu, saopšteno je sa UCG
O aktulnostima na ETF-u i prednostima studiranja na ovom fakultetu UCG je razgovarao sa dekanom prof. dr Zoranom Veljovićem.
Veljović je rekao da je Centar izvrsnosti u bioinformatici (BIO-ICT) važan za Fakultet i studente jer je kroz ovaj i druge projekte u posljednje četiri godine angažovano u punom radnom vremenu 23 mlada istraživača, studenta master i doktorskih studija, sa ukupno 463 radna mjeseca.
“Ovim angažovanjima su stvoreni uslovi za razvijanje inovativne dimenzije istraživanja, pa samim tim Fakultet postaje mjesto sa koga se vrši transfer tehnologija u privredno okruženje. Ovakvim angažovanjima povećava se zainteresovanost mladih za nastavak usavršavanja na master i doktorskim studijama. Istraživanja na BIO-ICT projektu su pobudila interesovanje, između ostalih i Tehničkog Univerziteta u Beču, koji je finansirao izradu dva elektronska čipa, što je prvi put do sada da se rezultat jednog crnogorskog istraživanja materijalizuje u visokoj tehnologiji. Inače ova rješenja su predmet odgovarajuće patentne prijave kod Evropskog patentnog zavoda”, ističe Veljović.
On je kazao i da je Međunarodna saradnja Elektrotehničkog fakulteta na izuzetno visokom nivou.
“Ova saradnja podrazumijeva ne samo saradnju sa visokoškolskim ustanovama, već i sa institucijama preko kojih se vrši transfer tehnologija. O tome najbolje govori mnoštvo projekata na kojima učestvujemo ili kao koordinatori ili kao partneri”, dodao je Veljović.
Prema njegovim riječima akreditovani studijski programi Elektrotehničkog fakulteta pokrivaju energetiku i informaciono-komunikacione tehnologije, kao dvije od pet prioritehnih oblasti koje finansiraju programi Evropske unije.
“Energetika i ICT su prepoznate i kao dvije od deset prioritetnih oblasti za razvoj Crne Gore. Znanja stečena na Fakultetu omogućavaju studentima zapošljavanje kako u Crnoj Gori i regionu, tako i daleko van granica naše zemlje. Pored toga, postoji širok prostor angažovanja koji ne podrazumijeva fizičku prisutnost kandidata u prostorima poslodavca, a to znači da se za takve poslodavce može raditi iz Crne Gore ma gdje da se oni nalaze. Studenti Elektrotehničkog fakulteta studije završavaju u uslovima izražene konkurencije, s obzirom da za ove studije postoji velika zainteresovanost, te da se na njih upisuju najbolji svršeni srednjoškolci koji interes pokazuju za studije tehnike. Na taj način se tokom studija razvija takmičarski duh, koji nužno izaziva pozitivne efekte na nivo stečenih znanja i kvalifikacija”, kazao je Veljović.
Što se tiče praktične nastave u laboratorijama Fakulteta kazao je da su posljednjim reformama radili na dodatnom unapređenju ovog segmenta, pa je ova nastava osnažena i formalnim definisanjem nastavne baze Fakulteta.
“Za ovaj vid nastave je posebno bitno to što je u prethodnih nekoliko godina, kako sredstvima velikih naučno-istraživačkih projekata, tako i sopstvenim sredstvima Fakulteta, osavremenjena oprema u laboratoriji, koja pruža nove mogućnosti za realizaciju, kako istraživanja, tako i praktične nastave”, kaže Veljović.
Veljović dodaje da Elektrotehnički fakultet posjeduje dovoljne prostorne kapacitete, koje kroz rekonstrukciju zgrade Tehničkih fakulteta treba prije svega u građevinskom smislu obnoviti.
“Fakultet posjeduje sve kadrovske resurse za postizanje visokih standarda kvaliteta u obrazovnom procesu. Laboratorijska oprema je na zavidnom nivou i kontinuirano se nadograđuje”, zaključio je on.
Preporučeno