„Znamo da se uslovi u našem okeanu brzo mijenjaju, ali naučnicima je potrebno više podataka kako bi bolje razumjeli šta se dešava, kojom brzinom i kako to utiče na zdravlje okeana“, rekla je Lusi Hant, direktorka za uticaj na okean u okviru The Ocean Race-a i morski biolog.
Kako su kazali, zbog ogromne površine okeana, pouzdanih podataka ima vrlo malo i mnoge oblasti su nedovoljno proučene. To što mornari i timovi u okviru The Ocean Race-a prikupljaju podatke tokom trke jedan je od načina da damo značajan doprinos nauci i zdravlju okeana.
„Korišćenjem različitih konfiguracija naučnih instrumenata The Ocean Race-a na različitim trkačkim brodovima možemo proširiti obim podataka koje prikupljamo“, rekao je dr Štefan Rajmund, naučni savjetnik The Ocean Race-a, koji nadgleda instalaciju i performanse opreme.

Tokom The Ocean Race Europe trke, prikupljaće važne podatke kao što su salinitet i temperatura vode, kao i uzorke mikroplastike i ekološke DNK (eDNK), što doprinosi potpunijem razumijevanju evropskih voda 2025. godine.
„Među međunarodnim institucijama koje primaju podatke nalazi se i Corallium, Institut za morski život, globalni centar za očuvanje okeana, obrazovanje i zabavu, čije se otvaranje planira kasnije ove godine u AMAALA-i na Crvenom moru. Ova destinacija regenerativnog turizma potpisala je partnerstvo kao zvanični podržavalac Naučnog programa The Ocean Race-a za 2025. godinu, kao i za sljedeće izdanje regate oko svijeta, koje će se završiti u AMAALA-i 2027. godine. Ova podrška omogućiće obimnije prikupljanje naučnih podataka i posmatranja tokom trke, kao i efikasniju komunikaciju o okeanskoj nauci i zdravlju“, naveli su.

The Ocean Race Europe je regata na otvorenom moru u kojoj učestvuju najbolji svjetski jedriličari, a odvija se pod sloganom „Povezivanje Evrope“. Trka počinje 10. avgusta u Kilu, Njemačka, i uključuje još šest znamenitih evropskih gradova: Portsmut (Velika Britanija), Matosinjos-Porto (Portugal), Kartahenu (Španija), Nicu (Francuska), Đenovu (Italija), prije nego što se završi 20. septembra u Bokokotorskom zalivu u Crnoj Gori.
„Više saradnje između jedriličarske zajednice i naučnika pomaže da se ubrza naše razumijevanje zdravlja okeana“, zaključila je Lusi Hant iz The Ocean Race-a. „Sljedeći korak je informisati javnost kroz zanimljiviju komunikaciju i pričanje priča o rezultatima ovog istraživanja, kako bismo podstakli da se zdravlje okeana stavi u vrh agende donosilaca odluka“, zaključuje se u saopštenju.
Preporučeno