test

Ustavni sud preispituje izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti

Standard

18/04/2024

16:57

Ustavni sud Crne Gore na sjednici zakazanoj za 25. april razmatraće, između ostalog, predlog za utvrđivanje neustavnosti Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, kao i predlog za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Temeljnog ugovora između Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve.

Na dnevnom redu je i inicijativa za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odredbe člana 12 Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i ravnom položaju vjerskih zajednica.

Ustavni sud preispitaće i ustavnost i zakonitost odredbi Odluke o porezu na nepokretnosti u Opštini Tivat, inicijativu za pokretanje postupka za ocjenju ustavnosti Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava koju je donijela Vlada Crne Gore.

Razmatraće i Inicijativu za pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Javnog poziva nevladinim organizacijama za predlaganje predstavnika/ce za člana/icu Savjeta za zaštitu životinja, koji je objavila Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Predlog za rješavanje sukoba nadležnosti između Upravnog suda Crne Gore i Komisije za žalbe, koju je obrazovala Vlada Crne Gore takođe će se naći na dnevnom redu.

Podjećamo izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti izbrisani su sporni članovi koji su se odnosili na potencijalni prelazak imovine vjerskih zajednica u državno vlasništvo, ako vjerske zajednice nemaju adekvatne dokaze da su vlasnici te imovine.
Takođe je izbrisan član Zakona koji se odnosi na registraciju vjerske zajednice koja djeluje u Crnoj Gori i uveden termin o evidenciji vjerske zajednice.

Te odredbe su dovele do velikih protestnih litija u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) krajem 2019. i tokom 2020. godine i doprinijele smjeni vlasti u avgustu 2020.

Ustavnom sudu podnijeto je više inicijativa za ocjenu ustavnosti izmjena Uredbe o zastupniku Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, ali su one spojene u jedan predmet.

U međuvremenu je Vlada, ne čekajući odluku Ustavnog suda, na sjednici 2. februara na predlog ministra pravde, za novu zastupnicu Crne Gore pred Evropskim sudom izabrala Katarinu Peković, dok je dosadašnju zastupnicu Valentinu Pavličić razriješila.

Pavličić je podnijela Upravnom sudu tužbu protiv Vlade, radi poništavanja Vladinog rješenja o prestanku njenog mandata “zbog bitne povrede odredbi upravnog postupka i pogrešne primjene materijalnog prava”.

Ona je uz tužbu podnijela zahtjev za odlaganje izvršenja rješenja koje je donijela Vlada na sjednici 2. februara ove godine.

Ostavite komentar

Komentari (0)

POVEZANI ČLANCI