Begić: Otvaranje granica jedna od posljednjih mjera koja će biti ublažena

Begić: Otvaranje granica jedna od posljednjih mjera koja će biti ublažena

Standard

27/04/2020

16:54

Pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje, doktor Senad Begić, kazao je na današnjoj konferenciji da je do sad oporavljeno 189 pacijenata kod kojih je ranije registrovan virus COVID-19. On je istakao na pitanje novinara da je otvaranje granica jedna od posljednjih mjera koja će biti ublažena.

Oporavljeno 189 pacijenata

Begić je kazao je da je ukupno oporavljeno 189 pacijenata kod kojih je ranije registrovan COVID-19.

On je dodao da je 125 “aktivnih” pacijenata, od toga 99 u Podgorici.

Dva pacijenta životno ugrožena

“Osam pacijenata je hospitalizovano u KCCG. Pet ih je u drugim bolnicama. Jedan pacijent je u poluintenzivnoj jedinci. Dva pacijenta su na respiratorima i životno su ugrožena. Tri pacijenta se nalaze u bolnici u Baru, a dva u Nikšiću. Ukupno je hospitalizovano 13 pacijenata. 16 medicinskih radnika je pozitivno na COVID-19 u Crnoj Gori”, kazao je doktor Sreten Kavarić.

Otvaranje granica delikatno pitanje

“Strategija otvaranja granica je jedno od najdelikatnijih pitanja, to je jedna od zadnjih mjera koja će biti ublažena, popuštena”, kazao je Begić na pitanje novinara.

U karantinu 208 osoba

On je na pitanje novinara rekao da je trenutno 208 osoba u karantinima, a za čije svrhe je trenutno u opticaju šest objekata.”Glavni problem sa popuštanjem mjera je efekat bumeranga. Situacija je dinamična, ništa nije trajno, praćenje situacije na terenu je ključno za uspjeh svih mjera.”, kazao je Begić.

Djeca bezbjedna kod kuće

On je dodao da je institut uz pomoć UNICEF-a pripremio materijale za kampanju učimo i igrajmo se doma, koje djeca mogu sprovoditi kod kuće. Istakao je da dok ne budu sigurni da grupni boravak djece na treninzima i slično neće ugrožavati nihovo zdravlje, predlaže da se mjere i dalje poštuju.

Imamo važnije prioritete od svadbi i veselja

“Građanska vjenčanja uz prisustvo svjedoka se sprovode bez problema, mislim da imamo porioritetnije potrebe koje su ispred svadbi i svadbenih veselja”, kazao je na pitanje novinara Begić.

Ako ovako nastavimo brzo se vraćamo starom ritmu

“Nema ni jedne jedine države koja u modelu ima isti scenario ili datume kada je predviđeno da se ovo završi. To je zbog baratanja sa 3,4 nesigurnosti. Jedna od njih je što se od države do države razlikuje stopa oboljelih, zatim svaka država ima svoje mjere koje sprovodi različitim intenzitetom. Krajnje neodgovorno bi bilo da vam sad neko kaže šta će se desiti i šta će se dešavati. Ako nastavimo ovako da se svega pridržavamo, mislim da smo na dobrom putu i da se možemo brzo vratiti starom ritmu života”, kazao je na piatnje novinara Begić.

Maskama do veće zaštite

“Simptomi nisu nužni da bi neko bio zarazan. Iz tog razloga insistiramo da građani nose maske. Od 4. maja imamo priliku da se polako vraćamo frizerima… jedini način da smanjimo vjerovatnoću prenosa virusa je da tim kapljicama skratimo domet. Za ovakvu vrstu interakcija mogu se koristiti maske domaće radinosti, za medicinske intervencije ne”, naveo je Begić.

Liječenje krvnom plazmom

“SZO je to pomenula kao mogućnost, ali testovi koji se danas koriste ne mogu da pokažu ko ima imunitet. Oni su trenutno u izradi, kad budu gotovi tada ćemo sa sigurnošću moći da koristimo plazmu od onih koji imaju imunitet. To je za sada nepoznanica i za SZO”, kazao je doktor Kavarić.

Strategija uzorkovanja u zajednici

“Pored CALL centra 1616, IJZ kreće sa strategijom uzorkovanja u zajednici, po opštinama. Biće predloženo uzorkovanje i na javnim površinama, sa ciljem sagledavanja situacije. Radiće se uz saglasnost pacijenata uz privatnost. Time bi trebalo da otkrijemo i asimptomične slučajeve”, istakao je doktor Begić.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X