Večeras je Noć vještica, praznik koji se obilježava i u Crnoj Gori

Večeras je Noć vještica, praznik koji se obilježava i u Crnoj Gori

Standard

31/10/2018

21:05

U noći između 31. oktobra i 1. novembra u velikom dijelu svijeta proslavlja se Noć vještica (eng. Halloween). I u Crnoj Gori se proslavlja ovaj praznik, najčešće u kafićima i noćnim klubovima, a od gostiju se traži samo jedno – da maskirani dođu.

U noći između 31. oktobra i 1. novembra u velikom dijelu svijeta proslavlja se Noć vještica (eng. Halloween). I u Crnoj Gori se proslavlja ovaj praznik, najčešće u kafićima i noćnim klubovima, a od gostiju se traži samo jedno – da maskirani dođu.

Posljednje večeri jesenje žetve svijet se mijenja od sunčanog toplog ljeta do mračne i hladne zime, a zemlja prelazi iz plodne u jalovu. Stari Kelti vjerovali su da ovaj prelazak daje snagu natprirodnim moćima da se probiju u svijet živih i razmašu se svojim zlim nestašlucima.

Kelti su tu posljednju noć koja vodi u zimu nazivali Sauin (eng. Samhain) i taj festival se smatra pretečom Noći vještica.
U noći Sauina, vjerovali su Kelti, duhovi ljudi koji su umrli u protekloj godini ušetali bi među žive, pa su zato seljani pripremali hranu i slatkiše da bih ih primirirli – ritual koji je prethodio današnjem “trick-or-treat” (nestašluk-ili-poslastica).

Povezani članci

Iako je Noć vještica (Halloween) paganskog porijekla, ime je nastalo od hrišćanskog praznika All Hallows Eve ili Veče prije Svih svetih (1. novembar). Sam praznik su prilagodili hrišćani koji su željeli da iskorijene paganizam i, tokom godina, neki mračniji apsketi Noći vještica su zamijenjeni lakšim sadržajima i proslavama u duhu porodičnih vrijednosti.

Ali, povezvanje Noći vještica sa nečim strašnim, jezivim i natprirodnim i dalje je snažno ukorenjeno i danas je vidljivo u proslavama širom svijeta.

Irska

U kolijevci ovog praznika Noć vještica se i dalje svake godine dočekuje sa uzbuđenjem i slavi uz vatromet, kikiriki i voćnim kolač sa raznim amajlijama. Ako dobijete parče sa prstenom – čeka vas romansa u budućnosti, novčić vam donosi bogatstvo, ali ako dobijete krpicu – bolje bi vam bilo da “stegnete kaiš”.

Meksiko

Groblja su velike atrakcije tokom Dana mrtvih (Día de los Muertos) u Meksiku. To je domorodački praznik koji slavi preminule pretke i poštuje se hiljadama godina unazad.

Kada su Španci počeli da šire katoličanstvo u ovoj zemlji, taj praznik je pomjeren da bi se podudario sa danom Svih svetih i Dušnim danom (Zadušnicama) koji pada 2. novembra, pa otud bliska veza sa Noći vještica.

Uobičajeni rituali podrazumevaju nošenje maski u vidu lobanja – Asteci su prvobitno čuvali i izlagali lobanje voljenih – i pravljenje malih svetilišta ukrašenih cvijećem, svijećama, slikama i hranom za mrtve.

Rumunija

U ovoj zemlji Noć vještica je velika atrakcija za turiste u potrazi za uzbuđenjem i žmarcima povezanim sa Drakulom. Nekoliko tura vodi turiste u Transilvaniju u pohod na vampire a možete da tražite i pravog Drakulu u Vlaškoj.

SAD

U Sjedinjenim Američkim Državama Noć vještica podrazumijeva maskenbale, nošenje slatkiša od vrata do vrata, festivale žetve sa sveprisutnim bundevama, odlaske u uklete kuće, zbijanje šala i slično.

Jedno od fantastično zastrašujućih iskustava možete doživjeti u nekadašnjem filadelfijskom zatvoru Eastern State Penitentiary u kome se svake godine izvodi rekonstrukcija jezive atmosfere iz uklete kuće.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X